Apsaugoti gudų disidentus?

Įrašas iš anksto publikuotas 2021-06-10 Patreon paskyroje:


Atsakymas ne tiek į asmeninį klausimą, kiek pozityvų palinkėjimą, tai pasidžiaugsiu su tokiu gera linkinčiu skaitytoju: taip, teoriškai man, kaip asmens saugos specialistui, turėtų dabar Lietuvoje jau atsiverti puikios šios profesijos perspektyvos!

Praktiškai, tai… ne. Na, kaip visada.

Matote, Batka, su kuriuo mūsų valdžios patampionai karštai jau gerą pusmetį čia kariauja šaltąjį karą, parodė savo antivalstybiniams (kad ir ką tai reikštų jo atveju) riaušininkams, dabar kiurksantiems užsienyje Vilniuje ir Varšuvoje, kad ramus gyvenimas tiems baigėsi – gana skraidyti už lenkų ir lietuvių pinigus po graikų kurortus, nes keleivinį lėktuvą bet kada galima Minske nutupdyti ir juos iš jo išsikrapštyti.

Maža to, ne visi suprato, kodėl buvo dar ir prikibta prie lietuvių diplomatinio pašto kurjerio pasienyje, paprašius atidaryti ir parodyti, kas ten išties vežama.

Viena vertus, tai žinutė mūsų užsižaidusiems spalvotų revoliucijų eksportuotojams, kad gana vežioti jankių pinigus riaušininkams savo diplomatiniu paštu.

Jokios fiziškai patikros neatlikta, kurjeris nesulaikytas – tad ir 1961-ųjų metų Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių nepažeista, kad ir ką isterikai čia vėl užsitrolinę putotųsi, o netikėtas prašymas vėliau nurašytinas per daug uoliems soldafonams.

Ir aš jau rašiau savo Patreon paskyroje microblog #71-72, kad diplomatiniame pašte turi būti tik korespondencija arba “articles intended for official use“, kas labai aiškiai irgi parašyta šitos Konvencijos 27-to straipsnio 4-oje dalyje, tai ir Anūkėlis gali pritūpti ant jam įprastos namuose nusiraminimo kėdutės, nes neabejočiau, kad JT Saugumo Tarybos pastoviosios narės Baltarusijos teisėsaugos yra turimi, nesvarbu kokiu būdu išgauti iš sulaikytojo oficialūs ir tardyme užfiksuoti parodymai, kad lietuviai tokiu būdu gabena ne vien tai, kas skirta jų pasiuntinybės oficialiam naudojimui – ir galimos tarptautinės sankcijos tuomet mūsų valstybei nebūtų labai malonus “pasiekimas“ mūsų diplomatijai, kuriai vadovauja ta labai nediplomatiška apšepusi ikona.

* * *

Kita vertus, dabar įsivaizduokite, kad po lėktuvo operacijos (pridėjus dar nutupdytus ir naikintuvų palydėtus dėl tokių pačių klaidinančių priežasčių keleivinius lėktuvus Berlyne bei Paryžiuje), į pasaulinių žvalgybų elitą įėjusi Baltarusijos KGB pradeda dar aktyviau veikti, ir taip yra jėga pagrobiamas kuris nors gudų “revoliucionierius“ ir gabenamas tokiu transportu su diplomatiniais ženklais per mūsų sieną į Baltarusiją.

Ar lietuviai kerštaudami pasienyje irgi sustabdo ir pareikalauja leisti atlikti jiems apžiūrą, kas to transporterio viduje? Tai kuo tuomet mes esame “geresni“?

Vadinasi, bus saugiai galima jau išsigabenti bet ką, net ir pagrobtus žmones, ir jei kuo čia rizikuojama, tai tik lieps apsisukti ir sugrįžti atgal į ambasadą – tada seks analogiški jau baltarusių diplomatiniai demaršai ir panašūs jų PR veiksmai, ir vis tiek antru reisu tuos jau mūsiškiai praleis.

Na, nebent laiku taip pasigestų prapuolenio ir kiltų pagrįstų įtarimų, o tada reikėtų jau šį arba į kotletus ambasados rūsyje smulkinti, arba priversti tą padaryti viešą pareiškimą, kad “jau persigalvojo, labai myli Batką ir tėvynę“, kaip tą teigė ir Romanas Protasevičius, ir todėl “jau nori namučių, tai va pats paslapčiomis vakar vakare ir įsiprašė čia į savo šalies ambasadą, kur jam net buvo leista pernakvoti“ – ir “ačiū už konsulinę pagalbą diplomatams ir KGB pareigūnams“, aha.

Pavargęs gudų čikenfektorius sugrįžta į tėvynę (foto iš delfi)

Na, o kokios pasekmės tokio pavykusio pagrobimo po to?

O tai, žinokite, nelabai ir svarbu, kaip jau mums parodė lėktuvo nutupdymas (rašiau irgi apie tai Patreon), kuomet viską tiksliai ir tvarkingai organizuoji, kad formaliai prikibti sunku – arba, kaip pas mus glušpetrių sakoma, tai “pasimirš iki antradienio“.

* * *

Vėl gi, tas žmonių pagrobimas, kuo nesibodi tradiciškai papiktnaudžiauti ir Mossad (apie amerikiečių black ops jau ir Holivudas tingi herojinius filmus kurti, nes naratyvas visuomenėje pasikeitęs), tai vis kažkiek geriau, nei nužudymas ar inscenizuotas nelaimingas atsitikimas svetimos valstybės teritorijoje, kas paprastai daroma tik tuomet, kai išvežti yra gerokai sudėtingiau net oru ar jūra, arba išvežus dar ir su visokiu formaliu teisingumu po to per daug teks terliotis.

O ir šiaip tokių X akcijų organizatoriai ir jų vykdytojai – pagal psichikos sandarą yra visiškai skirtingi žmonės!

Kas paaiškina, kodėl mes jau žinome plačiai apie katedrų špilių vėpsotojus rusus Petrovą su Baširovu, ir kodėl apie žydų katz’us sužinota tik labai atsitiktinai, ir jūs tų katinukų vardą gal išvis tik pirmąkart dabar čia išgirdote (nors man filmuota medžiaga iš to viešbučio, kur įvykdytas Izraelio priešo likvidavimas, tai visai taip ir patiko, aišku, profesine prasme ją žiūrint).

Kitaip tariant, tokiai operacijai reikia gerokai daugiau ir konkrečių specializacijų bei specifinių, atsiprašant už tautologiją, įgūdžių žmonių ir didesnių išteklių, nei tiesiog tik pagrobimui, kai vykdytojais ir organizatoriais gali būti tie patys žmonės.

Netgi ir mūsų VSD pulkininko ir diplomato Gardine Vytauto Pociūno nužudymo Breste atveju, kaip matėme, užsakovai buvo (vis dar yra!) Lietuvos pusėje, nes jokio net formalaus demaršo prieš baltarusių KGB gi net nebuvo (atvirkščiai, buvo “mūsų“ pareigūnų ir propagandistų vykdyta  neįtikėtino dydžio priedangos operacija, įskaitant ir velionio kompromitavimą).

O ir baltarusiams tas mūsų pareigūnas absoliučiai jokios grėsmės ten nekėlė ir jokios priešiškos veiklos prieš jų valstybę, panašu, nevykdė (maža to, VSD “valstybininkai“ dar ir paskubėjo to savo kolegos kuo greičiau išsižadėti).

* * *

Kitaip tariant, jei aš būčiau dabar koks pabėgęs nuo represijų “riaušininkas“ (mūsų buvusio steroidinio iniciatyvūs bobinai savo savivaldžiavimu čia nesiskaito) ar koks aršus “revoliucionierius“, tai ne tik lėktuvais neskraidyčiau, bet ir labai susirūpinčiau, ar čia man dar saugu šioje pasienio valstybėlėje vos už 30 km nuo sienos su tuo režimu, prieš kurį kovoju, net jei tą kovą vedu per nuotolį ir tik internete.

Jei būčiau VSD pareigūnas, kuris kuruoja tokius pabėgėlius disidentus, kad ne tik mūsų politikieriai galėtų progines patsukes su jais pasidaryti ar duoti iš lapelio paskaityti apie “būsimą demokratijos pergalę prieš paskutinį diktatorių“, tai labai dabar jau susirūpinčiau ir šių kuruojamųjų saugumu.

Visų pirma, pasirūpinčiau instruktažu dėl pačių jų savisaugos (kur patarimas tupėti namie ir niekam neatidarinėti durų – vienas esminių elementų, tad Batka jiems įvedė de facto namų areštą).

Antra, tikrai dar pridėčiau nežymią apsaugą – visų pirma jų stebėjimo stebėjimu (kas vadinama pasyvioje diskretiškoje formoje surveillance detection – ir kieno turiu instruktoriaus popierius, išduotus JAV Valstybės Departamento Diplomatinio Saugumo Biuro, o pas mus tuo paprastai užsiima tam skirtas kriminalinės policijos skyrius).

Trečia, jei asmuo pakankamai svarbus ir daug juda oficialiomis progomis, tai pasirūpinčiau ir šio asmens palyda bei fizine asmens apsauga (tik pas mus ir vėl gautų ne VAD, bet policijos pareigūnus, kurie rūpinasi liudytojų apsauga).

* * *

Tai va, atsakymas į tai, kad paklausa rinkoje atsirado, bet paklausa tokiems kaip aš – vis tiek ne, slypi tame, kad mūsuose neįprasta pavesti “valstybinės reikšmės“ subjektus ir objektus saugoti privačiomis pajėgomis.

Jei apsaugos reikės – paskirs pareigūnus, o aš tokiu nesu (manęs pernai ir į STT nepriėmė – matyt, turėjau per daug motyvacijos tą gyvulių ūkio kotletinį ekonomistą iš Lito Buhalterijos paanalizuoti “kaštų ir naudos“ būdu vardan laimės ekonomikos).

Jei reikės atsižymėti ataskaitoje, kad koks sargas poste pabūtų – tai gal tik tuomet ir atiduos užsakymą privačiai saugos bendrovei pagal kokį tų tikrai tikrai be kyšių ir ryšių laimėtą tenderį (nes šiaip pagal tą pačią verslo logiką, tai juk negali vadintis kokių nors ekskomisarų vardu, kadangi tai neleistinai iškreipia konkurenciją, kaip ekspasieniečių alkoholio ir tabako importo bei eksporto įmonė tokiu pavadinimu, ar akcizinių prekių muitinės deklarantai eksmuitininkų vardu bei eksprokurorais pasivadinusi advokatų kontora sunkių nusikaltimų specializacijoje, aha).

Vis tik jei dar bent prieš gerą dešimtmetį saugos bendrovės aktyviai tokias asmens apsaugos paslaugas reklamavo, tai dabar savo tinklalapiuose šią galimybę palikę tik labai jau teoriškai – na, pastatys pasivalkioti iš paskos ad hoc porą savo plikagalvių centnerinių spintų pagiringų uosto krovikų fizionomijomis, ir tiek žinių (nesijuokite, kartais toks entourage tikrai padeda!).

* * *

Privati asmens apsaugos rinka Lietuvoje numirusi dar kūdikystės stadijoje, kur ir turčiai savo bentlius net patys vairuoja (anksčiau prie progos ir nepraleisdavau progos tokius atvykusius į priėmimus vis patrolinti paklausdamas: atsiprašau, vairuotojai, o kur tavo šefas, atvažiuos taksi?), o ir už pažintis (nes tikrai ne už kyšius!) tas pats instagraminis komisaras™ gali per kelias valandas visą policiją sukelti ant kojų, prapuolus studentei, kai paprastai net pareiškimų dėl dingusių savo artimųjų negalima priduoti kokias tris-keturias paras po tų dingimo, o ir ne faktas, kad kažkas kinkys komisarus reksus tų paieškoms.

Saugi šalis, nu.

Ypač, kai turi pinigų tam, ką klaidingai šiuo atveju vadinate “valstybe“, nusipirkti – policija išlaikoma iš jūsų atimamais mokesčiais (kas labai atpigina jos prieinamumą mūsų turčiams – išlaikote gi tą struktūrą jūs!), tačiau jau seniai toji policija nėra skirta konkrečiai nei jus saugoti, nei jums padėti, o ir iš savo algos jūs net ir užsimanę čia jokios nuosavos apsaugos nepasisamdysite, kai ir pagalbos tame namų ūkyje nesisamdote (nebent kokią ateinančią auklę ir namų šeimininkę kokia nors trofėjinė žmona už savo cukrinio tėtušio pinigėlius, bet net ir savo pričiulptą džipuką pati vairuoja atmanikiūrintais kibiais barakudos nagučiais).

* * *

Tad dabar jei ir priskirs už jūsų pinigus kokią apsaugą pas mus priglaustiems “revoliucionieriams“, tai darbo gaus tik “vidaus tarnybos karininkai“, o ir man nepanašu, kad kokie nors gudų disidentai išgalėtų patys iš savo kišenės ką nors sau pasisamdyti savo nuožiūra, jei tas aukščiau paminėtas juos kuruojantis VSD pareigūnas šių fizine apsauga net nepasirūpins, nematydamas tam jokio reikalo.

“Grėsmių analizė? Ne, negirdėjom.“ – principe, gal net ir taip.

Arba, kaip čia man tinklaraštyje pūtėsi tarsi varlė prieš lietų vienas buvęs ATAS ar VAD pareigūnas: “nu tai pystelėsime nuo pavėsinės stogelio granatsvaidžiu, jei ką!“ – tai gal todėl iš principo ir taip.

Tiesą sakant, mūsų VSD net neturi įgaliojimų saugoti vieno iš trijų artimųjų, tai abejoju, ar išvis kažkas šioje “valstybėje“ mąsto plačiau.

Gi saugi šalis!

Sakiau? Sakau, nu.

* * *

Bet, dar pastebėsiu, Romanas Protasevičius visus savo bendrininkus ir jų buvimo vietas jau seniai iki pirminio to interviu su gulagiška krūvele tvarkingai sudėtomis cigaretėmis ir degtukais baltarusių saugumiečiams pridavė (ką, nuoširdžiai prisipažinkime, irgi padarytume – net jei smurto gautume po to vien dėl “bendros tvarkos“, o ne parodymus duotume smurto panaudojimo dėka).

Bent jau norisi tikėtis, kad mūsų ir lenkų saugumiečiai savo tuos įsibauginusius kuruojamuosius staigiai perkėlė į kitus jiems skirtus konspiracinius butus, dabar visokiems propagandos kareivos strateguojant gynybos nuo menamų A. Lukašenkos tankų invazijos atrėmimo galimybę (nors kodėl jam tuos tankus čia išvis siųsti reikėtų, net jei progresyvūs tapinoidai už rankučių susikibę pasienyje ne tik balionėliais agresiją vykdytų, bet ir linksmakočiais grėsmingai Minsko kryptimi mosikuotų, tai atsakymo į pirminį klausimą, panašu, kad nebus).

Kita vertus, o tai kodėl išvis turėtų samdyti privačią apsaugą šiems?

Gi dar parduos, nevidonai!

Ir tarsi korupcija pareigūnų tarpe lygi nuliui (aha, nu jo, lol)– gi jau uždarytoje byloje dėl didelio svetimų lėšų iššvaistymo taip ir neįvardinti tie pareigūnai, kurie savo ar nurodymu iš aukščiau, gal net paties žmogaus-HESo, padėjo iš kalėjimo EBSW prezidentui atsidurti JAV elitinių cigarečių prekinio vardo pavarde. Nors aš kažkaip ten tryniausi su tais, kurie po to aną verslininką ten vis tiek susekė mūsų URM neinformuodami (kurie, koks netikėtumas, su juo kriminalinių pareigūnų informacija nuolat dalinosi!) ir iškrapštė, bet irgi jau nieko nepamenu, aišku.

Juolab, kokia dar paklausa tokioje neegzistuojančioje šiai paslaugai rinkoje, kaip Lietuvoje, kur konfidencialumas ir diskretiškumas yra verslo pagrindas, o ne mažiausios kainos kriterijus ir tinkamos profesinės pažintys su ta “valstybe“ (nuo to, kad aš pažįstu keletą buvusių generalinių policijos komisarų, VSD direktorių, VAD ir ARAS vadus, nors vis tiek telefonų numerių neduosiu – ką keičia?).

Tai gal geriau aš tuomet jums čia papasakosiu apie tai, kodėl saifa-gata nėra naihanchi-gata ta heishu-gata prasme, bet yra naihanchi-gata jau embusen prasme, žiūrint iš kaisai-no genri pozicijų.

Osu!

4 Comments

  1. Cit.: “Saugi šalis, nu.“

    Bet dabar jau nebesaugi. 😦 Visokie Baltarusijos ir Rusijos čekistai ir kariniai žvalgai su diversantais trainiojasi. Kur jau bus saugu?

    1. Ir kam jie kokią grėsmę kelia? Tau? Turčiams? 🙂 Ne. Jei žvalgai ir diversantai – tai čia juolab yra VSD darbas kaip nacionalinio saugumo sargų. Mudu, žinai, tame neturime jokio intereso: nei aš užsidirbsiu, nei tu kažkaip nukentėsi. 😀

        1. Kiek pamenu, su tuo ne tik Batka nebuvo susijęs, bet net ir minimi čia rusų šnipai, kurių interesams (neaišku tik kaip) šis trukdęs (irgi neaišku kaip). Berods, viskas baigėsi banaliai nuobodžiai kaip kriminalinis reikalas, kur jis dar gerokai iš anksčiau ar ne babkių vietos chebrytei buvo prasiskolinęs. Net ir šiame straipsnyje rašoma, kad kaip ūkvedys daugiau užsiėmė kultūriniais reikalais ir politika nesidomėjo ir į ją nesikišo. Plius, jis iš tuteišų, o ne iš disidentų.

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s