Saifa kalėjimų departamente (ir ne tik)

Apie saifa-gata esu rašęs nekart, ir dar rašysiu, nes net apie tokią trumputę kata iš maniškio Goju-ryu galima papasakoti gerokai daugiau, nei aš panagrinėjau kito (argi?) karate stiliaus kata, vadinamą unsū arba unshu.

Taip ir žiūrėdamas trumpą savigynos veiksmų prezentaciją, skirtą, neva, moterims (nes asistavo taigi jam brutalus barzdyla!), kurią pristatė Savigynos Akademijos treneris ir LR VRM Kalėjimų Departamento Mokymo Centro specialiųjų kompetencijų mokytojas Žilvinas Šriubša, jau po pirmųjų jo veiksmų šyptelėjau sau – o, ir vėl saifa!..

* * *

Atrodytų, ką toji gana specifinė ir nelabai populiari kata varžybose (nes “gimnastui“ ją atliekant labai nesunku prieš teisėjus susimauti), turi bendro su ta minėta brutalia kalėjimų realybe bei moterų apsigynimu nuo gatvinio smurto?

Juodakasė pempė atliko slyvų derliaus kompostiravimo bei atžagarių sparnų kung-fu veiksmus (gif iš tenor – atkreipkite dėmesį į kampe esančius sashi “prosus“)

Nesileisiu į svarstymus, kiek ši labai kung-fu stiliaus pagal savo atlikimo manierą, nors dar praktikuojama ir ambalųKyokushinkai, išties kata yra “moteriška“ (arba Ju, jei pagal Goju-ryu), ir kiek ši kata savo bunkai veiksmais kaip niekad kita itin dažnai yra pritaikoma praktiškai realybėje, nes galiu būti apkaltintas jau per dideliu šališkumu dėl akivaizdžių šiai kata mano simpatijų (nes mane ilgesnes kata atlikinėti gal jau neįveikiamas tingulys kamuoja).

Nenagrinėsiu ir žurnalistės Agnės Keizikienės perpasakotų šio instruktoriaus teiginių, nes visumoje jie išties yra teisingi, o konkrečiomis išimtimis man čia dar priekabiauti, kad gali būti ir kitaip, užbėgant taip ne saifa, o sofos kritikams už akių – taigi ir ne mano čia reikalas, ir nei jums tai įdomu, nei Žilvinas ateis linksmakočiu čia su manimi matuotis, nei netgi nemanau, kad jis išvis Goju-ryu ar bent iš mūsų šią kata pasiskolinusį kokį karate stilių rimčiau studijavęs, nei jam tie “pižamų šokiai be kardų“ išvis įdomu.

Ir ačiūdie – o tai gaučiau gi tik į “kepalą“, ir vėliau atsigavęs taip filosofiškai susimąstyčiau apie būties trapumą bei tuščiai praleistus gyvenimo metus, neskaitant tame kelyje man pasitaikusių kuklių meilės apraiškų (ir tai ne faktas, kad tai buvo meilė manyje labai giliai pasislėpusiai nuodėmingai sielai, pritvinkusiai begalinio gerumo artimiems savo bei Visatai).

Peace, broliai ir sesės hipiai Kristuje!

* * *

Taigi ir pažiūrėkime, kaip Furukawa Tetsuya atliekama toji saifa-gata prasideda, ir ką aš turėjau omeny:

Gaila, negaliu įprastai čia pakarpyti gif epizodais to delfyje esančio klipo, o atskirai į youtube jo įmesto neradau.

Tad teks jums šioje nuorodoje pažiūrėti pagal laiko nuorodas.

Taigi – 0:38 žiūrim ir…

Ir priekaištaujam neakivaizdžiai Furukawa-sensei, kad tas savo kata rodo labai santūrioje manieroje, nei kad Žilvinas pritaiko bunkai ant barzdylos, kaip ten išties saifa gaunasi!

* * *

Tuo pačiu ir vėl primenu, kad ne tik šioje kata, bet tikrai ne veltui tas pats judesys kartojasi triskart (žengiant kaire, žengiant po to dešine ir apsisukus “veidrodiškai“, ir darkart kaire, pasisukus veidrodiškai nuo antro žingsnio) – nes kaskart tai yra skirtingos kombinacijos, tik paremtos tuo pačiu judesiu.

Todėl galima sakyti, kad veiksmą atidirbote į abi puses, bet galima sakyti, kad išsprendėte ir ginčą, tai užpuolikas įsikibo į atlapą ar riešą?

O va galite padėkoti dar Žilvinui, kad gal ir pats to nežinodamas, bet jums ir absoliučiai daugumai net Goju-ryu karatekų taip labai vaizdžiai paaiškino nuo 1:28, kodėl jus šioje kata taip moko atgalinės rankos plaštaka būtent taip apkabinti priekine tapusios rankos kumštį, kad mažylis įlįstų į kumštuką iš apačios, o nykštys – iš viršaus tarp nykščio ir smiliaus, ir likę pirštai sugultų tarp krumplių.

Juk to įsivaizduojamo priešininko, atlikdami sau kata, taip plaštakos nepačiupsite, kai orą tuščiai sučiupus laikyti yra kvailokas čia užsiėmimas, nepadedantis įdėti reikiamą veiksmui jėgą.

Bet jei ne tik atidirbinėjate į kata sukombinuotus veiksmus iki reflekso lygio, o kartais dar ir galvą įjungiate, galvodami, kam kas ir kodėl čia reikalinga, tai šitas savo kumščio apglėbimas primena, ką reikia padaryti ant kito, nes paprastai kata visi nepadorūs savęs pasičiupinėjimai yra užuominos į nepadorų nedorėlio pačiupinėjimą.

Bunkai iš kururumfa! (o gif iš tenor)

* * *

Ar yra Žilvino pristatyme veiksmų dar ir iš kitų kata be saifa?

Be abejo!

Nenagrinėsiu jo kiekvienos kombinacijos taip smulkiai, bet štai nuo 2:06 bei 2:44 jūs turite netgi visiškai “mokinukams“ skirtą kata, unifikuotą bendrai Shorin-ryu ir Goju-ryu stiliams, pradinę gekisai, kurios judesys atrodo taip:

Atkreipkite dėmesį, kad kata čia koja dar atliekamas ir ashi-barai pakirtimas, kuris gali būti interpretuojamas ir kaip fumikomi treptelėjimas į priešininko pėdos keltį.

Ir be ko toje kombinacijoje Žilvinas netgi apsiėjo, tačiau vėliau apie 4:30 merginoms priminė, kad aukštakulniai yra labai parankus (ar pokojus… ša, husarai!) ginklas, jei prieš tai nepersiavėte bėgimo bateliais.

* * *

Kurią kata dar galima čia atrasti?

Na, tarkime, kaip dėl seiynchin, kuri yra gana didelis savo apimtimi kompleksas būtent imtynių ir visokių užlaužimų kata?

Oi, tik nepasakokite, brangieji Goju-ryu “tradicionalistai“, kad čia “tikras“ bunkai yra išsivadavimas nuo sugriebimo dviem rankom už atlapų 胸取りmune-dori!

Nes ši kombinacija irgi taip kartojasi triskart, ir viena iš jų tebūnie pilna tų veiksmų, kuriuos Žilvinas rodo tiek maždaug 5:40, tiek ir 5:52.

* * *

O kiti akylesni tuos pačius veiksmus gal aiškiau suras kokioje sepai ar seisan.

Juk Goju-ryu esančiose išvestinėse (gekisai, saifa, seiyunchin, shisochin, sepai, kururumfa ar tensho) iš Nahate stiliaus kata (t.y. sanchin, sanseru, seisan, suparimpei) tie veiksmai tikrai atsikartoja, taip darant šias bendra Goju-ryu sistemos visuma, ir tuo pačiu, aišku, taip didesnius Goju-ryu ekspertus darant dar didesniais Goju-ryu ekspertais už mane (nes – o kas aš toks?).

Bet mano bendrą žinutę supratote – kai supranti, apie ką visa tai, tuomet kata yra “gyvas“ ir labai praktiškas bei daugiaplanis ir kompleksiškas treniruočių metodas karate.

Kata-guruma permetimas per pečius yra ir karate kata

Ir judesiai kata yra skirti ne padaryti įspūdį teisėjams ir žiūrovams (todėl mane ne itin domina visos tos kata demonstruojančios meninės gimnastikos rūšys su pižamomis), nes kata yra sudaryta iš labai realių taktinių kombinacijų, kurias praktiškai dera atidirbti jau poroje su partneriu.

Tik kai nėra partnerio po ranka, tai kata suteikia galimybę vis tiek treniruotis.

Aišku, visiškai nepakeičia kitų treniruočių metodų (įskaitant sparingus – kumite), bet karate treniruotes tikrai papildo. Ir ne tik karate, nes tokius kaip kata treniruočių metodus praktikuoja, nors taip ir nevadina, visi kovos menai ir praktinės kovos veiksmų sistemos.

Va matote, kata tinka netgi tiems, kuriems apsigynimo veiksmų prireiktų nebūtinai kalėjime ar nuo smurtauti gatvėje sumaniusio kokio centnerinio barzdylos.

Būkite saugūs!

Osu!


Įrašas iš anksto publikuotas 2022-02-05 Patreon paskyroje – ačiū rėmėjams!

10 Comments

 1. Cit.: Nenagrinėsiu ir žurnalistės Agnės Keizikienės perpasakotų šio instruktoriaus teiginių, nes visumoje jie išties yra teisingi, o konkrečiomis išimtimis man čia dar priekabiauti, kad gali būti ir kitaip, užbėgant taip ne saifa…“

  O aš vis tiek prie klipo papriekabiausiu. Tas imtynių veiksmas, kuriuo užlaužiamas riešas, atvirai pasakius, man atrodo prastai. Ir ta gintis smaugimo atveju irgi atrodo prastai.
  O šiaip daugiau pretenzijų ir aš neturiu. 🙂

  1. Patikslink time-code, prašau, kad pažiūrėčiau, apie kurias technikas kalbi (blogai, kad nebuvo youtube, tai sukarpyčiau į gifus ir čia sudėčiau).

   1. Supratau, OK. Riešo laužimo veiksmas, apie kurį kalbu ir kuriam turiu pretenzijų, prasideda nuo 1:03 ir tęsiasi maždaug iki 1:53.

    O gintis smaugimo atveju, kuriai turiu pretenzijų, prasideda nuo 13:32 ir tęsiasi maždaug iki 15:05.

    1. 1:03-1:53. “nu kitas nenusisuktų“. 🙂 Bet savo dilbiu svertą išnaudojus (“jūs šitoje vietoje nekovokit“) – ten veikia viskas kaip ir saifa.

     13:32-15:05. Pirminė reakcija suktis – labai gera, ir netgi turi būti ugdoma treniruotėse. Nes dažniausiai užstringama be pasisukimo tarsi 2D vaizdelio instrukcijoje, ir tave pridusina…

     Tai kaip ir jo patarimai šiais atvejais užskaitomi. 🙂

     1. Nepamiršk, kam ir nuo ko siūlomi šie patarimai.
      Dilbio svertas veikia, kai abiejų kūnų masės skirtumas nedidelis. Jei mano žudymo ir naikinimo mašiną užpultų toks (stambus) barzdyla, kaip parodytas klipe, ji neįstengs to sverto padaryti. Jai padės nebent aštrus peilis arba koks nors peilio pakaitalas. Supjausčius plaštaką, pats noras laikyti pradings savaime.
      O tą ginties būdą nuo smaugimo pamėgink su savo nuosava pana parepetuoti. Pamatysi, ko nematęs. 😉

      1. Svertas veikia pagal tuos pačius mechanikos dėsnius – o saifa todėl net ir gali antra ranka padėti. Kaip ir besisukančio kaklo nelabai išlaikysi, nebent iškart sugriebsi už laibo kaklo ir prismaugsi. Beje, gervėje todėl kaklas toks vientisas formuojamas – pažiūrėk į sanchin-gata, kur mimika net baisi perkreipta dėl to gaunasi. 😀 Čia dabar reikia ne aprašinėti, o rodyti, aišku.

       1. Cit.: “Kaip ir besisukančio kaklo nelabai išlaikysi, nebent iškart sugriebsi už laibo kaklo ir prismaugsi.“

        Va va. O paprastų merginų kaklas tokios laibos apimties dažniausiai ir būna. Beje, kiek mes eksperimentavom, tai vis man gaudavosi taip, kad mano smaugiančios rankos smilius, panai šitaip pasukus kaklą, kaip tam klipuke parodyta, vis atsidurdavo ties poausine duobute ir į ją įsmigdavo.

          1. Ačiū, dabar supratau, ką turėjai omeny. Bazinis judesys vis tiek yra sukimasis, bet taip – su pagalbiniu atemi jis visada veikia efektyviau, ir kai neveikia, tai tada veikia. 🙂 Kai kurie “savaime suprantami“ dalykai dažnai pametami, ypač kai viskas vyksta automatiškai, o po to pabaksnojama, ir būna – o, tiksliai taigi taip nu! 😀

           Taip, čia kalėjimų instruktorius to aiškiai neparodė ir neakcentavo kaip būtiną veiksmą, pasakodamas apie bazinį judesį, nors dinamiškoje situacijoje, manau, jis pats tą padarytų reflekso lygyje. Goju-ryu kata pasinagrinėjus – tai ištisai kalama ir kalama per kiaušus: keliais, koja, delnu, kumščiu… 😀

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s