Sanserū (4/6): kai 36 veiksmų kata trūksta veiksmų

(Pradžia – čia)


Štai imame ir patys pasiskaičiuojam, kiek veiksmų matote šioje “36-erių“ kata:

Pagal pauzes, sutikite, niekaip iki 36 veiksmų netraukia, net jei pasikartojančius skaičiuoti kaip atskirus – ir kas pagal kata iššifravimo taisykles kaisai-no genri išties yra teisinga, nes judesiai gali kartotis, tačiau jų prasmė kaip veiksmų kaskart yra kitokia.

Bet jei išvis suskirsčius ne į pavienius elementus, o į didesnės apimties sudėtines veiksmų kombinacijas, kaip ir aš pats buvau mokomas, ir kaip ši kata yra atliekama pagal dabartinį ritmą (jau nekalbant apie sportines kata variacijas), tai vietoje 36 gaunasi išvis, kaip čia paveiksliukų žemiau, tik kokie 13 – kas tuomet ir vadintųsi seisan.

O mes šioje gi sanseru matome šiuos pagrindinius veiksmų kombinacinius blokus, praleidžiant tarpinę jungiamąją “smulkmę“ – gi visiškai kaip apie šnibždes hieroglifais rašiau aukščiau:

 • 三 – kaip ir sanchin-gata, trys pasikartojantys smūgiai galine ranka gyaku-zuki su viduriniu bloku dilbiu chudan-uke arba ude-uke (dar vadinama: soto-uke, kas japonams atbulai uchi-uke), tik, skirtingai nuo sanchin, kuri yra heishu-gata tipo, čia matome juos staigius, kaip kaishu-gata tempui priklauso;
 • 十 – į keturias puses kartojamos esminės šios kata kombinacijos: spyris pirmyn mae-geri, iš įtūpsto stovėsenos zenkutsu-dachi smūgis alkūne pirmyn mae-hiji-ate ir smūgis kumščiu galine ranka gyaku-zuki;
 • 六 – po jungiamojo kryžminio juji-uke kumščiais ir delnais, atliekamas lėtas dvigubas dengimasis atvirais delnais su jodan-uke ir sukui-uke, po ko pakirtimas ashi-barai ir sudvejintas smūgis kumščiais yama-zuki.

Pati sanseru-gata baigiasi vietoje įprastinių gerviškų tora-guchi tik šiai kata specifine “šuniuko“ arba “maldininko“ rankų padėtimi.

* * *

Man gi, susmulkinus šią kata kone iki bunkai (analizės) lygio, o ne oyo (pritaikymo), tai vis tik tikrai galima išties tuos 36 veiksmus (ar kata punktus) priskaičiuoti:

 • 1. morote-ude-uke:

 • 2. pasilikęs blokas chudan-uke su kitos rankos atitraukimu hikite ir –
 • 3. smūgis gyaku-zuki su greitu bloku chudan-uke ta pačia ranka:

 • 4. žingsnis pirmyn, nekeičiant morote-uke padėties.
 • 5. vėl pasilikęs blokas chudan-uke su kitos rankos atitraukimu hikite.
 • 6. vėl smūgis gyaku-zuki su greitu bloku chudan-uke ta pačia ranka.
 • 7. vėl žingsnis pirmyn, nekeičiant morote-uke padėties.
 • 8. vėl pasilikęs blokas chudan-uke su kitos rankos atitraukimu hikite.
 • 9. vėl smūgis gyaku-zuki, kuris jau pasilieka ištiestoje padėtyje.
 • 10. atstūmimas delnu shotei (kituose stiliuose galimas trumpas kabinantis blokas kake-uke) su kitos rankos atitraukimu hikite:

 • 11. braukimas per kitos rankos rankovę žemyn į žemutinį prispaudžiantį bloką gedan-osae-uke, atitraukus dešinę koją atgal į zenkutsu-dachi:

 • 12. abejų rankų blokas ir kartu sugriebimas pakaitomis, atliekant delnu užkabinimą sukui-uke (čia tik nukreipimas parodytas, deja) su prispaudimu iš viršaus delnu osae (arba gedan-shotei):

 • 13. žingsnis pirmyn ir šio dvigubo bloko bei sugriebimo juji-uke prisitraukimas prie tanden (žemiau sagties ar juostos mazgo, nors čia iliustruota iki krūtinės, o kituose stiliuose galimas užkėlimas juji-uke į viršų netgi ir veido lygyje) ir sekantis spyris pirmyn galine (kaire) koja mae-geri ir nelaukiant –
 • 14. kitas spyris dešine koja pirmyn mae-geri (kitur, kaip dažnai Goju-ryu Shoreikan kryptyje, galimas nidan-tobi-geri – netgi dvigubas spyris šuoliuke) ir –
 • 15. stojantis į dešininę zenkutsu-dachi, alkūne pirmyn smūgiai mae-hiji-ate su sekančiu smūgiu kumščiu gyaku-zuki:

 • 16. priekinės pėdos pritraukimas priešininko pėdos užkabinimu ir –
 • 17. spyris pėdos briauna į kelio sąnarį kansetsu-geri:

 • 18. apsisukimas 180° ir chudan-uke.

Turėkite omeny, kad tokie apsisukimai kata paprastai rodo sučiupto priešininko parbloškimą, o ne tuščią ir jokio naudingo, t.y. žalojančio priešininką, darbo nenuveikiantį pasisukimą kovai su, neva, atėjusiu to draugeliu.


Kita dalis – toliau čia.

* * *

Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas pasirodė iškart visa apimtimi dar 2022-02-19, o taip pat – atskirai balsuojantiems per PayPal!

2 Comments

 1. Įdomus dalykas ta sanseru-gata. O 15-tame punkte tikrai mae-hiji-ate? Mat man vis vaidenasi, kad čia yra sučiupimas už užpuoliko rankovės, pakėlimas, taip atveriant jo šoną smūgiui, ir tada smūgis kita ranka (gyaku-zuki) į jau atvertą šoną.

  1. Gali būti ir tokia kombinacija, kaip ir išsilaisvinimas nuo riešo sučiupimo iš viršaus (labai tipinis gervei, tarp kitko). Esmė tame, kad kombinacija kartojasi čia 4 kartus, o tai reiškia, kaip jau nekart rašiau (pvz., kad ir čia: https://seiikan.wordpress.com/2014/05/12/bunkai-vs-oyo-2/ ), kad jos iššifravimas tikrai nesikartoja, bet kata pabrėžiama, kad tie patys judesiai gali būti skirtingai pritaikomi. Tačiau aprašant pačią kata yra naudojami pavadinimai tipiniams elementams – taip ir čia įvardinama kaip mae-hiji-ate, tačiau gali būti ir smūgis alkūne, ir išsirovimas iš sučiupimo, ir blokas nuo šoninio vožtelėjimo ir pan. Tad tu visiškai neklysti, nes tikrai gali būti ir tokia kombinacija.

   Sanseru atveju dar bėda tame, kad tai yra labai sena gerviška kata, todėl jį kaip seni nuklaipyti batai, ir tiek “sugedusio telefono“ efekto joje, kad galima prišifruoti kauges bei prūdus žinių ir spėjimų. 😀

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s