Sanseiryu iš Uechi-ryu (5/8): kai primušti neleistina (o norisi…)

(pradžią skaityti nuo čia)

* * *

15. žemutinis sugriebimas dviem rankom:

Šį veiksmą jau matėte ir Goju-ryu sanseru – taip, čia tas užkabinimas sukui-uke, tarkime, nedorėlio spyrusios pėdos penties iš apačios, kai priekinė ranka atlieka tuo pačiu metu to blauzdikaulio prispaudimą iš viršaus osae-uke.

Neabejoju, kad Uechi-ryu surandama ir kitų paaiškinimų, kas čia jų bunkai vyksta, įskaitant ir galimybę parversti stovėjusį priešininką, pasilenkus ir pagriebus tam už priekinės kojos (kol tas vėpla dar nevožtelėjo jums taip iš viršaus per sprandą).

* * *

16-19. žemutinis numušimas gedan-barai, žemutinis užkabinimas sukui-uke, dvigubas mostas į akis shoken su galimu pagriebimu kita ranka, apsisukimas į parengties poziciją shoken-gamae:

Čia pirmasis judesys yra gana įprastas bendrai karate – toks paprastai vadinamas žemutiniu nušluojančiu bloku gedan-barai.

Tačiau čia dar galima interpretuoti ir kaip smūgį kumščio pagrindu tettsui į sučiuptos pėdos čiurnos sąnario kauliuką.

Antrasis sukui-uke yra gana dažnas užgriebimas dilbiu tarsi kaušu – ir šioje kata jis pasikartoja keliskart.

Nors tai, kad kumštis čia suformuotas jau į shoken padėtį, tai pilnai gali būti ir vėl smūgis į tą laikomą blauzdą skausmingame taške, kur jungiasi achilo sausgyslė su blauzdos dvigalviu raumeniu – gerai ir tiksliai ten pataikius, jau šitam nedorėliui ne laiku ir ne vietoje tas jam kilęs noras dabar vytis nubėgančią jo primušimo vis dar besiprašančią auką kurį laiką jo tikrai nebekamuos.

* * *

Mėgėjai tie Uechi-ryu “gatvės akupunktūrininkai“ pasmūgiuoti juos nuskriausti bandantiems nedorėliams į skausmingus taškus, kaip matote.

Bet tai o ką jiems, Joške, dar belieka daryti?

Įsivaizduokite to ano meto žlungančios eilinės imperinės civilizacijos Kiniją, kuria panašiai buvusi ir Lietuva post-sovietiniais “gariūniniais“ laikais, o jūs tuomet esate smulkus gatvės ar turgaus prekeivis – ir čia prie jūsų pristoja tokie visiškai nedraugiški ambalai su aiškiai išreikšta fizinės prievartos panaudojimo galimybe, reikalaujant jiems susimokėti už tą “protekciją“ jų, neva, teritorijoje.

Taip ir mokėsi kiekvienam, jei dar ikipiet čia dvi šaikos konservatorių su socdemais jau buvo atsibeldę, reikalaudami to paties?

Ir dar turėkite omeny, kad liudininkai gali po to korumpuotiems pareigūnams papasakoti, kaip toks drąsusis herojus čia “šaolinį“ ant tų “dorų praeivių“ parodė – laimėdamas taip… ką?

Reketininkams su kirviais parėjo kung-fiec (iš k/f Kung Fu Hustle)

Tai gal vis tik šioje situacijoje reikia jau tokių veiksmų, kurie būtų trumpi, staigūs, nepastebimi, be užsimojimo ir artimos distancijos – ir dar netgi jų nesuprantantiems yra paprasčiausiai nežinomi, kad taip “nelogiškai“ yra įmanoma kažkam padaryti tą “skauda-skauda“.

Ir liks po to neaišku ne tik pačiam nedorėliui, bet ir žiopliams iš šono, kas čia su juo netikėtai nutiko, kad tas kažkaip (?!) “paslydo ir pargriuvo“, o gal jam “nu mažum tę kokistais da i aparpolis dabartės biskutuką kap tais dasdėjo“ (aha, trombas nuo Uhanio koronaviruso skiepo, tikrai!).

Štai va tokio pobūdžio gervės kung-fu anuomet ir išsivystė kinų Fuzhou apylinkėse – ir va tokią jos modifikaciją parsivežė į tėvynę pats Uechi Kambun, kuris būtent taip gal jo paties atsirinktus veiksmus ir pradėjo mokyti tuos japonų skriaudžiamus savo tautiečius, nelabai išties galinčius kreiptis užtarimo į šališkus japonų policininkus, tačiau norinčius išmokti duoti vietos smurtautojams fizinį atkirtį.

Tad nors ir vadinu čia aš tą Uechi-ryu “banditiška“ karate, bet išties ši savigynos metodų sistema buvo sukurta iš gerokai platesnio pritaikymo veiksmų bei taktikų arsenalo Youngchun Baihe-quan (arba jei tiksliau – tai šitaip perdirbta iš tos gervės kung-fu) prieš va tokius reketuojančius ir smurtaujančius gatvės banditus.

“Tai mano čipsai!“ – Bruce Lee iš k/f Big Boss.

* * *

Suprantama, ši kombinacija kata užbaigiama panašiu jau matytu anksčiau dviejų rankų mostu į akis shomen-hajiki.

Bet jei pažiūrėsite sulėtintai įdėmiau, tai šįkart čia dešiniu shoken smogiama į akį arba smilkinį, o kairė plaštaka yra atvira – tad:

  • arba smogia haito (plaštakos briauna prie smiliaus iš užlenkto nykšmio pusės);
  • arba taip prilaiko galvą;
  • arba tekšteli nukteipiantį į veidą delnu;
  • arba sučiumpa galvą už plaukų, kad dešinys shoken tikrai pataikytų ten, kur numatyta.

Jei anas dviejų rankų mostas su išsitiesiančiais staigiai atžagariais pirštais į akis shomen-hajiki buvo netikėtas ir trumpam apakinantis, tai va šitas – jau yra kietas ir traumuojantis.

Tad panašus judesys gali taip kata keliskart kartotis, tačiau veiksmas – jau bus kitas.

* * *

20-22. trys smūgiai shoken galine ranka gyaku-zuki žengiant pirmyn:

Kaip ir Goju-ryu matėme sanseru atveju, taip ir čia, jei geriau pažiūrėsite, nėra pasikartojantys trys tarsi tokie patys smūgiai.

Nes visi trys ir čia skiriasi – t.y.:

  • vietoje stovint shoken-zuki;
  • žengus shoken-zuki;
  • ir su iškart po žingsnio ir shoken-zuki sekančiu staigiu viduriniu bloku chudan-uke.

Panašiai mes matome ir Goju-ryu stiliaus sanseru – tik ten trijų panašių, bet kitaip skirtingų, smūgių gyaku-zuki kombinacija yra atliekama kata pradžioje.

* * *

23. užgriebiantis blokas sukui-uke ir dviejų rankų kombinuotas shoken bei shotei mostas į akis (po ko atsisukama į kamae parengties padėtį):

Šią judesių kombinaciją jau matėme kata anksčiau.

Tačiau šįkart panašiau vis tik yra ne į tą apeinantį smūgį shoken į pačiuptos kojos blauzdos sausgyslės jungtį, kaip aukščiau aprašiau, tačiau dabar tai – išties užkabinimas spiriančios kojos savo dilbiu sukui-uke.

Po ko jau seka aukščiau irgi paminėta ataka į veidą dviem rankomis iš karto – shoken smūgiuojanti bei shotei prilaikanti arba haito į smilkinį.

Nereikia stebėtis, kad yra tarsi po pusę kiekvieno varianto arba-arba. Lygiai taip galima matyti kad ir Goju-ryu praktikuojamoje saifa, kuomet ten atliekamas lenktai žemyn krentantis smūgis kumščio pagrindu tettsui į savo delną, o bunkai gali būti:

  • ir delnu prilaikoma priešininko galva, kad tettsui pataikytum;
  • ir dviem tettsui į jo galvą iš šonų (žandikaulis arba smilkiniai);
  • ir dviem delnais rėškutėmis rėžti į ausis (ausų būgneliai patiria staigų slėginį šoką, dėl ko galima apkursti).

Bet šiaip Goju-ryu visi tikrai tik taikiai kata gimnastikuojasi, ir yra niekaip “nebanditiški“, aha.


(kitą dalį bus galima perskaityti čia)

* * *

Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas pasirodė iškart visa apimtimi dar 2022-03-04, o taip pat dėkoju atskirai balsuojantiems per PayPal!

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s