Tra-ta-ta-ta gali ir nesigauti (nors iš dainos žodžių neišmesi)

Rusijos karo Ukrainoje fone šita rusų bardo ir propagandisto su gitara, suderinta open G (t.y. sol akordu), Aleksandro Rozenbaumo daina skamba dabar kraupiai makabriškai:

Предохранитель – вниз до упора, очередь – от живота.
Я обожаю расстреливать город!
Та-та-та, та-та-та, та-та-та, та-та-та-та.

Tratatuškos autorius prie bokso maišų – čia juk tinklaraštis apie kovos menus, ar kaip? (iš starhit)

Kadangi jis yra karo laivyno medikas rezervistas, ir dar antpečius užsitarnavęs povandeniniuose laivuose, tai nestebina tas jo nesupratimas, kaip išties sukonstruotas ir veikia sovietinis automatinis karabinas, rusų vadinamas “automatu“, o vokiečių fašistų bei amerikiečių leftistų su antifa (tarp kurių didelio skirtumo nelabai įžiūrėtum), tai ir šturmo karabinu (vok. sturmgewehr arba angl. assault rifle).

Tad ar griozdas AK-47, ar modernizuotas griozdas AKM arba kreivašaudis palengvintasis AK-74 – taip nelygu kalibras (7.62 mm arba 5.45 mm) ir šio modelio sukūrimo metai, kur veikimo mechanizmas su dujų veikiamu spynos grąžinimo stūmokliu iš esmės vis tiek juk tas pats.

Ką rusas bekonstruotų – vis tiek jam tik “kalašas“ gaunasi (iš pinterest)

Aš nepasakyčiau, kad to “automato“ šis dainuojantis kareiva nebūtų laikęs rankose, nes mes visi praeidavome dar mokykloje pradinį karinį parengimą, taip sutaupant apmokymo laiką “dūchų“ mokymo padalinyje (rus. dūchovkėje).

Bet nei medicinos studentu važinėjant į rezervo leitenantams būtinas armijos pratybas, nei per vėlesnius šaukimus atnaujinti savo žinias pagal karinę specializaciją, tai jau jam niekas pašaudyti tikrai nebedavė, nes tradiciškai tuose sboruose (o rus. sboriščia – tai šutvė) šaudomos buvo tik cizos ir salvėmis maukiama vodkė.

Šaunus jam atžalynas auga… (gif iš tenor)

Tik va kai aš tą kalašą ir dabar užmerktomis akimis išardyčiau ir sudėčiau, (vis dar, manau, ir dabar tilpdamas į normatyvus, kai mano AK išardymo rekordas dar mokykloje buvęs 8 sekundės vietoje 18 sekundžių puikiam rezultatui), tai man taip iškart ir užkliuvo, kad tas karingasis plikis nusidainavo.

Nes, nuleidus AK saugiklio užsklandą (“plankę“) iki galo žemyn, tai tas “automatas“ šaudo tik… pavieniais šūviais pusautomačiu režimu – o automatiniu serijomis šaudo kaip tik šiai saugiklio užsklandai esant tarpinėje padėtyje.

Tra-ta-ta-ta – automatinio šaudymą demonstruojantis A-stano “dūchas“ (iš gifer)

Tad nepašaudys jis tra-ta-ta-ta taip serijomis, kaip dainuoja priedainiuose, Godžiųjų 80-ųjų (“greed is good!“ – iš k/f Wallstreet) stiliumi įrėmęs ginklą į pilvą, nes tikri herojai visuose to meto holivudiniuose filmuose tuomet taip šaudę tra-ta-ta-ta nesitaikydami ir įrėmę buožę nuo peties, o iškart taip nuo juosmens kaubojiškai.

Tai atsiprašau, kam dabar taip sugadinau pusę malonumo žiūrėti tų laikų švarcus su rembais (beje, knygoje pastarąjį šerifas vis tik pribaigia, ir tas prieš numirdamas dar mato pertaisymo išmetamą iš pompinio vinčesterio gilzę, skriejančią puslankiu saulėlydžio fone, amen).

Nežinau, ar Michailo Kalašnikovo “konstravimo negrams“ (t.y. kito autoriaus vardu rašantis anonimas rašytojas vadinasi ghost writer arba rusiškai iš pracūzų kalbos “literatūriniu negru“ – ir sovietų nelaisvėje ginklininkų šaraškėje veltėdžiavęs Hugo Schmeisser su StG-44 niekuo čia dėtas, nes į jo ginklą ne iš išvaizdos kaip AK-47, bet būtent konstrukcijos labiau panašus Eugene Stoner sukurtas AR-15/M-16/M-4) kuriant tą AK-47 taip gavosi savaime, bet šis automatinės ir pusautomatinės vienšūvės ugnies parinkimas gavosi tikrai išmintingai.

Ruskių AK-47 kaip fricas StG44 taip nemoka… (iš quora)

Kareiviui, ypač pirmojo mūšio strese supanikavus, ir taip saugiklio užsklandą visa jėga numušus iki galo žemyn – iškart visos apkabos viena serija nuo adrenalino užsiblokavusiu pirštu ant nuleistuko tikrai neišpyškins.

Tad dar turi šansą atsitokėti, perslinkti iš OD į AB pažymėtą padėtį ir papleškinti po 3-4 pliūpsnius jau mažiau ant nuleistuko trūkčiojančiu smiliumi kaip buvo iki tol šaudyklose ir poligone mokomas.

Katukai – tobulos žudymo mašinos, tai ir gerai, kad jų masės trūkumo taip dar kol kas, ačiūdie, nekompensuoja (gif iš tenor)

O kodėl aš čia šį įrašą dabar įdėjau?

Gi tikrai ne tam, kad čia jums populiarinčiau tipines rusų karių nesėkmes, pasibaigiančias tų “didvyriška“ mirtimi, apdainuojantį buvusį greitosios pagalbos paramediką.

Mūsų kariuomenė turi įvairių šaulio ginklų, ir tikrai siūlyčiau visus juos išbandyti šaudykloje (o čia galėtų būti ir tokios šaudyklos reklama).

Bet šio karo Ukrainoje praktika rodo, kad būtina mokėti elgtis su priešo ginkluote – nes atsidūrus užnugaryje ir pradėjus nekonvencinius veiksmus (“partizanauti“), tai būtent AK-74 modifikacijos gali tapti pagrindiniu šaulio ginklu, nes tikrai labai abejoju, kad vėl kovosime su vokiečiais, ar kad mus užpuls amerikiečiai, tai aktualu prakusti tik su dabar mūsų kariuomenės naudojamais H&K G36 arba AR-15 kaip civiline M-16/M-4 versija.

Peace, broliai ir sesės hipiai! (iš 2018 metų britiškos kariuomenės dienos)

Aš nesiginčiju, kad su šiais elgtis dera išmokti, nes gal vokiečiai nepradės vėl inkšti, sabotuodami papildomos ir pakaitinės ginkluotės tiekimą – todėl išvis buvau ne už vokišką H&K (bet tai mes nieko taip negalime pigiau pirkti – gi per maži atkatai gaunasi!), bet už amerikietišką M16/M4 kariuomenei ir pusautomačius AR-15 šauliams, kuriuos galės laikyti namie, nes dar nebuvo tokio karo, kuriam amerikiečiai netiektų ginkluotės.

O kariai ir rezervistai privalo iki automatizmo (atsiprašant už kalambūrą) įsisavinti ginklą, ir krūvos modifikacijų bei modelių tam nepadeda. Ir AK-74 ginklo žinojimas ne iš paveiksliukų, o užmerktomis akutėmis iš savo rankučių, yra būsimiems teritoriniams diversiniams padaliniams tiesiog būtinas.

Nes iššauti – tai mažiausiai pastangų kainuojantis darbas, tą galima intuityviai atsirinkti, jei iki tol kažkokiu panašiu ginklu naudojaisi. Ir tai, kaip matote, gali nesigauti tra-ta-ta-ta, jei tą AK-47 tik kažkada sovietinėje mokykloje ardei, bet po to ne į pėstininkus pakliuvai.

Pyst ir bumbt… (iš gfycat)

Antraip tas į rankas atitekęs griozdas tik nereikalingu griozdu ir liks.

Tad kad ir kaip morališkai atgrasu į rankas imti rusišką ginklą, bet linkiu jį išsinagrindėti ir iki tiesmukos jo išardymo ir sudėjimo šio žodžio prasmės.

Beje, AK dar geras net ir be šovinių – to griozdo buože galima gerai užvožti, nebijant, kad bus pažeistas mechanizmas kaip amerikietiškuose M-4 karabinuose.

Ir čia jau pereiname prie “karate“…

Iš įžangos į kitą temą gavosi atskiras įrašas, tai toli nenuskuoskite, nes bus ir toji suplanuotoji.

Osu!


Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas visa apimtimi iškart buvo publikuotas 2022-03-20, ir dėkoju dar balsuojantiems savo pinigais per PayPal!

1 Comment

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s