Sanseiryu iš Uechi-ryu (8/8): prieš Goju-ryu

(pradžią skaityti nuo čia)

* * *

Jau matau iškart, kad turite man bent tris klausimus (ne, iki algos jums deskaus nepaskolinsiu):

  1. Panašu iš šių dviejų “36-erių“ kata mano aprašytų palyginimų, kad Uechi-ryu yra gerokai efektyvesnė (kietesnė, praktiškesnė, žalojantiškesnė ir kitaip panašiai “-esnė“) už Goju-ryu, todėl –
  2. Kodėl aš įsikibęs į Goju-ryu, o ne praktikuočiau užuot Uechi-ryu, ir –
  3. Kiek man sumokėjo už Uechi-ryu populiarizaciją, kad jau būtų galima susigundžius dabar nueiti šitos karate pasimokyti?

ACAKIK!!!!!11

* * *

Atsakysiu nuo galo.

Nieko man nesumokėjo, ir vis dar lieka skolingi, prakeikti uečininkai!

Pinigai dažnai išmuša dantis geriau, nei koks mavašis (iš giphy)

Ir nueiti skolos atsiimti nėra kur, nes jau gal geras dešimtmetis jokios Uechi-ryu karate Lietuvoje nebėra, nors tikrai buvo Kaune – kaip Lietuvos kovos menų ir buriavimo sostinėje.

Kaip ir aš dar anuomet komentaruose prie tinklaraščio nesulaukiau man pažadėto (ir netesėto, aišku) išsamesnio pasakojimo iš vienintelio Lietuvoje tuomet buvusio Uechi-ryu karate trenerio, kuris, mano žiniomis, yra jau ir emigravęs dar anos ekonominės krizės metu (“išvyk lietuvį iš Lietuvos!“ – mūsų politinio elito ne tik šūkis, bet ir nuoseklus strateginis tikslas, nepriklausomai nuo to, kuri šaika tuo metu prie “lovio“).

Todėl eikite pasitreniruoti bent jau į Goju-ryu, jei tokią arčiau savo gyvenamo arealo susirasite – visi treneriai Lietuvoje yra nuo Bobo, amen.

Jus smaugia komunaliniai mokesčiai už šildymą ir skolos už būstą?… (Bob Honiball tą gali ne perkeltine prasme)

* * *

Gal tai iš dalies atsako ir į antrą klausimą, bet dar tais gūdžiais sovietinės stagnacijos laikais, kai karate mokymas išvis buvo uždraustas, aš Goju-ryu susidomėjau pirmiau (maždaug apie 1986-uosius, jei ne dviem metais anksčiau, bet neturiu dokumentiškai užfiksuotų įrodymų), nei sužinojau išvis apie Uechi-ryu. Ir jei būtų kas anuomet taip išsamiai, kaip aš čia jums tinklaraštyje, man pasakojęs, tai ir būtų užverbavęs.

Nes Uechi-ryu turi dar vieną privalumą: čia “mažiau“ yra daugiau. O Goju-ryu – visko yra tiek daug, kad jau per daug.

Ir gal Uechi-ryu gerbėjai dabar ant manęs netgi užpyks (kaip užpyksta kitų mokyklų, stilių ir netgi kovos menų bei savigynos metodų praktikuotojai), bet Goju-ryu ir taip yra iš esmės viskas, kas yra ir Uechi-ryu – tiesiog Goju-ryu tų specifinių ir “nišinių“ metodų bei veiksmų tiek netobulina, nes visada viskam turi alternatyvinius sprendimus, kurie perima “gerasias praktikas“ ir iš kitų stilių.

Štai todėl gerviška sanseru taip ir atrodo archatiška tame Goju-ryu tarsi būtų veikiau iš šaoliniško Shorin-ryu – jau nekalbant apie vėlesnes Miyagi Chojun pridėtas kata kaip gekisai, turint omeny prieš tai jau jo išpopuliarintas kaip savo mokytojo “paveldą“ tokias labai “kungfuistiškas“ saifa su kururumfa.

Miyagi Chojun apie 1929-uosius moko Goju-ryu grupę mokinukų saifa (iš muhukan)

* * *

Tame yra ir atsakymas į pirmą klausimą – ne, bet Uechi-ryu nėra niekaip pranašesnis už Goju-ryu.

Ir kovoje viską nulemia ne tik atsitiktinumas, bet ir pačių kovotojų meistriškumas bei jų talentas.

Bet kuri mokykla ryuha kaip kovos sistemos stilius suteikia galimybes ir metodus, o toliau viskas priklauso tik nuo jūsų pačių gebėjimų ir įdirbio – banali tiesa, tad nėra ko pagal sanseru ir sanseiryu lyginti tuomet Goju-ryu su Uechi-ryu.

Maža to, kadangi sanseiryu yra Uechi-ryu stiliaus išsamiausia kata, tai ją veikiau derėtų palyginti su Goju-ryu stiliaus tokia pačia visa apimančia suparimpei, o ne taip tik vidutinio mušeikos parengimo “darbine“ sanseru.

O tarpusavyje pagal šį dviejų stilių palyginimo kriterijų išties man derėjo lyginti seisan tuomet su seisan, nes jos tam ir buvo skirtos kaip parodomosios ir viešos, kad ir kuri jas praktikuojanti taip karate mokykla būtų: gerviškos Goju-ryu, Uechi-ryu, To’on-ryu, Ryuei-ryu ar netgi archatiškos Shito-ryu bei Shorin-ryu.

Taip, pastarosios okinavietiškos Shorin-ryu atmainos japoniškas Shotokan irgi turi savo kata versiją, kurią pavadinę hangetsu, o iš šios kilusiame Wado-ryu praktikuojama senoji “šotokaniška“ seishan. Na, iš japoniškojo Goju-kai parėjęs, bet kietesniu už Shotokan karate stiliumi būti išsišokęs Kyokushinkai, tai jau jokios seisan ir nebeturi, nes ir taip šis stilius yra tik apie kumite, o ne jokias kata.

* * *

Vis tik akivaizdžių simpatijų Uechi-ryu atžvilgiu iš manęs neatimsi – tai labai archaiška, tačiau iki šiol aktuali savigynos metodų sistema, kuriai pavyko kol kas išvengti didesnės komercinio sporto ir komercinio savigynos metodų pardavimų daromos žalos.

O kaip kompaktiška sistema, prametus vėliau pridėtas kata, tai Uechi-ryu vėl įgyja patrauklumą šiais ADD laikais, nes kas dabar dar gali tiek laiko paaukoti tokios kompleksinės ir tokios plačios sistemos kaip Goju-ryu studijoms?…

Nors pedikiūras Uechi-ryu, deja, bet tikrai susigadina…

Ši pastraipa, matomai, prašosi platesnio įrašo – ir ne apie pedikiūrą, išdykėliai!

O kaip iš tokios didelės Goju-ryu pripjaustyti siauresnių specializacijų ir kompaktiškesnes kovinių veiksmų ir metodų sistemas – ką taip juk prieš keletą šimtų metų okinaviečiai pasidarė savo karate iš tokios dar didesnės anuomet buvusios kung-fu (čia jau matau, kaip mielas Tomas Lapinskas iš Šaolinio dabar tik atsidūsta…).

Osu!


Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas pasirodė iškart visa apimtimi dar 2022-03-04, o taip pat dėkoju atskirai balsuojantiems per PayPal!

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s