Unsū (1/10): istorinis kontekstas ir šios kata sąsajos (ne tik Shotokan!)

Visa apimtimi įrašas iš 11082 žodžių (ne, knygą sudaro apie 90000, o paauglišką – apie 55000 žodžių) publikuotas iš anksto 2021-10-02 Patreon paskyroje.

Suskirstytą tekstą ištraukomis, publikuojamą kas 1-2 savaitės pramaišiui su kitomis temomis tinklaraštyje nuo 2021-10-13 pirmos dalies – skaityti čia.


Unsū 雲手 (jap. “debesų rankos“) kata yra praktikuojama Shotokan bei Shito-ryu karate stiliuose.

Ir kartais dar lotynizuojama užrašant pavadinimą unshū, tik kai toji -u tariant būna nukandama (ossss!…), todėl ir tekste čia rasite, bendrai kalbant, užrašymą unshu, išskyrus, kai jau konkrečiai kalba eis apie Shotokan versiją unsu (ir tuo pačiu primenu, kad kinų ir japonų pavardės tradiciškai rašomos pirmiau vardo, ko ir aš čia irgi prisilaikau).

Ne, šios kata nėra tiek maniškėje Goju-ryu, tiek ir kitose Nahate grupės karate stiliuose. Ir dar nepabėkite, nes, gerai pagalvojus ir įdėmiai daskaičius iki galo visą tekstą, gausiai iliustruotą klipais bei gif judriais paveiksliukais, ši kata tikrai juk turėjo būti praktikuojama – ir žemiau perskaitę jau suprasite kodėl.

Bet va kažkaip taip irgi nesurandate šios kata nei Goju-ryu broliškame To’on-ryu, nei kituose “gerviškuose“ stiliuose, kaip Uechi-ryu nuo Zhōu Zihé (jap. Shu Shiwa) arba Ryuei-ryu nuo Liú Lóng-gōng (jap. Ryū Ryūko), ar net Kojo-ryu, jei dar toks stilius dabar išvis yra (nes Kojo šeima jokios savo karate nebedėsto ir prašo “patriarchų“ taip jų šeimos pavardės nebetąsyti rinkodaroje).

Kai juk ir minimas čia Shito-ryu, nepriklausomai nuo to, kas ten rinkodaros sumetimais yra iki šiol deklaruojama dėl Nahate (nes tiek To’on-ryu 東恩流, tiek ir Shito-ryu 糸東流 pavadinimuose tas skiemuo to 東 yra iš abiejų šių mokyklų įkūrėjų mokytojo Higashionna Kanryo pavardės 東恩納), vis tiek yra veikiau savo esmėje pirminis Shurite, ant kurio stiliaus ir yra užmautos tos visos iš Goju-ryu (per Miyagi Chojun) ir Baihe-quan (per Wú Xiánguì, jap. Go Kenki) paimtos kata.

* * *

Tik Shito-ryu tos kata irgi atliekamos tiesmukai kapotai, kaip ir yra įprasta bendrai visiems Shorin-ryu stiliams bei olimpine tapusiai WFK stiliaus sportinei karate.

Deja, bet į tas dūzges taip pat įsivėlusioms ir Goju-ryu 剛柔流 mokykloms, kurios dėl to tapo tarsi dar vienas “šotokaniškas kuolas“ – be tų būdingų ju 柔 ir go 剛 bangų bei jas sujungiančiojo tąsaus muchimi 餅身.

Go Kenki (kin. Wú Xiánguì) demonstruoja gervišką kata (jam už nugaros – Mabuni Kenwa, pasekoje sukūręs Shito-ryu stilių, kur irgi yra praktikuojama keletas šio meistro adaptuotų kata)

O ir naujesniame pokaryje atsiradusiame mišrūne Isshin-ryu panašiai skambanti sunsu yra tik paties Shimabukuro Tatsuo kūrinys, kai dar be to į šitą jo mokykląGoju-ryu yra atėję kata (sanchin ir seiyunchin) – irgi šios atliekamos ne Nahate būdingu stiliumi, o veikiau taip pat pagal Tomarite nuo jo pirmojo mokytojo Kyan Chotoku, kas būtų finale ir vėl ta pati Shorin-ryu stilistika (kam priklauso ir japoniškasis Shotokan).

Kaip sakoma, papratimas – antra yda. Tad jiems ir tas per kata pasiskolintas “godziūriū“ vis tiek gavosi “šotokaniškai“.

* * *

Nors tiksliau, kaip paminėjau – tai pagal Shorin-ryu nuo Itosu Anko ir visų gausių jo mokinių, įskaitant ir patį Funakoshi Gichin su jo Shotokan, kurio aktyviųjų mokinių iš japonų sostinės valdoma JKA taip ir padiktavo, kokią tą karate pagal WKF etaloną mes dabar jau įsivaizduojame.

Bet šių metų ironija yra tame, kad, atrodytų, kai nei vienas atliekantis “tradiciškai“, o ne pagal sportinius WFK kata vertinimo kriterijus, savo “gerviškas“ kata net iš Ryuei-ryu stiliaus, neturėtų praeiti net pirminės atrankos kata varžybose, tačiau, nepaisant to, kad būtent iš Ryuei-ryu Sakumoto Tsuguo yra žinomiausias pasaulinis kata čempionas, kurio dėka ir kilo susidomėjimas išvis Ryuei-ryu bei šio stiliaus kata (iš Shotokan, Shito-ryu bei Goju-ryu stovyklų), o jo mokinys Kiyuna Ryo yra 9 kartus iš eilės Japonijos kata čempionas ir nuo šių metų – jau ir Tokijo olimpinis kata čempionas.

Kai iš tautinio sportinės gimnastikos metodo pasidarai pragyvenimo šaltinį: daugiausiai pasaulyje iš karate medalių turintis Kiyuna Ryo su savo Ryuei-ryu mokytoju Sakumoto Tsuguo (iš portafield news)

Kaip pirmasis olimpinis auksas Lietuvai yra iš bokso, taip, suprantama, pirmasis istorijoje olimpinis auksas Okinavai (ir pirmasis olimpinis išvis karate istorijoje) yra iš kata būtent šio dėka.

Na, o iš moterų – tai irgi pirmoji olimpinė bei 2021-ųjų metų Europos kata čempionė ispanė Sandra Sanchez yra iš “gerviškosios“ Goju-ryu karate – tad, labai norint, kaip matote, galima prisitaikyti savo stiliaus “tradiciją“ ir atitikti einamuosius kata WKF vertinimo kriterijus.

* * *

O čia aptariama unshu-gata irgi yra viena iš oficialių programinių WKF sportinės ir olimpinės karate kata rungčių, pagaminanti šiame “figūriniame štangos kilojime“ ne vieną prizininką.

Na, tai yra suprantama, kodėl: ir dėl savo vaizdingumo (kata yra labai estetiškai sudėliota, paliekant erdvės dramatiškam jos interpretavimui atlikime), ir dėl sudėtingų akrobatinių elementų (tiek spyriai iš parterio aukštyn, tiek ir dvigubas spyris su pilnu apsisukimu ore, nusileidžiant į parterį keturpėsčia).

Tad unshu būtų tas retas atvejis, kada net aš (sic!) galiu pakęsti tokį meniškos gimnastikos kata atlikimą su kovinės pantomimos elementais.

Tai štai jums va čia pramogai dar ir antroje klipo dalyje savotiškas šios kata judesius interpretuojantis bunkai – kaip sako kaimynai gudai, cyrk na drocie, pridėjus ir kaimynų lenkišką komentarą, ale jak tampon bez sznureczka:

Unshu: komandinė kata su bunkai – vienas Moto ir du Arimoto

* * *

(tęsinys – čia)

29 Comments

 1. Čia tik tarp kitko. 🙂 Ar man vaidenasi, ar iš tiesų bus dar devynios dalys (iš viso dešimt dalių) šio straipsnio apie Unsu-gata?

  1. Ne, nepasivaideno – gi parašiau, kad virš 11000 žodžių tekstas. 🙂 Tai parankiau buvo suskirstyti į dalis maždaug po 1000-1200 žodžių (nes jau virš pusantro, deja, būna kaip ilgas). Kam įdomu, tas gali vienu ypu perskaityti Patreone. Kiti galės kas savaitę skaityti po gabaliuką taip iki kitų metų, nes aš dar planuoju retkarčiais papildyti tekstais kitomis temomis, kad nebūtų kone treji mėnesiai vien apie vieną kata.

    1. Tekste apie unshu-gata yra ir su kitais karate stiliais lyginama, ir taip pat yra šis tas iš dziudo, bet čia turėjau omeny, kad tarpuose rašysiu kitomis temomis. Va galvoju, kad apie vairavimo girtoms naudą karjerai galima. 🙂

     1. Ypač būtinosios ginties temomis nepamiršk rašyti. Va, pvz., kaip Tau ši dovanėlė atrodo:

      Ar būtų ji padėjusi nudurtam D.Britanijos parlamento nariui D.Amess’ui apsisaugoti nuo nudūrimo?

       1. Tai tas policininkas turėjo liemenę (būtent liemenę), o ne marškinius, kurie su ilgom rankovėm. 😦 Net šonų ta liemenė neuždengia.

         1. Klastingas padaras buvo tas policininko užpuolikas. Gal ir gerai, kad jį nušovė, o ne areštavo.
          O šarviniams marškiniams apykaklę, dengiančią kaklą, nesunkiai galima prisiūti. Tik tada bėda, kad veidas lieka neapsaugotas. Ir jei peilio geležtė ilga, tai tokiu peiliu, badant jį į veidą, įmanoma vis tiek žmogų nužudyti. 😦
          Kokios išeitys įmanomos?

          1. Cit.: “Galva galvoti, įtariu, labiau padėtų. 🙂 “

           O kuria linkme galvoti, parašysi atskirą straipsnį? 😉 Pvz., apie ką turėjo pagalvoti D.Amess’as, kad išvengtų tokios liūdnos baigties ar bent jau sumažintų tokios baigties riziką?

          2. Mintis gera, parašyti tikrai galima, taip, kaip sakiau, ir praskiedžiant tuos 10 skyrių apie unshu-gata. 🙂

           Tik gal kitai savaitei apie peršautas RIMI apsauginio kojas vertėtų? 😉

 2. Cit.: “Tik gal kitai savaitei apie peršautas RIMI apsauginio kojas vertėtų? 😉“

  OK. Tik norėčiau, kad nepamirštum ir D.Amess’o atvejo, nes atklydėliai (kitaip sakant, A.Lukašenkos hibridinis ginklas) ir Lietuvoje gali kažką panašaus padaryti.

   1. OK. Pamėginsiu atsispirti. Nors bus labai sunku, nes aš labai imlus įtaigai. 😦 Todėl nuolat turiu žiūrėti, kokios yra proponentų ir jų oponentų nuomonės, kuo ir kodėl nuomonės skiriasi ir pan.

    1. Et, jaunimas… Negyvenote jūs mūsų jaunystės laikais, kuomet vyravo totali propaganda – mes daugumoje jau turime jai kažkokį imunitetą. 🙂

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s