Suparimpei: vidinis apatinis nušlavimas?

Aš apie suparimpei ne kažką teišmanau – gi nebuvau šiai Goju-ryu “aukščiausiai“ kata kada nors formaliai atestuotas, o ir šiaip nieko aš toje Goju-ryu karate neišmanau, kaip geros valios žmonės pakalba, tai jie, manau – tai jau tikrai žino!

Todėl mes leiskime čia sau laisvai paspekuliuoti tuo, ko ten formaliai ir nėra, ir mums už tai nieko nebus – tik laimė ir gėris.

* * *

Tai va suparimpei yra toks vienas judesys kombinacijoje iš tarsi dviejų smūgių kumščiais į pilvą bei papilvę:

Masuda Norihiko, OGKK 7 dan, ir, kaip pats sakosi, esantis antros kartos Goju-ryu karate mokinys, tad, kaip ir mano sensei Bob Honiball, jis studijavęs pas abu Miyazato Ei’ichi bei Iha Koshin

Šios kata aprašyme šie dvigubi judesniai kumščiais kaip bunkai įvardijami elementais morote-zuki ir gedan-barai su gyaku-zuki vienoje kombinacijoje renzoku.

Ir tą faktiškai juk matote, kuomet iš pradžių po apsisukimo atliekamas dvigubas smūgis abiem kumščiais į papilvę ir spindulinį rezginį, o po žingsnio pirmyn staigus apatinis nušlavimas su iškart sekančia kontrataka galiniu kumščiu į spindulinį rezginį.

Kaip ir įprasta Goju-ryu, kovinė distancija yra itin glausta – kuo šios kombinacijos bunkai ir paaiškinamos, nes antraip iš toliau taip atakuoti yra visiškai neefektyvu, o gal ir išvis nepasieksi nedorėlio, kuriam reikia sutrikdyti kvėpavimo ritmą beigi peristaltiką.

* * *

O va dabar pažiūrėkime į štai šitą judesį, kuo Uechi-ryu karate yra apatinis nušlavimas gedan-barai (jų vadinamas kaip gedan-harai-uke), tačiau ne įprastai mums į išorę, bet atvirkščiai – į vidų (visiems šotokancams ir kitiems “japoncams“ okinaviečiai atrodo painiojantys soto ir uchi kryptis), tad jų ir vadinamas gedan-uchi-uke:

Žemutinis vidinis numušimas iš Uechi-ryu, kurį demonstruoja čia Chip Quimby

Man šito judesio tarsi visada tradicinėje karate trūkdavę, nes juk “teisingas“ blokas būdavęs tik, suprask, gedan-barai – t.y. apatinis numušimas į išorę (arba gedan-soto-uke, tačiau harai arba barai reiškia “nušluoti“, nes ranka ne šiaip blokuoja, bet numuša tokiu šluojančiu judesiu).

Nors esu jaunystėje taip nuo spontaniško dūrio peiliu visiškai ne treniruotėse apsigynęs (užpuolikas po to baigė policijos akademiją, kas yra dabar ironiška…), po ko labai pats sau toks visas pergyvenau, kad apsigyniau nuo dūrio “neteisingai“ – privalu “tikram karatistui“ numušti tik gedan-barai!

Vėliau mano požiūris į tai, kas yra dogmos ir kanonai, keitėsi, ir šis gedan-uchi-barai atrado savo vietą mano gynybinių blokų dilbiais arsenale – jūs išties šį judesį kaip pagalbinį ar parengiamąjį galite netgi patys susirasti tradiciniame gedan-barai atlikime, o ir apsižiūrėsite, kad ne vienoje kata jis tarsi tarp kitko sušmėžuoja.

Neakcentuotas, nes gynyba juo paprastai irgi yra tokia pati spontaniška ir kone atsitiktinė – toks visai ne “kanonas“, skirtingai nuo banditiškosios Uechi-ryu karate, kur praktikuojamas kaip labai realus gynybinis veiksmas, nes ir Uechi-ryu yra toks pats sau “nekanoniškas“ ir artimesnis purvinai realybei karate stilius.

* * *

Jei geriau pažiūrėsite į suparimpei atliekamą gedan-barai antroje sudvigubintoje kombinacijoje, tai tas “blokas“ išties yra vienarankis kaip ir Uechi-ryu “kanone“:

Įprastinis gedan-barai viena ranka be pagalbinės kitos rankos pajungimo (tas pats Chip Quimby iš Uechi-ryu) 

Bet man įdomiau yra tai, kas atliekama virš jo – tas gyaku-zuki smūgis kumščiu.

Sakysite, o tai kas čia įdomaus?

Įprastinis smūgis galine ranka – trumpas ir kontratakuojantis. Apsigyniau – vožtelėjau. Prieš tai dviem iškart, o dabar ir vieno užteks.

Nutaikądačeyr?!

Nes vietoje gyaku-zuki čia pilnai galima atlikti ir… tą gedan-uchi-uke, tik be didesnio mosto, tiesiog įstrižai dilbiu tarsi įsipjaunant į atakos trajektoriją, kuri iškart numušama taip į šoną (lengviau parodyti, nei aprašyti).

Geriau tai pačiam iš pavojingų trajektorijų save patraukti (k/f “Kuro-obi“)

Netgi, sakyčiau, kad vietoje apatinio nušlavimo gedan-barai šitaip parankiau apatine ranka, jei reikia, atlikti gedan-uchi-uke, o po to kontratakuoti. Ir gal tą patį padaryti ir pirmoje dviejų kumščių kombinacijoje, kur vietoje ura-zuki apverstojo smūgio kumščiu atlikti kartu ir numušantįjį šį apatinį bloką vidun.

Visaip galima, bet čia jau kata judesio iškraipymas gaunasi, o mes nenorime, kad šitos interpretacijos, nors jos leidžiamos oyo pritaikymuose ir henka-waza variacijose, mus taip atskirtų nuo Goju-ryu “bažnyčios“, tiesa?

Na tai ir amen. Tiksliau – osu!

* * *

Bendrai paėmus, praktikuokitės abu gedan-barai variantus: tiek ir tradicinį išorinėn gedan-soto-barai, tiek ir spontaniškąjį vidun gedan-uchi-uke – tikrai pravers.

Na, ir ši kata (o ne aš čia jus taip) dar gi moko, kad galima nekanoniškai nupjauti tsuki vidine dilbiakaulio dalimi žemutinę ataką tuo pačiu tarsi kontratakuojant gyaku-zuki.

Mes iš okinavietiškos karate truputį skeptiškai žiūrime į jaunėlius japoniškoje karate, kurie iš muštynių meno padarė fechtavimą be kardų katana (ne kata na-na-na), tačiau tie tradicinėje japoniškoje karate ištobulinti kenjutsu principai randa savo vietą ir klasikinėse okinavietiškos karate kata, kaip čia matote.

Kažkada Miyazato Ei’ichi Goju-ryu Jundokan dojo aplankęs Mifune Toshiro su šimtamete katana, kurią atsidėkodamas padovanojo jį svetingai priėmusiam šeimininkui, o tas atidavė Iha Koshin, kadangi pastarasis tokias geležėles kolekcionuoja (k/f “Yojimbo“)

Arba nematote, tuomet – eikite treniruotis!

Osu!


Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas buvo publikuotas 2022-05-13, penktadienį… (aleliuja, broliai ir sesės kata-likai!), ir dėkoju dar balsuojantiems savo pinigais per PayPal!

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s