Apie amuletus, užkeikimus ir krahaborystę smegenyse

Pagal planą šis įrašas skirtas saugos temai, ir ketinau parašyti jums trečią istoriją iš asmens apsaugos situacijų analizės, bet pagalvojau, kad ta istorija išties yra istorija istorine prasme (kaip jums toks sakinys, ką?), tačiau šių dienų aktualijos yra gal net smagesnės istorijos, ir todėl dabar norite kaltinkite, norite – dėkokite gitaristui ir verslo organizatoriui (bei mano buvusiam VIP klientui Lietuvoje!) Dainiui Urbanavičiui, kuris facebook mane prieš keletą dienų užvedė ant pamokančios istorijos (dėve dėve, kelintą kartą jau sakinyje šis žodis istorija???), kurią čia aptarsiu, kaip esu jau daręs rašydamas apie asmens apsaugos padėtį Lietuvoje prieš daugiau nei metus čia.

Bet perskaitykite ir pačią žinutę ketvirčio valandos™ portale apie šį nusikaltimą – gal dar ir €5k premiją spėsite užsidirbti (šiaip siūlytų ir daugiau, sako, bet niekas nepatikės, kad sumokės, tai jei nesumokės tik €5’000, tai ne taip apmaudu, kai nesumokės net €100’000, ar ne?).

Iš sodybos (taip vadina lietuviai namus užmiestyje, kuriuose negyvena nuolatos, o tik lankosi kaip vilose, priminsiu) buvo pavogta $40’200 kupiūromis po $100, kas sudaro, pagal straipsnio skaičiavimus, maždaug €32’000. Apvogtasis Paulius Aršauskas (nuoširdžiai – nesidomėjau, kas jis toks) už informaciją siūlo aukščiau minėtą premiją, nors jam negaila siūlyti ir gerokai daugiau (man tai negaila būtų kaip už kokį Lietuvos Nepriklausomybės aktą ir daugiau nei meleono žadėti, bet aš nesu viarslinyks™, tai gali tekti už bazarą atsakyti ir pažadus vykdyti, todėl gal nesiūlysiu, nors ir negaila siūlyti, nu).

Šiaip ir siūlytojas sako, kad siūlo simboliškai – tai simboliškai laikysime, kad jau ir išmokėta toji suma tam, kas simboliškai praneš kažką žinąs. Aš tai nežinau net simboliškai, tai net simboliškai pretenduoti negaliu į simbolišką premiją.

Kę? – katukas iš flickr.com

Dar labiausiai siūlytoją sunervino, kad vagys visiškai negerbė jo pastangų apsaugoti suštabeliuotų 402 kupiūrų po šimtą baksų vaizdo kameromis. Tiesiog simboliškai daugybės kamerų. Šimtai tūkstančių, jei taip kultūringai įstamdavystiškai netgi išsireiškus.

Bet aš tiek kupiūrų ir jų pavogimui simboliškai sustatytų kamerų neturiu, tai šimtai tūkstančių man panašiai yra kaip japonams tik 10000 (jap. banzai), o tiek simboliškai yra net dukart daugiau nei už simbolišką siūlomą premiją. O ir šis straipsnis po simbolinio pareiškimo, kad čia yra principo reikalas, galop baigiasi argumentu, kur pažadama dar daugiau pomidorų© kamerų įrengti, ir už kiekvieną atsakys apsauginis.

Ko gero, bus štabeliuojama daugiau nei 402 kupiūros po šimtą baksų – gal simboliškai netgi 403 ir netgi eurais? Kol kas tyrimas to nenustatė.

* * *

Po tokios preambulės pereikime prie konkrečių išvadų šiame simboliškame (sic!) istorijos (sic!!) aptarime.

Aišku, žmogui negali uždrausti laikyti 402 kupiūras po 100 JAV dolerių grynais – gal jie išties žaidžia pokerį tarp draugų, ir žetonai tam naudoti yra per brangu, tai kodėl iškart grynais nepasimėčius? Žetonai – tai simboliškai. O va banknotai po šimtinę – čia jau yra realu. O gal jie Monopolį žaidžia ne Monopolio pinigais, ir ten, suprantama, mažiausia kupiūra jų žaidime yra $100, ir čia jau Fed kaltas, kad didesnėmis kupiūromis neatspausdino.

Čia tik jums, vargOlems™, tokia suma atrodo didžiulė, kad skubate ją į banką priduoti, nes, neduoktudiev, o va ims ir pavogs. O kameroms jūs ir pinigų net neturite!

Šiaip nemažai žmonių ir ginklą savigynai įsigyja kaip amuletą – nes juk ginklas! Ir taip simboliškai jį turi įsigiję, neretai ir išvalyti pamiršdami (esu net Linksmais Devyniasdešimtais matęs voratinkliu aptrauktų vamzdžių – nejuokauju!).

Apie tai, kad reikia praktikuotis, tai net kalbos nėra, nors praktikuotis – reiškia ne šiaip kartą metuose ar per pusantrų pusę apkabos (nes visą juk gaila!) iššaudyti į popierinį nejudantį taikinį už kelių tuzinų žingsnių primerkus vieną akį (į tuščius butelius pyškinti alaus prigėrus draudžiama – galite tą daryti tik licencijuotoje šaudykloje, o ten ir alaus prigerti neleis, ir dar susimokėti paprašys, tai… meh?).

Praktikuotis reikia ir dažniau, ir į ne tik į nejudantį, ir dar, pasirodo, didesnę laiko dalį išties skirti ne šaudymui, o ginklo ištraukimui, tarkime (apie situacijų simuliaciją ir scenarijų analizes ir praktinius jų atidirbimus – nėra tam laiko, noro ir pinigų, nes amuletą aš turiu, kurį taip pistoletu vadinu! #rapiskool)

Ar manote, kad samurajams išties tas kendo rūpėjo?

Kendo – tai čia paintball, nes už kenjutsu realiai svarbiau buvo iai-jutsu, kuris iki dabar net į iaido išvirto (nieko bendro su dainele apie valstietį McDonalds’ą, kuris turėjo ūkį, iai, iai, do… Meilės įlankoje prie Kauno marių, ar kur ten Idaho?), o ten, priminsiu – kardo išsitraukimas, ir pirmas, bet mirtinai efektyvus, kirtis į vos tik pajudėjusį link tavęs niekadėją yra gerokai svarbesnis įgūdis. O kad bambukiniu šluotkočiu per šalmą patrankys – tai smagumas toks pats, kaip įsiremtinai į popierinį taikinį papleškinti.

Todėl kameros čia buvo toks pats amuletas, kaip be praktikos tąsomas (arba dar “geriau“ – seife namie užrakintas) ginklas savigynai – tik “dėl visa ko“. Jei jos įrašinėjo (o taip nutiko – nes yra automobilio spalva netgi nurodyta), tai po to galima tik apmaudžiai įrašą pažiūrėti, kaip konkrečiai buvo įvykdytas nusikaltimas, ir kaip gražiai “slidininkai“ rankute į kamerytę pamosavo atsisveikindami. Na, draugiški gal tokie – dėl veidų kuklinasi (gal nesiskutę po vakar, gal pagirioti, o nėra kokietais ten linksmuoliai, kad makiažu defektus pamaskuotų padorumo dėlei pridėdami fotogeniškumo).

Kaip kamera savo pasyviu filmavimu nusikaltimą užkerta – aš nežinau. Bet čia simboliškai viskas, žinia.

Galima dar priduoti signalizaciją į apsaugos pultą – o ne šiaip tik įrengti garsinę sireną, kad simboliškai kauktų apylinkėse, nes gal kas netyčia ir išgirs, ir gal išgirdęs nuspręs parodyti pilietinį sąmoningumą arba dykai pažaisti apsauginį.

Aišku, už paslaugą tektų mokėti, bet, kita vertus, jei yra numatytas reagavimo laikas ir apsaugos tiekėjo įsipareigojimai bei finansinė atsakomybė už nevykdymą, tai galima gal ir ne 402 kupiūras laikyti, o kiek apsimoka iki kompensacijos dydžio. Jeigu ką. Galop, paslauga Lietuvoje mažiau už €5k kainuoja per metus (nors simboliškai, aišku, ne kartą į metus ir apvaginėja, tai galima nemokėti ir simboliškai gal sutaupyti?). O gal Vilnius-Pabradė-Švenčionys kelyje neverta jokio objekto jokiai apsaugos įmonei saugoti, tai nebuvo ir kam priduoti į pultą, jeigu netgi ta signalizacija buvo įrengta (bent jau simboliškai įrengta, nors net simboliškai istorijoje ir nepaminėta šįkart).

Aš jau anksčiau sakiau, o dabar tik pakartosiu: Lietuvoje nėra turtingų žmonių.

Šiaip jau rašiau, kad netgi gyvybė kainuoja pigiau už apsaugos darbuotoją, bet ir turto lietuvių turčiai to neprikaupia tiek, kad derėtų pasirūpinti jo saugojimu, kas kainuoja, kaip sakiau, ganėtinai simboliškus pinigus Lietuvoje. Bet jei esi krahaboras – tai ir simboliškas mėnesinis mokestis apsaugos įmonei yra juk prarastos (sic!) išlaidos, o ne pajamos į kišenę. Gaila juk. Nors simboliškai gal ir €100k negaila būtų, bet šiaip ir netgi negaila pažadėti simboliškai nors €5k už pavogtus  realius €32k, tarkime.

Apie laiko ir gaišaties kainą aš net nekalbėsiu – juk šitų vertė tėra tik simboliška. Arba ta kaina juk irgi tik santykinė – jei jums už valandą moka ne kažką, tai šitiems sėkmės džentelmenams yra jų laikas dar mažiau vertas, kaip matote. Nors sėkmės džentelmenai išties yra tie, kurie dabar šlamina 402 kupiūras šimtinėmis su Franklino portretu.

Nors, sakysite, gal žmogaus galva visai kitais dalykais užimta ir jis nepagalvojo iš anksto, kad reikia saugotis?

Bet juk kameras (sic!), sako, įsirengė! Ir dar įsirengs simboliškai daugiau, sako. Ir netgi gal ten kažkokie apsauginiai jas žiūrės šįkart, nes įrašo nepakanka, kai vagys su kaukėmis, spėju, ir numerių nesimato kažkodėl, ir dar pirštinės nepalieka pirštų antspaudų. Nors gal išties banali sėkmė lydėjo sėkmės džentelmenus iš Pabradės plento, kai tie užsuko patikrinti, o ką gero galima nesaugomoje sodyboje nukniaukti.

O jei ne vagys, bet plėšikai pakliūtų kitąkart?

O tu simboliškai tik signalizaciją turi įsirengęs, nes pats juk esi sodyboje, ir nėra ko paspausti, kad ekipažas atskubėtų – bent jau taip? Nors irgi pasakysite: anoks čia skirtumas tarp to, kad apiplėš ir paliks, ir tarp to, kad būsi įkaitu ir lauksi, kol Aras išvaduos, nes apsauga, jei ją vis tik kažkaip išsikviesi, pati tuo vis tiek neužsiims?

O jei nepaliks taip ramybėje, bet išnaudos progą paimti daugiau nei 402 kupiūras šimtinėmis, tave pakasę prieš pakasę? Kuti-kuti.

Na, bet jei tu nesi tiek turtingas, tai kam tuomet tau ta apsauga, tiesa?

Tai yra Lietuvoje turtingų žmonių, ar vis tik 402 kupiūros po $100 tėra kišenpinigiai pieniuką rytais atnešančiai sodybos kaimynei? O jei kišenpinigiai, tai ko čia pyarintis tuomet ar parintis?

23 Comments

 1. Smagiai čia. 😀 O ką būtų padarę 1-2 (šis skaičius irgi simboliškas) apsauginiai, jei vagių būtų ne vienas, o, tarkim, kokie trys ar keturi? Pastebėję tuos ilgapirščius, pašaudytų į orą iš pistoleto, ir viskas? O jei tai ne 3 ilgapirščiai, o 4 plėšikai?

  1. Vagys prie apsaugos nelenda paprastai – čia ne plėšimas. O jei plėšikai, tai reikia paskaičiuoti rizikos lygį ir galimą pelną. Kariuomenė skaičiuoja 1:3 arba 1:5 gynyba:puolimas. O nusikaltėliai nėra kariuomenė, ir niekas aukoti dalies savo pajėgumų vardan vieno nužudyto apsauginio neketina, net jei tas irgi ne kariuomenė ir mirti nenori. Praprastai tai yra jėgos demonstravimas ir manevrai (kaip sakė Varšuvos priemiesčio Pragos skerdikas grafas A. Suvorov-Izmailov: linksmakotis tas karas – svarbiausia yra manevrai!), o ne “nu davaj nušausime vieną, o jis mūsiškius tris, bet paliubomu laimime“.

   Be abejo, apsauga turi būti adekvati grėsmės lygiui, ką esu jau rašęs anksčiau, aptardamas pavyzdžius. Bet tokią plėšikų gaują suorganizuoti nėra taip paprasta, plius – komandai veikti reikia ir įgūdžių, ir susiderinimo bei treniruotumo. O iš kur tokius paimsi? 🙂

   1. Cit.: “Vagys prie apsaugos nelenda paprastai – čia ne plėšimas.“

    Nu, taip. Čia ne plėšimas, bet apsaugos (ypač, jei apsaugos darbuotojų skaičius yra simbolinis, t.y., 1-2 darbuotojai) dėmesį atitraukus (pokalbiu ar kokiu nors įvykiu, kur reiktų pirmosios medicinos pagalbos), visai įmanoma patekti į namą ir išnešti, kas po ranka pasitaikė, pvz., nešiojamą kompiuterį, mobilų telefoną ir netgi seifą ištuštinti, jei prastai užrakintas.

     1. P.S. Cit.: “…apsaugos darbuotojas irgi atlieka amuleto funkciją?“

      O jei rimtai, tai gal kartais nori pasakyti, kad apsaugos darbuotojas pradės muštis su tais 2-3 įsibrovėliais ilgapirščiais, juos užklupęs, kaip jis pats tėra vienas?

       1. Cit.: “Tik mano įrašas apie tai, kad amuletai nepadeda, o tu siūlai vieną amuletą pakeisit kitu.“

        Na, tai tame ir yra esmė, kad jei apsaugos darbuotojas nesimuš su tais 2-3 įsibrovėliais vagimis, tai jis ir yra toksai amuletas, kuris nuo kitų amuletų skiriasi tik tuo, kad dar gali iškviesti policiją.

         1. Cit.: “Tai tu dabar kamerą pakeitei į apsaugos darbuotoją. Ir ką? Koks jo ten buvimo tikslas?“

          Gal sudaryti regimybę, kad ten kažkas nuolat gyvena, net kai sodybos šeimininko nėra toje sodyboje? 🙂 Nes vaizdo kameros, kaip matėme iš Tavo straipsnio, tokios regimybės nesudaro.

          1. Tai ir sakau: vieną amuletą pakeitei kitu. Kas pasikeitė? Gal tiek, kad kai žmogus kažkoks slampinėja po sodybą, tai vagys mažiau lįs, nei prie kamerų, nes pro žmogų su slidininko kauke draugiškai mosikuodamas gal nevaikščiosi? 😀

           Bet pameni, ką rašiau apie atsakymą man dėl ginklo asmens apsaugai? Aš apie grėsmės analizę, prevencines priemones, maršrutų parengimą ir t.t., o man sako – mes su granatsvaidžiu? Ir ką tu tokiam dabar? Nors tas granatstvaidis – tiesiog vamzdžio formos amuletas.

           Tarp kitko, apie kompus neišmanančiam irgi atrodo, kad jame svarbiausia geležis, o ne tai, kas joje sukasi. Va taip ir su amuletais apsaugoje.

          2. Cit.: “Bet pameni, ką rašiau apie atsakymą man dėl ginklo asmens apsaugai? Aš apie grėsmės analizę, prevencines priemones, maršrutų parengimą ir t.t., o man sako – mes su granatsvaidžiu? Ir ką tu tokiam dabar? Nors tas granatsvaidis – tiesiog vamzdžio formos amuletas.“

           Taikliai pastebėjai. 🙂 Ir čia jau man kyla klausimas, kokios prevencinės priemonės įmanomos stacionariniame objekte. Na, pirmoji priemonė – tai amuletai (tiksliau, vaizdo kameros ir gyvas žmogus su ryšio priemonėmis, pvz., mobiliu telefonu, kuris sudaro regimybę, kad tam objekte nuolat yra žmonių, kurie gali iškviesti policiją), antroji priemonė galėtų būti tvora, tvirtos namo sienos, sutvirtinti langai ir durys su geromis spynomis, trečioji priemonė – tai, aišku, didelis ir piktas sarginis šuo ar net keli tokie patys šunys, palaidi lakstantys po aptvertą teritoriją. Kas dar galėtų būti prevencine priemone?

          3. Ne, čia atvirkščiai – reikia ne nuo technikos pradėti, o nuo grėsmių analizės. Tada žiūrimos priemonės ir kaip įgyvendinama. Čia šiuo konkrečiu aprašomu atveju, be abejo, derėjo nelaikyti grynų pinigų, tikintis amuletų apsaugos ir užkeikimų. O jei to norisi, tai irgi rašiau – būtų geriau į apsaugos pultą pajungęs. Nu bet tai PINIGUS kainuoja, nu! 🙂

          4. Cit.: “O jei to norisi, tai irgi rašiau – būtų geriau į apsaugos pultą pajungęs.“

           Kad apsaugos pultas irgi turbūt nelabai padėtų. Pamenu, kad buvo Lietuvoje toks atvejis, kada į parduotuvę kažkokiame kaime ar mažame miestelyje (aš jau nepamenu, ar ten signalizacija suveikė, ar kaimynai paskambino į policiją) iškvietė policijos (!) ekipažą, ir policijos ekipažas iki objekto nenuvažiavo, nes parduotuvės vagių bendrininkas kažkokių lentų su vinimis ant to kelio, kuriuo turėjo atvažiuoti policininkai, primėtė ir policijos mašinai padangas pradūrė. Taip parduotuvės vagys paspruko policijai dar nespėjus iki tos parduotuvės atvažiuoti.
           Kas mūsų aptariamu atveju trukdytų panašiai pasielgti ir tiems ilgapirščiams, kurie apvogė tą sodybą?

          5. Yra saugos bendrovės civilinė atsakomybė ir sutarties įsipareigojimai – gautų nukentėjęs kompensaciją.

           O jei jau kelias į ten vienintelis, kuriame reikia vinis dėlioti, tai atsitraukimui, ko gero, nelabai irgi daug variantų yra? 😉 Realiai čia jau lendame į grėsmių analizių sritį, kas ir kaip turėtų būti dar padaryta, nes jei va taip, tai tada taip, o jei dar ir taip, tada va kaip. Aš gi rašiau ne apie tai – mano tema kiek kitu kampu čia.

          6. Cit.: “Yra saugos bendrovės civilinė atsakomybė ir sutarties įsipareigojimai – gautų nukentėjęs kompensaciją.“

           Taip, be abejo, nukentėjęs gautų iš saugos bendrovės kompensaciją. Ir tai yra pliusas. Na, o minusas mūsų veikėjo krochoboriškose smegenyse yra tai, kad reiktų mokėti 5000 eurų per metus. Ir aš norėjau pažiūrėti, ar tie amuletai pigiau, ar brangiau už pasijungimą prie apsaugos pulto.

           P.S. O aš jau ir panašų straipsnį radau (tik ten buvo ne vinys su lentomis, bet akėčios):

           https://www.delfi.lt/news/daily/crime/vagys-is-parduotuves-bande-pagrobti-bankomata.d?id=15073129

           Panašu, kad tai tas pats atvejis, apie kurį minėjau ankstesniame komentare, tik tada rašiau iš atminties, todėl suklydau dėl akėčių.

          7. Net nežinau, kiek pajungimas į pultą dabar Lietuvoje kainuoja, tiesą sakant. Ko gero, aš žiūrėčiau alternatyvų, jei per brangu saugoti tai, kas nėra tiek brangu. 🙂

         2. Cit.: “Net nežinau, kiek pajungimas į pultą dabar Lietuvoje kainuoja, tiesą sakant. Ko gero, aš žiūrėčiau alternatyvų, jei per brangu saugoti tai, kas nėra tiek brangu.“

          Dabar pažiūrėjau, kad kažkur apie 500 eurų per metus, t.y., 10 kartų mažiau nei čia pažadėta 5000 eurų suma premijos.

          1. Ką ir maniau – tuomet tikrai, kad 10 metų abonentą išmeta iškart, ir dar pinigų vagys negrąžins (nes bus išleidę).

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s