Neeilinis eilinis Buffalo de Bilas (1/4): aktyvus šaulys ir masinis iššaudymas

Kalbant apie kontekstinę nuorodą pavadinime, tai Buffalo Bill (1846-1917) yra vienas iš tų legendos statusą įgavusių Laukinių Vakarų asmenybių, kurio vardo cirkas su jodinėjimais, šaudymais ir netgi tikrais indėnais to meto Europą supažindino su visa šita būsima vesterno kultūra, atsispindėjusioje ir europietiškoje romantizuotoje nuotykių literatūroje bei vėlesniuose filmuose apie indėnus, laukines prerijas su bizonais (t.y. buffalo) bei įvairaus plauko kaubojus, net kai tie plaukai kartu su skalpu atsidurdavę plevėsuoti trofėjumi prie kažkieno diržo.

Bet ne apie šiuos romantizuotus didvyrius su perdėtu dominavimo jausmu yra dabar čia kalba, kaip ir ne apie tą jų laukinį kelią, nuklotą masinių pasišaudymų aukomis.

Nes šiemet, t.y. 2022-aisiais, gegužės 14-tąją JAV Buffalo mieste Niujorko valstijoje įvyko kaip ir eilinis (vos neparašiau – jau įprastinis) juodaodžių kvartalo parduotuvėje Tops Friendly Markets (tikrai, kad labai “draugiškas“…) masinis iššaudymas (mass shooting), kurio metu buvo taip nužudyta 10 asmenų ir dar 3 sužeisti.

* * *

Policijos vedamas sulaikytasis masinio iššaudymo įtariamasis aktyvusis šaulys (foto iš yahoo news)

Pats aktyvusis šaulys (active shooter) yra baltaodis 18-metis Payton S. Gendron, atvairavęs kone pusketvirtos valandos (!) iš Niujorko baltųjų savo kvartalo – ir netgi vykdė savo žudynių tiesioginę transliaciją gyvai (jei toks žodis mirtį nešančioje situacijoje išvis tinka) per Twitch platformą.

Po ko jau pasidavė atskubėjusiems vietos policijos pareigūnams, kurie kažkaip net labai per greitai šį perkalbėjo vis tik nenusišauti (buvo sau įrėmęs į kaklą vamzdį) ir jiems gražiuoju pasiduoti.

Vaikino laukia teismas be ikiteisminio paleidimo už užstatą ne vien pagal 10 kaltinimų pirmo laipsnio (t.y. tyčine!) žmogžudyste, už ką Niujorko valstijoje mirties bausmė yra atšaukta kaip antikonstitucinė, tačiau vis tik tokia mirties bausmė yra numatyta pagal JAV federalinį įstatymą už žmogžudystes, kurios yra apibrėžiamos kaip esančios jau federalinio lygio. Bet jei vietinė FBI įsijungė į šio nusikaltimo tyrimą, tai labai tikėtina, kad vietos teisėsaugai nebus paliktas galutinis įkalčių pristatymas apygardos prokurorui.

Todėl pradinis teismo nagrinėjimas turėtų, matyt, nuspręsti, pagal kurią jurisdikciją sulaikytasis įtariamasis jau bus teisiamas kaip kaltinamasis, ir pagal kuriuos įstatymus tuomet jam bus paskirta, labai tikėtina, aukščiausia bausmė, kad ir kokia toji bebūtų: mirtina injekcija ar keliskart laisvės atėmimas iki gyvos galvos – kas JAV išties reiškia, kad net prie vėliau pritaikytinų amnestijų tas kalėjimo terminas trumpės, bet nesutrumpės tiek, kad realiai sulauktų kada savo paleidimo.

Laisvės atėmimas iki gyvos galvos reiškia gyvenimo konfliskaciją (iš k/f “The Shawshank Redemption“)

Sulaikytasis savo kaltės nepripažino – tad teisinis įrodinėjimas dabar šiek tiek užtruks, ko, kaip paaiškinsiu toliau, šitas veikėjas ir siekia.

* * *

O rašau, kad čia tarsi ir eilinė masinė žmogžudystė, nes va tokių masinių iššaudymų JAV pagal FBI statistiką vien pernai įvyko 689, kurių metu, įskaitant ir pačius žudikus, žuvo 702 bei sužeista 2’823 žmonės.

Taip palyginus, tai ir be jokio pasišaudymo, bet Lietuvoje pernai eismo įvykiuose žuvo 146 žmonės arba 54.28 žmonės vienam milijonui gyventojų iš 2’689’862 čia 2021-aisiais – kuomet JAV pagal 332’915’073 gyventojus 2021-aisiais, tai tokių nušautų masiniuose šaudymuose gaunasi tik… 2.11 (du!) žmonės vienam milijonui santykinai!

Kitaip tariant, pas mus ir be pasišaudymų dėl to “karo keliuose“ žūna kone 26 kartus daugiau, nei JAV tiesiogiai žūna per tokius masinius iššaudymus, ir tuo, ko gero, bekylančią isteriją dėl “žudikiškų ginklų“ ir pamokslavimą amerikiečiams pasikėlusiu tonu, kaip mes čia “mokame“ vairuoti, o jie neįgalūs tinkamai su savo ginklais elgtis, galima ir užbaigti.

Paskutinis vaizdas, kurį dar spėjo pamatyti operatorius… (gif iš imgur)

Nors ir mus pačius net ne plėšikiškas varguolių atžvilgiu “žaliasis kursas“ iš pavojingų gyvybei eismo dalyvių nuo padidinto pavojaus transporto priemonių valdytojų neatsargaus ar neatsakingo veikimo apsaugos, bet kasdien didėjančios, ne be jūsų paikų pastangų dėka ant mano galvos išrinktų kvaišų šaikos piktybiškų savo bendrapiliečių atžvilgiu veiksmų, skatinančių struktūrinę infliaciją, jau kaip ir nebeįperkamų degalų kainos.

Tad jei jau taip įprasta JAV surengti kone po du masinius pašaudymus kasdien, kurių metu kas mėnesį vien pernai nužudyta buvo po kone 59 žmones, įskaitant ir pačius žudikus, tai kuo šis įvykis tuomet taip patraukė mano dėmesį kaip vis tik neeilinis, kad verta kai kurias jo detales šiame tinklaraštyje aptarti – ir dar netgi per kelias dalis (nes visko vienu ypu neįgalite perskaityti)?

* * *

Pirma, tai nors ir pati Twitch platforma išėmė tą masinio ir aktyvaus iššaudymo įrašą per keletą valandų po transliacijos, bet aš pats jį vis tik pažiūrėjau “per aplink“ viename ne įtariamojo gimtąja kalba publikuojančiame portale, kad galėčiau pakomentuoti tai, ką pats savo akimis ten ir pamačiau, o ne perskaičiau kitų perpasakotas interpretacijas.

Vaizdas, aišku, kaip iš įprastinio kompiuterinio RPG šaudyklės tipo žaidimo – truputį sociopatinių ar psichopatinių savybių stokojantį žmogų turėtų pykinti bežiūrint, nes supranti, kad tai dar prieš sekundę buvo gyvi žmonės.

Ir ne, bet aš nuorodos čia neduosiu ir šito šaudžiusio niekuo dėtus žmones šūdo gabalo, kaip sako mūsų ekonomikos ir inovacijų ministrė, taip nepašlovinsiu jo tokios tik vėmimo refleksą sukeliančios veiklos įamžinimu ir paplatinimu.

Kadras iš įtariamojo šalmo kameros, transliavusios vaizdą internete realiu laiku (iš Al Mayadeen English)

Galite rasti patys panašių ir dokumentuotų kadrų, kaip nušautas per sušaudymą žmogus visiškai “nemeniškai“ nukrenta tarsi pėdas, arba kaip sutrauko jau gulintį kūną, šovus pakartotinai į galvą – yra gi visokių siaubukų mėgėjų, tai dėl pomėgių, žinia, nesiginčijama, jei jie yra pagal tradicinį SSC (safe, sane, consensual) tokių netradicinių BDSM praktikų sutarimą.

O jei taip norite įsivaizdavimui pažiūrėti, kur buvo “meniškai“ artimiausiai to įvykio jau anksčiau pavaizduota kine, ir dar taip šiurpiai iki kai kurių detalių (pvz. baltaodis, kuris prie kasos krito ir šaukė don’t shoot! – liko, berods, gyvas), tai rasite šiame rusiškame režisieriaus Aleksėjaus Balabanovo 2000-ųjų irgi gegužės (!) mėnesio 11-tąją pasirodžiusiame filme “Брат-2“:

Aišku, smalsesni ir labiau įgudę internetinėse paieškose tą originalų klipą ir be manęs susiras, kol jis ir iš ten bus pagal jautresnių sielų mimozų skundus irgi išimtas.

* * *

Vis tik šia proga atkreipsiu dėmesį dėl pačių pavartojamų čia sąvokų:

Tas žudikas active shooter, arba aktyvusis šaudytojas, tai JAV teisėsaugoje “homikų“ (t.y. U.S. Homeland Security pareigūnų – the homies nereiškia to, ką jūs čia, išdykėliai, pagalvojote, nes tai yra veikiau “bičiukas iš kaimynystės“) apibrėžiamas kaip:

an individual actively engaged in killing or attempting to kill people in a confined and populated area; in most cases, active shooters use firearms and there is no pattern or method to their selection of victims.

– t.y. aktyviai siekiantis iššaudyti kuo daugiau nesusijusių su juo žmonių masinio susibūrimo ir viešose uždarose vietose.

Tokį žudiką skiria nuo kitų panašaus tipo žudikų būtent tai, kad jo veiksmai nukreipti (tad – aktyviai siekiantis nušauti) prieš žmones, kurie yra faktiškai netinkamu laiku ir netinkamoje vietoje.

T.y. nužudomi žmonės tik atsitiktiniai, o ne kokie nors konkretūs asmenys dėl keršto ar panašaus nužudymo motyvo (pvz. tarpusavio gaujų karai), ir, tarkime, mes tokį atvejį pagal šį apibrėžimą klaidingai vis pavadinamą “masiniu iššaudymu“, turėjome Panevėžyje “Svainijoje“ 1996-12-24 – kaip ir nelaikytina “masiniu žudymu“ koks serijinio žudiko atvejis, kuomet jo daugybinės viena po kitos sekančios (o ne per vieną įvykį!) aukos klaidingai apjungiamos į “masines“, nors ir atitinka kažkokį bendrą joms požymį ir motyvą (pvz. maniakas, vardan menamo gėrio skerdžiantis, jo supratimu, paleistuves).

Taip pat dėl to šitas FBI vadinamas mass shooting dažnai stengiamasi sąvokose atskirti nuo active shooting (t.y. ne visi masiniai sušaudymai yra aktyvaus tipo!), kuomet, pirmuoju atveju, yra šaudoma į bet ką, kas po ranka papuola (dažniausiai – atviroje vietovėje), o antruoju atveju – į konkrečios grupės asmenis (ir dažniausiai – uždaroje vietoje).

Rekomenduojamos apsisaugojimo opcijos pagal mažėjantį prioritetą iš kairės: pabėgti, pasislėpti, pasipriešinti – ir paskambinti 112 tik įsitikinus savo saugumu! (iš safety skills)

Nors šis skirstymas išties yra irgi juk sąlyginis – kaip ir šiuo atveju aukos buvo pasirinktos pagal vyraujantį konkretų rasinį požymį (prašęs jo nenušauti asmuo irgi buvo baltaodžiu, tačiau tarp žuvusių irgi yra net du baltaodžiai, kuriuos įtariamasis savo makaulėje priskyrė bendrai jo aukų “tikslinei auditorijai“), kaip ir pats šaudymas įvyko pradžioje dar lauke, o tik vėliau ir pačioje patalpoje – parduotuvės prekybos salėje.

Todėl šiame nusikalstamame įvykyje taip ir panaudojamos abi sąvokos daugmaž kaip sinonimai, nes iš esmės jos tos esmės, atsiprašant už tautologiją, juk nekeičia – ir jau po to JAV teisėsaugos pareigūnai savo statistikoje priskirs vienai arba kitai grupei, nors jau dabar pats įvykis dėl savo rasistinių motyvų ir kartu dėl masinio iššaudymo pobūdžio yra laikomas dar ir vietinio terorizmo (domestic terrorism) atveju.

* * *

(kita dalis – bus čia)


Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas vientisa apimtimi iškart buvo publikuotas 2022-05-17, ir dėkoju dar atskirai balsuojantiems savo pinigais per PayPal!

4 Comments

  1. Tai kas dabar bus? 😦 Vėl bus kaip Laukiniuose Vakaruose? T.y., kiekvienas amerikietis su savimi nešiosis pistoletą ir šaudys į aktyviuosius šaulius, kai jie pasirodys?

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s