Kibiras ne majonezo

Penktadienis, 2017 metų rugsėjo 15 diena, susidėliojo savotiškai: Facebook priminė, kad jau esu jame 7-eri metai (išties anksčiau, bet jie blokavo aną el.pašto adresą dėl mano sudalyvautos protesto akcijos prieš privatumo pažeidimus), ir tuo pat metu mano Londone įvykdytas dar vienas teroristinis aktas (išties net nežinau, ar ir vėl, kaip durniaus su peiliu prieš Parlamento pastatą atveju laikyti terorizmu per se).

Bet apie pastarąjį va dabar žemiau jau išsamiau, nes jis yra šio tinklaraščio savaitinė tema.

Ir, pirmiausia, kokie turimi faktai.

 • Vieta ir laikas

Savadarbis sprogstamasis užtaisas buvo paliktas District Line traukinyje paskutiniame vagone, detonuodamas 8:20 ryto atvykus pakeliui link centro į Parsons Green stotį.

Na, nors aš šita linija irgi naudojuosi, vykdamas į darbą ir iš jo (jungia Victoria Station man su Blackfriars Station, toje atkarpoje pro Westminster dalinai eidama tais pačiais bėgiais su Circle Line, tai į kurį pirmiau įlipu, ta linija iš esmės ir važiuoju), bet ši stotis jei ir nėra kažkur visiškas užkampis, tai tikrai yra gerokai nutolusi nuo Londono centro ir svarbių objektų, dėl ko net turėjau pats pasitikrinti žemėlapyje, kur išvis ji yra.

Netgi tai nėra ir labiausiai apkrauta linija piko metu – tikrai ne Victoria Line, kur traukiniai vyksta vienas po kito, ir ne Northern Line, jungianti Londono Šiaurę su Pietumis per patį centrą, ir net ne kokia nors labiausiai piko metu apkrauta Oxford Circus stotis iš Central Line (ką sako net linijos pavadinimas jau apie svarbumą!), ar Euston bei St Pancras/King’s Cross svarbios stotys, iš kurių ir į Europą nuvyktum (Victoria tapo svarbi tik nacionaliniam geležinkeliui ir Hario Poterio gerbėjams, o Blackfriars, atidaryta dar 1870 metais, jau tik savo vestibiulyje turi dabar prisiminimui baraljefus su Europos miestų pavadinimais, su kuriais anksčiau vyko susisiekimas, ir Brexit čia niekuo dėtas):

Taip, District nutiesta ir pro Vestminsterį (kur yra Parlamentas), bet istoriškai, ką ir sako pavadinimas, ši žalioji linija (visos Londono požeminių traukinių, vadinamų Vamzdžiu – Tube, linijos turi skirtingus spalvų kodus ir yra iš esmės autonominiai geležinkeliai) išties jungia buvusius (ir, po pratęsimo, esamus) priemiesčius su miestu. Šiuo požiūriu, tuomet pasirinkimas būtų teoriškai logiškas, bet tik teoriškai, nes londoniečiai pečiais pagūžčios, jei be istorinio konteksto bandysi sudėlioti taikinio pasirinkimo logiką – kaip sakiau, yra gausesnių žmonėmis ir garsesnių taikiniais linijų bei stočių, kad rinktis būtent šią, kuri ir be terorizmo dažnai užstringa, kaip keikia ir mano kolega, kai jam reikia važiuoti iš savo užkampio link centro.

Todėl pritariu minčiai, kad sprogimas įvyko išties neplanuotai per anksti, ačiūdie. Ir buvo, ko gero, kažkur arčiau pačių nusikaltėlių bazavimosi vietos (nors sulaikė du tikrai ne ten, o Dover ir Surrey) – tikrai su sprogmeniu jiedu nesibogino per visą miestą iki didesnės žmonių sankaupos ar svarbesnio objekto, įlipę kažkur tarp Wimbledon ir minėtojo Parsons Green (tyrimas dar parodys, manau).

 • Sprogmuo

Pats įtaisas savadarbis ir iš prieinamų buityje bei prekyboje medžiagų – dideliame plastikiniame kibire nuo majonezo arba dažų, įdėtame į LiDL plastikinį maišelį.

Štai kaip atrodo nuotraukoje vaizdas po suveikimo (iš The Evening Standard):

Savadarbis sprogstamasis įtaisas (IED) čia stovi, kaip matau, netoli durų – ir tokį galėjo palikti bet kuris darbininkiškos išvaizdos keleivis (pilni traukiniai tokių statybininkų rytais, kurie dažnai su savo manta vyksta į objektus), ir kai dabar jau visi įpratę būti nosis subedę į išmaniuosius, tai nelabai kas sužiūrėjo, kad va toks keleivis išlipo “pamiršęs“ savo bagažą. Nors nuolat dar nuo 2005 metų sprogimų Londono požeminiame geležinkelyje primenama, kad pranešinėtų keleiviai apie bet ką įtartino: See it, Say it, Sorted – o kai siautėjo airių IRA, tai Londone ir šiukšliadėžių nerasdavai, tai iki šiol išeiviai iš šūdo drėbtų trobelių čia pagal įprotį ir mėto šiukšles sau po kojomis ant grindinio.

Vėl gi – keista sprogmens dislokacijos vieta, kuri buvo paskutiniame, o ne pirmame (jei jau galvoji apie nuvertimą nuo bėgių) ar viduriniame vagone kur nors per vagonų sandūrą (ten pertvarų tarp vagonų šiame ir Circle Line, dalinai riedančiame tais pačiais bėgiais centre, traukiniuose net nėra), kad sprogimo poveikis būtų į visas puses efektyvesnis ir labiau naikinantis.

Maža to, nevykėliai netgi susprogdinti išties net ir nesugebėjo – ne tai, kad ne laiku, kaip dabar aiškėja, tas jų laikmatis suveikė (laidai matosi iš kibiro toje foto), tai dar ir paties sprogimo nebuvo! Buvo tik ugnies pliūpsnis – iš anglų kalbos lietuvių delfijai neteisingai išsivertė, nes blast ir explosion yra visiškai skirtingi žodžiai, nors pagal vertimą be konteksto bus “sprogimas“.

Buvo liepsnos pliūpsnis – apsvilo plaukus ar apdegė odą (ačiūdie, niekas rimtai nesudegė, nežuvo ir nebuvo suluošintas) arčiausiai jo tuomet buvę, o dauguma iš tų kelių dešimčių nukentėjusių (į ligonines nuvežti iš esmės patyrę nudegimus) vis tik gavo traumas jau per paniką nuo pargriuvimo, suspaudimo grūstyje ir pan. Primenu, kad įtaisas suveikė rytinio piko metu, kuomet vagone važiuoja prisigrūdę žmonių, nes priešingu atveju ir nukentėjusiųjų skaičius būtų ženkliai mažesnis (ramiai važiuotum sėdėdamas, nes būtų laisvų vietų).

Ir ugnies kamuolys, sako liudininkai, taip neprastai prasirito per vagoną, nors kaip matote foto, tai interjeras neapdegė – buvo pliūpsnis, nuėjęs palubėn, o ne užsiliepsnojimo sukeltas gaisras. Ir kad neapsvilo netgi kėdžių apmušalai, tai dėka pačių keleivių, kurie banaliai savo pasturgaliais užstojo nuo ugnies pliūpsnio.

O tai, kad sprogimui sukelti (nors sukėlė tik ugnies pliūpsnį) kaip detonatorius buvo panaudotas acetono peroksidas (TATP), prieinamas buityje ir nenaudojamas pirotechnikoje bei karo pramonėje kaip labai nestabilus, rodo, kad sprogmenį surinkinėjo civiliokai diletantai, net neišbandę savo kūrinio kur nors poligone, kaip tas išties veikia. Nes nereikia ir 30 gramų TATP, kad velniop tas traukinio duris išneštų – jeigu surinkinėtų profesionalas. O juk šis kibiras va stovi šalia durų – ir nieko, tarsi būtų šiukšlės jame nuo įmestos nuorūkos degę, ir tiek.

Gal ir gerai, kad nesugebėjo sukurti slėgio sprogimui – jei vietoje plastikinio indo būtų metalinį paėmę ir gerai užsandarinę. Ir gerai, kad nesusigalvojo užpildyti dar jo vinimis arba stiklo duženomis, nes tuomet prie sprogimo aukų ir sužeidimų būtų daug ir žiaurių.* Nors panikos ir dabar užteko, kaip ir apsvilę bei apdegę mane primuštų už tokį pasakymą, užuot patys pasidžiaugę, kad išties nepakliuvo po teroristine “karteče“.

 • Teroristai

Ir va čia pasakysiu, kodėl vėl nenoriai šį nusikalstamą viešumoje nevykusio padegimo aktą vadinu teroristiniu.

Taip, sprogimo įtaisas detonuotas viešoje vietoje tarp civilių niekuo dėtų pašalinių žmonių, sukeldamas ugnies pliūpsniu jų paniką ir sužeidimus. O va kokia iš to nauda terorizmo apibrėžimo požiūriu, ir kam?

Paprastai teroristiniai aktai vykdomi vienos iš kariaujančių pusių kaip asimetrinio karo metodas, kada nesirenkama kariškis ar civilis asmuo bebūtų, bet siekiama įbauginti stipresnę pusę ir pasiekti tam tikrų politinių tikslų, būtų tai tarptautinis (tarp skirtingų tautų) ar vietinis (šalies viduje tarp skirtingų politinių grupuočių) terorizmas: pakeisti politinę nuostatą dėl karo ar teisinių veiksmų prieš silpnesnę pusę (todėl karas yra asimetrinis), palaužti kariaujančios ar valdančiosios pusės moralinę būseną (terorizmo sąvoka kilo nuo žodžio “įbauginti“), pranešti apie save (ne tik dėl žinomumo, bet ir finansavimo bei sponsoriavimo gavimo galimybių plėtros – terorizmas irgi yra verslas), ir pan.

Šiuo atveju vyraujanti nuostata ir sąmoningai transliuojama visuomenei cenzūruota politkorektiška žinutė tik daro meškos paslaugą visuomenės gebėjimui priimti tinkamus ir teisingus politinius sprendimus, padėsiančius ateityje kovoti su tokiais aktais.

Netgi teroristams iš to jokios naudos žinomumo prasme – nors dėl politinių priežasčių juos laiko rimtu būtent teroristiniu pavoju visuomenei, kadangi:

 1. Londono policija kovoja su vyriausybe dėl finansavimo padidinimo (praimė užsimojo dar pernai nupjauti £750mio iš šių finansavimo ir atiduoti provincijoms, balsavusioms už Brexit, kada Londonas balsavo už pasilikimą ES), todėl Scotland Yard (Londono policijos būstinei) naudinga tokius aktus ir paskelbti teroristiniais, o ne kriminaliniais;
 2. merui, kuriam pavaldi miesto policija, nes Jungtinėje Karalystėje nėra nacionalinės policijos kaip tokios (išskyrus kriminalinį biurą, kuris veikiau yra nacionalinis koordinacinis tyrimų centras ir “pašto dėžutė“, nes nusikaltimus tiria detektyvai vietos policijos nuovadose), irgi naudinga, kad finansavimo padidinimas eitų iš nacionalinio iždo, o ne iš miesto – po London Bridge teroristinio akto birželio 3 dieną, kuomet trys iš mikroautobuso švaistėsi peiliais po aplinkinius pub ir Borough Market turgų, dabar nupirkta būstinė ginkluotam padaliniui firearms už £50mio šalia jo (tuomet jie ir taip greitai atvyko – per 8 minutes);
 3. ir netgi Whitehall (kas yra vyriausybė), kai valdančioji torių partija, prapylusi išankstinius rinkimus su šūkiu Strong and Stable ir suformavusi kone mažumos koalicinę vyriausybę su lojaliais airiais iš Ulsterio (kurie nemyli IRA teroristų, kai pastaruosius moraliai palaikė kažkada dabartinė darbiečių opozicija), išties bando per bendrą priešą įgauti visuomenės nuomonės palaikymą vardan to nepasiekto stabilumo ir susitelkimo.

Tik šiame kontekste ne tik prisimenu, kaip BBC pakeitė ir percenzūravo savo reportažus atgaline tvarka po Vestminsteryje įvykusio nusikalstamo akto, pakeisdama security incident (kuo ir buvo) į terrorist act (kuo padarė dėl aukšiau išvardintų politinių priežasčių – beje, nacionalinio BBC biudžetą irgi užsimota sumažinti),  bet ir nestebina, kad Met Police tokių įvykių tyrimą pradeda dabar su nuostata kaip terrorist incident, kas gal ir suprantama, nes ir savižudybes pradeda tirti kaip žmogžudystės versiją, kol šioji atmetama.

Tik čia neatmetama netgi tuomet, kada pritempti tampa sunkoka iki terorizmo apibrėžimo – dėl pinigų juk tenka kovoti kasdien, mat Brexit is Brexit, kaip sakė praimė, ir ekonomika rieda dėl to subinėn, ir svariukų trūkumėlis, kad ir ką iki referendumo žadėjo raudoni autobusiukai ant savo šonų apie £350mio kas mėnesį nuo ES į NHS (sveikatos apsaugą). Šiame kontekste todėl išvis nelabai rišasi tuomet nesenas išpuolis prie mečetės (!) Finsbury Park, kur imamas sulaikė islamistą (sic!) nusikaltėlį – o vis tik laikoma teroristiniu aktu su neaiškiu užsakovu ir adresatu.

O sunkoka pritempti, kadangi niekas neprisiima formaliai atsakomybės (nebent kiekvieną psichą su peiliu laikytum teroristu, tai mieste juk pakanka ir pauglių bei gatvės gaujų, kurios pasišvaisto peiliais, ir musulmonų psichų, kurie čia rūgštimi pilsto merginas – kažkodėl net pastarųjų nevadina teroristais).

Taip, iš pradžių per Amaq News Agency ISIS irgi pareiškė, kad tai yra jų kovotojų darbas. Kaip ir anksčiau net nelaimingus atsitikimus jie savo “ilgų rankų“ veiklai pasisavindami, dėl ko mažai kas iš antiterorizmo profesionalų dabar labai tų pareiškimų išvis paiso, net jei paaiškėtų, kad tai tiesa.

Maža to, jau net Met Police (Metropolitan Police – sostinės policija) atstovas pasakė, kad šis aktas kaip ir įprastinis bendrame įvykių sraute (šiemet: kovo 22d. psichas su peiliu prieš Vestminsterį, pervažiavęs visureigiu praeivius ant tilto; sprogimas Mančesterio arenoje gegužės 22 d.; birželio 3 d. London Bridge su trimis peiliais ginkluotais asmenimis Borough Market rajone ir birželio 19 d. ginkluotas peiliu prie Finsbury Park mečetės), ar būtų ten kovotojai susiję su ISIS, ar vieniši musulmonų (“tamplieriai“ tai tik pas vikingus) radikalai.

Ir jau visai ISIS buvo šiuo požiūriu nuvertinta Vidaus Reikalų (Home Office) sekretorės Amber Rudd, kuri pasakė, kad nėra jokių įrodymų dėl ISIS sąsajų su šiuo aktu, bet dera tarnyboms išsiaiškinti, kaip nusikaltėliai buvo radikalizuoti (kaip paantrintų buvęs Kauno meras irgi iš konservatorių, cituoju: mes netoleruosime netolerancijos apraiškų).

Tai maža to, kad su bomba gavosi prastokai nevykėliams (du buvę pabėgėliai, atvykę iš Sirijos ir Irako nepilnamečiais į JK, jaunuoliai tarnybų greitai sulaikyti, o trečias įtariamasis dar yra ieškomas), tai dar ir jų kaip teroristų ir kovotojų su “supuvusiais Vakarais“ tie politiniai “kilnūs“ tikslai yra visiškai nuvertinti (šiaip išvis būtų “vaikų darbas“, jei ne rimti, nors ir nepavykę ketinimai sužaloti) ir, va čia kaip sakiau, kas daro meškos paslaugą visuomenei, radikaliojo islamizmo ir šios ideologijos (ne religijos!) grėsmė vėl yra ignoruojama, nenorint politiškai priešpastatyti liberaliųjų ir demokratinių Vakarų vertybių prieš musulmonų tikėjimą bendrąja prasme (užtenka glušių ksenofobų, kurie tą padaro ir taip be oficialios nuostatos), nors islamistai jau pagal pavadinimą aišku, kad kilę ne iš kokių harekrišnaininkų ar niueidžinių veganų, tad tikėjimo konfesijos neapeisi.

Bet tada klausimas ir vėl būtų: o tikrai dera Vakarams, kaip krikščionybės bei kitų liberaliai toleruojamų, tame tarpe ir musulmonų, tikinčiųjų ir jų religijų, bastionui skelbti karą tam islamiškam pasauliui, verčiant jį išties pasirinkti (antraip prieš Vakarus stoję bus sunaikinti) Vakarų pusę civilizacine prasme (kas neišvengiamai veda prie jiems gana svetimų žmogaus teisių, civilinės valdžios bei įstatymų viršenybės, demokratijos ir kitų mums savaime suprantamų vertybių, visus šarijatus ir kalifatus paliekant viduramžiams, o ne 21 amžiui) ir jau tuomet musulmonams, o ne tik mums, išties kariaujant nebe prieš kitatikius, o prieš savo bendratikius, nors ir radikaliuosius brolius musulmomus, kuriuos mes vadiname islamistais ir kurių religija tapati tiems patiems nuosaikiems musulmonams (buvęs JAV prezidentas, nors ir giedojęs himną Amazing Grace, sakoma, kaip ir dabartinis Londono meras yra iš Mohameto pasekėjų, priminsiu), bet įvardintina kaip islamofašizmas?

Šiaip realiai: ar toje pačioje JAV mažai dar problemų tarp dviejų vakarietiškų fanatikų susidūrimų – antifa “teisuolių“ su baltaisiais “supermenais“? Kažkaip jums išties tikrai tikrai norisi dar tokio didesnio mastelio konflikto dar ir islamo pasaulyje, tarsi Vakarams mažai pasekmių nuo arabų pavasarių ir ilgiau už Antrąjį Pasaulinį karą užtrukusio Sirijos pilietinio karo?

Ir kol kas užsiliepsnojantys kibirai nuo majonezo dar neprivertė Vakarų visuomenes priimti bendrą politinį sprendimą, kuris dar ir taptų kūnu, pradėti va šitą šventą civilizacinį karą prieš tokį neapykantos karą paskelbusį islamistų pasaulį po džihado vėliava. Nes mūsų vėliavos tuomet gali būti ištrauktos taigi kryžiuočių, o politiką Vakaruose dabar seniai valdo nebe bažnyčių hierarchai. Beje, mano apylinkėse išties yra kryžiuočių būstinė, o lietuviams istoriškai priešiškas teutonų ordinas dabar yra labdaros organizacija Vokietijoje.

Tad kol kas Londono stotyse jau kitą dieną tik atnaujinti budrumą skatinantys skelbimai (mano foto iš Blackfriars, kur važiuoja, kaip matote, ir ši District Line):

 • Ar galima išvengti tokių teroristinių aktų ateityje?

Taip, jų skaičių galima sumažinti iki minimumo, tiek užkertant kelią bandymams juos atlikti (juk paliko šį kibirą atvirai, o ne paslėpė kažkur po kėdėmis), tiek jų pradžioje (kaip Leyton stotyje 2015 metais ar dabar prieš tuos su peiliais Borough Market bei Finsbury Park), tiek ir prevenciškai, kada teisėsauga dirba su radikalėjančiomis grupėmis arba asmenimis, apie kuriuos informuoja ir visuomenė, ir politikai netrukdo, kas yra svarbiausia, tai teisėsaugai dirbti, kaip tai nutiko 2016 metais Paryžiuje (kuomet tą pačią dieną Luton oro uosto prieigose britai sulaikė anų 8 bendražygius).

O kol kas mano Londono nuotaiką dėl terorizmo grėsmės iliustruoja ši mano padaryta foto tos pačios linijos traukinyje dar tą patį tos dienos vakarą – atkreipkite dėmesį į antraštę keleivės laikraštyje, ir kas sėdi joms iš šalies savo religiškai tautiniu kostiumu:

Todėl sakau: keep calm and carry on – mezgimas tikrai nervus ir emocijas ramina, kad ir ką delfijai savo antraštėmis bebandytų parduoti.

Londonas pergyveno Luftwaffe bombordavimus, pergyveno IRA sproginimus – pergyvens ir šituos nevykėlius majonezininkus.

Osu!

 • * * *

* PATAISYMAS ir PAPILDYMAI 2017-09-23:

Met Police vadovė komisarė Cressida Dick patvirtino, kad sprogmenys detonavo tik dalinai ir kibiras buvo užpildytas šrapneliais (nepatikslino konkrečiai kuo), tad galėjo sukelti tikrai žiauresnes pasekmes.

Taip pat yra sulaikytas jau ir septyniolikmetis prie dar trijų papildomų, bet patys pirmieji dveji, kurie sulaikyti iki šios ketveriukės, jau paleisti be tolimesnių teisinių priemonių.

Policija iki šio įvykio sustabė šešetą galimų terorizmo atakų per keletą mėnesių. Komisarė pripažįsta, kad kovojama dėl finansavimo išlaikymo, kol vyriausybė jį mažina (!), ir kad išaugęs nusikalstamumas reikalauja pastangas ir finansus kreipti į kitas sritis, o ne vien antiterorizmą.

 

15 minčių apie “Kibiras ne majonezo

 1. Cit.: “Na, nors aš šita linija irgi naudojuosi, vykdamas į darbą ir iš jo (jungia Victoria Station man su Blackfriars Station, toje atkarpoje pro Westminster dalinai eidama tais pačiais bėgiais su Circle Line, tai į kurį pirmiau įlipu, ta linija iš esmės ir važiuoju), …“

  O gal iš viso nevažinėk su tais traukiniais? Nes man jau ir baisu dėl Tavęs, kai pagalvoju apie tai:

  Cit.: “… jei [teroristai] vietoje plastikinio indo būtų metalinį paėmę ir gerai užsandarinę. Ir gerai, kad nesusigalvojo užpildyti dar jo vinimis arba stiklo duženomis, nes tuomet prie sprogimo aukų ir sužeidimų būtų daug ir žiaurių.“

  Ir dar pagalvoju apie tai, kad tarp tokių aukų galėtum atsidurti ir Tu. 😦
  Pvz., galėtum išsinuomoti būstą kur nors netoli darbovietės, kad galėtum pasiekti ją pėstute arba (kraštutiniu atveju) dviračiu. Tada kur kas ramiau būtų visiems Tavo skaitytojams ir gerbėjams. Ką apie manai Tu pats?

  1. Aš tai mielai, bet tiek neuždirbu, kad galėčiau nuomotis taip arti. 🙂 Dar galima rinktis kelionei automobilį arba motociklą, tačiau automobilio nėra kur centre banaliai dėti (pas mus ir CEO atvažiuoja traukiniu), o motociklus mėgsta vairuotojai nukalti dažniau, nei vyksta teroristiniai aktai traukiniuose.

   Žodžiu, rizika yra, tik, kaip sakiau čia, ne tokia jau ji ir didelė.

 2. Na Londonas toks multi kulturinis, multi tautinis miestas (svarbus finansu miestas), tad nieko nuostabaus kad gali atsirasti zmoniu su blogais keslais. Saugumo bet kokiu atveju tai neprideda 😦 amerikieciai mano nuomone labiau/atidziau ziuri i tokius dalykus, nei europieciai

  1. Beje, jau šeštą parišo dėl šito įvykio – ir šis išvis 17-metis. Visi įtariamieji yra jaunuoliai (kaip sakiau – “vaikų darbas“, ne profesionalų), atvykę pabėgėliais iš Sirijos, Afganistano ir Irako. Dėl paskutiniojo įtariamojo kaimynai išvis nesiskundė ir buvo geros nuomonės, sakydami, kad tas net sveikinasi rytais (o prieš tai buvo chebrytė, kuri žolę stumdė ir kėlė orgijas – irgi iš tų pačių kraštų).

   Tad, iš vienos pusės, Vakarai per savo geopolitiką turi moralinius įsipareigojimus priisiimti pareigas dėl pasekmių, iš kitos pusės, tai šitie visi buvo labai kultūringi ir policijai išvis nekėlė jokių rūpesčių, ir į juos išeita per kontrteroristinę, o ne kriminalinę žvalgybą, kiek suprantu.

   O JAV yra imigrantams geriausia šalis, tai pas juos visai kitaip vyksta integracija, nei europiečių atveju, kur dauguma šalių turi kaip tik problemų dėl imigrantų, kur ta infrastuktūra realiai blogesnė – šitas menamas paradoksas labai nepatinka ksenofobams. 😀

   1. Cit.: “O JAV yra imigrantams geriausia šalis, tai pas juos visai kitaip vyksta integracija, nei europiečių atveju, kur dauguma šalių turi kaip tik problemų dėl imigrantų, kur ta infrastuktūra realiai blogesnė…“

    Tai galbūt iš JAV galima pasimokyti tos imigrantų integravimo patirties. Kodėl Prancūzijos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos lyderiams neateina į galvą tokia paprasta mintis? 😦

    1. JK sistema iki Brexit iš esmės buvo panaši. Dabar jie patys ją griauna ir užsidarinėja. Vokiečiai tik po Antrojo Pasaulinio karo laikinai atsivežė gastarbaiterių (svečių darbininkų), bet visada buvo homogeninė visuomenė ir niekada nevystė institucijų ta linkme. Prancūzai turi palankesnes sąlygas imigrantams adaptuotis, bet neturi realiai integracinės sistemos iki tokio lygio, kaip JAV, nors ten prancūzas gali būti ir juodas, ir baltas iš Prancūzijos arba jos kolonijų, jei nusipelnęs šaliai. JAV sistema paprasta: žalia korta 5 metai, pilietybė po to ir natūralizavimas – tu amerikietis. JK 5 metai vien iki permanent resident statuso, po ko bent metai iki pilietybės prašymo pateikimo, visokie formalizmai ir popierizmai (kiti ir 10 metų pragyvenę pagal popierius stažo neturi), o gavęs pasą vis tiek nesi anglu.

     Čia negali imti tiesiog ir nukopijuoti kitos šalies visas institucijas. Dar ir žmonių mentalitetas lemia. Va Lietuvoje Migracijos departamentas priklauso VRM ir mąsto VSD kategorijomis – kaip tu tą situaciją pakeistum? O jei net jame pakeistum, tai kaip pasikeistų kitų institucijų požiūris ir reikalavimai? Ir t.t.

  1. Mesk tu šitą rusišką propagandą ir dezinformaciją skaityti išvis – čia bandymas rasti tarp pelų grūdų, kai grūdų ten ir nebuvo.

    1. Skaityti galima su labai geru filtru galvoje, bet dažniausiai jame užstringa visas tekstas kaip šlakas. Tai kam laiką gaišti? 🙂

  1. Išties yra dar blogiau:

   a) dėl Brexit Europa su glušiais bendradarbiauti nebenori, tad informacijos ir bendrų operatyvinių veiklų bei tyrimų trūkumas;

   b) finansavimas sumažintas, profesionalai palieka tarnybą arba išeina į pensiją, didelis darbuotojų trūkumas, o čia dar ir biudžeto projektą atmetė bei ketina pakeisti kanclerį, tai neaiški tolimesnio finansavimo ateitis;

   c) koalicija nestabili, o valdanti torių partija kovoja tarpusavio kovas dėl įtakos, tad nėra net į kuriuos kreiptis dėl didesnių pinigų;

   d) visi vietiniai antiteroro padaliniai iš esmės yra ne MI5 (tai yra tik kontržvalgyba), o Met, o šiems pernai vien nurėžė £750mio, kai jau šiemet poreikis finansuoti gatvės tyrimus, o ne terorizmo prevenciją, yra didesnis, kur nueina turimos lėšos ir darbuotojai;

   e) ir pan. (pamiršau berašydamas, ką dar norėjau). 😀

   Žodžiu, kai tokia suirutė ir babkių dėl Brexit nebėra, tai pavojus tikrai didelis, ir MI5 vado vietoje net ne taip verkčiau eteryje. 🙂

   1. Tada tikrai žiauru. 😦

    Cit.: “d) visi vietiniai antiteroro padaliniai iš esmės yra ne MI5 (tai yra tik kontržvalgyba), o Met, o šiems pernai vien nurėžė £750mio, kai jau šiemet poreikis finansuoti gatvės tyrimus, o ne terorizmo prevenciją, yra didesnis, kur nueina turimos lėšos ir darbuotojai;“

    O kas tie gatvės tyrimai? Ar tai yra gatvinio nusikalstamumo (pvz., chuliganizmas, smulkūs praeivių apiplėšimai, paauglių tarpusavio muštynės dėl tarpusavio santykių išsiaiškinimo ir pan.) tyrimai?

    1. Ir šitie (Londone vien peilių nusikaltimams skirta didelis dėmesys), ir plėšimai (specifika čia motoroleriais), ir narkotikų prekyba.

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s