Peilio savigynai pasirinkimo kriterijai

Į kai kuriuos gaunamus klausimus, kaip žinote, mano atsakymas kaip išplėstinis komentaras dažniausiai gaunasi atskiru įrašu tinklaraštyje – jūsų džiaugsmui, be abejo.

Kaip ir šis:

O kokius kriterijus (originale buvo – kaip pasirinkti, bet mintį patikslinu) turi atitikti “civilioko“ peilis, skirtas savigynai?

* * *

Ir sutarkime, kad tokio įnagio gamtoje, kaip “peilis savigynai“ nėra, kaip nėra “taikaus naikintuvo“, “povandeninio burlaivio“ ir “balerinos štangistės“.

Na, štangą ją kiloti priversti galima, aišku, bet tai bus labai jau butaforinė štanga. Kaip ir štangistas su puantais atrodo, švelniai tariant, gamtos nesusipratimu, nes – o kas tą šieną ravi?

O ir aš apie peilį savigynai esu keliskart rašęs – štai kad ir čia.

Turėkite omeny, kad peilis, visų pirma, yra tiesiog įrankis darbui – vienas iš seniausių žmonijos sugalvotų įrankių, ir vienas universaliausių. Nes nudobti nedorėlį akmens amžiuje tas mūsų homo, bet nelabai dar sapiens, ir be peilio sugebėdavo tuo paminėtu akmeniu, kuriuo amžius pavadintas gerokai vėliau kitų homo, kurie klaidingai manosi esą daugiau sapiens.

Ir jau vėlesnių civilizacijų su bronza, variu, geležimi ir dabar jau keramzitais bei kitokiais komponentais, iš kurių tuos peilius gaminame, dabar dėka tų peilių turime dėl jų specializacijos ir begalę tipų ir rūšių, tame tarpe ir skirtus atitinkamiems kariuomenės arba policijos daliniams, tačiau kalba ne apie juos, o apie civilių savigyną.

Tačiau be rinkodarinės protkrušystės, kurios išdavoje turime ir civiliokams dabar visokius “taktinius“ peilius, trumpikes ir paplūdimo šlepetes, tai tokio dalyko, kaip “peilis savigynai“, išties išvis ir nebūtų (kažin, nėra taktinių sargių – kamufliažinio rašto, imituojančio dantų žymes?).

Bet visokių geležėlių su rankenomis prekeiviams tai juk gerai gyventi neuždrausi, ir iš kažkokios “pridėtinės vertės“ sukūrimo gi kažkaip juk dar geriau gyventi irgi jiems reikia, tad galima sugalvoti ir duonriekį peilį, ir kailialupio ar žuvų skrodimo, ir, aišku, dar kiekvienam rimtam lochui – po tik jam vienam ir jo poreikiams pritaikytą taktinį “peilį savigynai“.

Lochs, a tep muok? (iš gifer)

Todėl tą turėdami omeny, tai vis tik su išlygomis ir sąlyginai galime sutarti dėl penkių kriterijų, kurie jums leistų tikslingiau pasirinkti tokį peilį, kuris dar tiks ir savigynai (kriterijų skaičių pagal pirštų kiekį suskaičiavimui – nebent esate stalius arba ginekologas, tada užteks ir dviejų).

* * *

1. Atitikti įstatymu apibrėžto teisėtumo kriterijus.

Vis nepavargstu kartoti, kad savigyna prasideda ne nuo “jei jus užpuolė tokiu sugriebimu, tai darote tam užpuolikui, kol dar jis laukia, šitaip va – vienas, po to – du, po to – trys, ir kiai!

Ne, visa tai darysite tik tuomet, kai jau žinosite jums įstatymais apibrėžtas būtinosios ginties ribas, ir pagal jas derinsite savo taktinį ir techninį veiksmų arsenalą. Tame tarpe – ir tokį tikrai techninį klausimą, kokį peilį ir kaip leidžiama, jei išvis leidžiama (žr. antrą kriterijų), toje šalyje nešiotis.

Jau rašiau šiek tiek apie Lietuvos ir JK įstatymus, apibrėžiančius leistinus civiliams bendrai turėtino prie savęs nešiojimuisi peilio kriterijus.

Lietuvoje tą iš esmės reglamentuoja LR Ginklų ir Šaudmenų Kontrolės Įstatymas IX-705 (įrašo momentui galiojanti suvestinė 2020-12-31 redakcija čia), kur 2 straipsnio (sąvokos) net 61 dalyje rašoma ir apie šaltuosius ginklus, kuriems priskiriamas ir peilis, be abejo:

61. Šaltasis ginklas – nešaunamasis ginklas, kuriuo raumenų jėga per atstumą arba esant tiesioginiam sąlyčiui galima sunaikinti ar kitaip mechaniškai paveikti taikinį (durti, pjauti, kirsti, smogti, triuškinti). Šaltaisiais ginklais nelaikomi ūkinės ar buitinės paskirties įrankiai.

Man labai šiame apibrėžime patinka antrasis šio straipsnio dalies sakinys – ir be įstatymu apibrėžtų techninių reikalavimų, manau, jūsų pasirinktas peilis “savigynai“ turi būtinai atitikti šį, t.y. būti ūkinės ar buitinės paskirties įrankiu (žr. toliau ketvirtą kriterijų).

Taip, 11 straipsnio 1 dalies 3 punktas numato ir jūsų teisę įsigyti ginklą savigynai – tame tarpe, kadangi įstatymo leidėjo neišskirta, kokio tipo konkrečiai ginklą, tai tame tarpe ir šaltąjį, o ne tik šaunamąjį (nors, manau, mūsų įstatymų leidėjai iš esmės rašę apie pistoletus civiliams, o jiems pakeliui gavosi papildymuose ir išplėtime taip visokių kontekstinių priedų ir nukrypimų – visai kaip mano įrašuose tinklaraštyje).

Bet dar peiliui išvardinti apribojamieji kriterijai yra būtent šio įstatymo 7 straipsnio 4 dalyje:

4. Civilinėje apyvartoje draudžiami šaltieji ginklai su automatiškai (veikiant tampriam elementui ar gravitacijos jėgai) iššokančia ar atsilenkiančia geležte, kurie atitinka bent vieną iš šių kriterijų:

1) iššokanti ar atsilenkianti geležtė yra ilgesnė kaip 8,5 cm;

2) geležtė per vidurį yra siauresnė kaip 14 proc. jos ilgio;

3) geležtė yra paaštrinta iš abiejų pusių.

Pati savaime automatiškai iššokanti ar atsilenkianti (ir užsifiksuojanti) geležtė nėra jau draudžiama (anksčiau taip – buvo), tačiau ji turi atitikti nurodytus jai ir išvardinamus dabar kriterijus.

Čia atkreipsiu dėmesį į kartais nutinkančius pažodinio kriterijų neatitikimo atvejus (jei policininkas yra mentas, tai jam vis tiek rūpės prikibti prie techninių dalykų, be abejo), kada anksčiau esu rašęs, kuomet dar važinėjau visureigiu – bet taip išties visureigiu pirmos kartos Toyota 4Runner su diferencialo blokatoriumi, perjungiamais tiltais ir palėtintoju bei stirnamušiais (kaltas…) ir rampų griovikais vietoje bamperių ir slenksčių (netyčia…), kuris taip nekart kėlė džiugesį ne tik man, bet ir tuomet dar nebuvusiai brangiajai (dabar jau brangi kita prasme), taip juo forsuojant upes ar varant nosies tiesumu per apsnigtus tėviškės laukus (žodžiu, ne koks parketinis linksmakočio kompensatorius, ir tuoj suprasite kodėl tą pabrėžiu).

Tuomet po vairuotojo sėdyne vežiojausi 23-26 colių (nepamenu tiksliai ilgio) “sodininko peilį“, kurį įsigijau Maxima Bazėje lauko paviljone prie sodininkų reikmenų. Labai gerai padėdavo praretinti brūzgynus, ir net nuvirtusį ant kelio medį perkirsti vietoje kirvio, ir vienam bemso chuliganėliui auseles apkapoti prie narkologinio dispanserio…

Kitaip tariant, aš galėjau labai paprastai pagrįsti , kodėl šis faktiškai mačetę (turiu iš padorumo jau ir tokią, bet nesitampau niekur) atitinkantis įnagis tebuvo tik papildomas darbinis instrumentas tame mano hobyje – greta vežiojamo bagažinėje pionieriško kastuvėlio (kaimynus atpratinau rūkyti laiptinėje) ar gervės su trosu (vieno “viarsliniko“ isterikės žmonos golfuką pravertė nutempiant, ją taip išgydant vienu ypu nuo naglo įpročio užblokuoti tris stovėjimo vietas prie daugiabučio, kai jau po dviejų savaičių vėl išdrįso į kiemus privažiuoti, bei vieno pašaliečio mazdulę nutempti, kai naktį po langais užpypavo, ir kaimynams padedant, jei manote, kad ten aš vienas tokiu “betmenu“ buvau kaip bendrijos valdybos pirmininkas).

Ilgis, kaip suprantate, tokio “sodininko peilio“ buvo gerokai didesnis už įstatymo apibrėžtą peiliams, tačiau: a) ir geležtė juk nėra iššokanti; b) ir yra aiškiai tik buitinis įrankis (garaže net pakuotę buvau išsaugojęs – ar maža ką…).

Anksčiau minėtame įstatyme būta dar ir ribojančių kriterijų dėl fiksuotos arba užsifiksuojančios iššokančios arba atsilenkiančios geležtės, visokių miestelėnų legendose bauginančių “kraujalaidžių griovelių“ (realiai – tai stiprumui ir išlengvinimui, nors pas senelį prūsokišką durklą kiaulėms skersti buvus irgi iš vaikystės pamenu) bei netgi atramos pirštams, apsaugančios nuo nuslydimo link geležtės smogiant (suprask, taip apribojamos žudikiškos peilio, naudojamo kaip durklas, savybės!).

Dabar tokie kriterijai formaliai įstatyme jau yra pertekliniai, tačiau suprantate, kad jūsų turimą peilį vertinant neturėtų ir pareigūnams (papratimas – antra yda, ypač Minsko milicijos mokyklos Baltupių filiale, dabar žinomame kaip Mėslitos dešrų kimšėjų universitetas) kilti kokių juos pagal pareigas užkamuojančių abejonių, ar čia vis dar yra “darbų sauga buityje“, ar čia jau “sąmoningai sukonstruotas šaltasis ginklas“.

Nes paaiškinti, kodėl dėl būtinosios ginties panaudojote turimą po ranka buitinį įrankį – galite, kuomet yra vertinami tame tik jūsų veiksmai, o ne kuo atlikote sužalojimus.

O va kodėl nešiojatės akivaizdžiai šaltąjį ginklą (aš turiu irgi keletą tokių prisegamų su makštimis finkių, bet nesitąsau su savimi) – įtikinamai paaiškinti šiame kontekste gali būti gerokai sunkiau, ir pareigūno įtarimai piktais jūsų ketinimais gali pavirsti pateiktais teisiniais įtarimais.

Ir iš to kyla – antrasis kriterijų punktas:

* * *

Pilna teksto versija, įskaitant papildomą gėrį prie jos dykai – Patreon paskyroje

1 Comment

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s