Unsū (9/10): istorinis kontekstas ir šios kata sąsajos (ne tik Shotokan!)

Visa apimtimi įrašas iš 11082 žodžių (ne, knygą sudaro apie 90000, o paauglišką – apie 55000 žodžių) publikuotas iš anksto 2021-10-02 Patreon paskyroje.

Suskirstytą tekstą ištraukomis, publikuojamą kas 1-2 savaitės pramaišiui su kitomis temomis tinklaraštyje nuo 2021-10-13 pirmos dalies – skaityti čia.


Tai gerai, kad toliau Shotokan versijoje grįžtama štai prie tokios mielos kombinacijos:

Kodėl sakau, kad tai yra miela kombinacija (aišku, nepaisant estetinių sumetimų, kaip gervės sparnas virsta krokodilo nasrais, po ko įsimaunama į kelnių klešnę)?

Miela ji yra pietiečių gervišku požiūriu, ir, aišku, ne tam nelaimėliui, buvusiam prieš tai nedorėliu, ant kurio ir yra atliekama ši kombinacija, kadangi bunkai labai aiškus: pastvėrei už ševeliūros ir nulenkei jo makaulę; iškart kalei iš apačios plačiu mostu įsibėgėjusiu delno pagrindu shotei šiam per marmūzę; spyrei fumikomi į artimiausią kelio sąnarį, kad nebestovėtų ir kojelėmis nebandytų atgauti pusiausvyros; pribaigei savo dorą darbą nekrikščioniškai tsuki.

”Sutraiškytos medūzos keliauja dangumi, jos dangumi keliauja, keliauja dangumi… Sutraiškytos medūzos!“ – apie sutraiškytas medūzas, o ne debesis vaikančią unsu, taip dainavęs mano jaunystės laikais Kardiofonas.

Skirtingai nuo visų WKF olimpiečių klaidingo įsivaizdavimo, kurie sportinėje kumite pasibaksnoja vardan taškų, tas karate tsuki smūgis yra skirtas arba parengiamajam atemi, arba tokiam kombinacijos užbaigimui ir pritvojimui. Tada kata sutinkamas toks vienas tsuki nereiškia, kad daugiau jums kumščiais trankytis yra šiukštu – nes šis tsuki tuomet yra šnibždė to, kas toliau rekomenduojama auklėjamaisiais tikslais, jei leidžia aplinkybės ir dar likę ūpo išdėstyti praktiškai moralinį ir etinį samurajaus kodeksą Bushido.

O va, palyginimui, šitą kombinaciją Shito-ryu susimakalavę savo unshu versijoje kitaip, atvaizduodami didesnes sugriebimo galimybes, įskaitant kaip variantą dar ir galūnes, nors nelabai čia taip akivaizdžiai ir įtikinamai patys susivokia ką darantys:

Ir dar tame pačiame Shito-ryu stiliuje yra kitas čia variantas, kuomet dešinė (apatinė) ranka atlieka sučiupimą panašiai kaip Shotokan aptartas aukščiau bunkai, tik tada su parengiamuoju spyriu mae-geri žengiant pirmyn ir sučiupimą prisitraukiat atgal su hikite – o jau tada du greiti tsuki kaip čia (t.y. atitalžymas greitai-greitai, kol dar neatsitokėjo lėtai-lėtai).

* * *

Po to seka du blokai-pabarstukai:

Ir kas čia tame Shotokan dabar vyksta?

Aha, pasakykite paikai, kad į dešinę nuo savęs numušė spyrį, o po to paprašė spirduko truputį palaukti, nes nori atmušti iš nugaros ateinantį pasalūnišką kito nedorėlio smūgį į pakaušį.

Panašiai makaluojamasi ir Shito-ryu – ir dar taip pakartojus triskart:

Suprantama, kad čia ne apatinis blokas į vieną pusę ir po to viršutinis į kitą, ir dar pasisukinėjimas, nes – o kaip kitaip tą savo “meistriškumą“ atvaizduosi?

Todėl ir sakau, kad pabarstukai – nes pabarstė prasmę, ką čia išties tame bunkai darė originalioje kata, ir kur pasibarstė sugriebimai ir pargriovimai, apie kuriuos jau rašiau aukščiau.

Na, arba galite šitaip – kaip net Shotokan turi savo bunkai variantą iš Tomarite (oi, kiek ten irgi gervės dar galima paieškoti…) atėjusioje kata bassai-dai, kuri pakiša tą “apverstą“ žemutinį bloką kojos pačiupimui, ir kas vadinasi sukui-uke:

Aišku, tuomet viršutinis blokas gali būti ne tik rankos sučiupimas kaip čia, o dar ir prakišimas po pažastimi, dėl ko tas stovėsenos paaukštinimas kata, kaip yra Shito-ryu versijoje aukščiau, labai logiškas ir dar yra netgi būtinas.

Na, bet tai ką mes Goju-ryu turime kaip alternatyvą palyginamoje shisochin-gata?

Nesimato?

Na, tai dar pažiūrėkite.

Ir dar, jei reikia.

Jau matosi?

Čia ne tas jau aukščiau paminėtas ippon-seoi-nage?

Taigi ta ranka, kuri užsimeta šioje shisochin-gata per petį – ir yra tas pats bunkai, kurį Shotokan ir Shito-ryu variacijose unsu ir unshu įsivardina kaip tą “viršutinį bloką“.

Ir žemutinis “blokas“ yra tiesiog tas jų menamo gedan-barai išties užgriebimas, ką čia taip ir padarome šioje shisochin-gata, pritraukdami jau ranką kaip hikite. Ir sukdamiesi – bloškiate sugriebtą ir prisispaustą užpuoliką tuo ippon-seoi-nage būdu ant žemės.

Čia ne judo – čia jums nereikia gražaus metimo už ippon įvertinimą. Čia reikia parblokšti priešininką, kad tas nukristų belenkaip ir prisitvotų sau belenką.

* * *

(tęsinys – čia)

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s