Tas Goju-ryu, kur daugiau Ju

Kažkaip nepelnytai apleidau savo šitą tinklaraštį ir tuos jo dvejus skaitytojus (dabar galvoju, kas antras…). Bet manau, kad metas grįžti prie šaknų ir mano mylimo Goju-ryu.

Osu!

Anądien darbe smaksodamas žiūrinėjau Goju-ryu klipus, iš esmės daugiau klausydamas pasakojimų ir interviu, nei kad technikos ir visokios pakazūchos – aš ir pats galiu parodyti, o man įdomiau niuansai ir kontekstas. Ir taip priėjau labiau prie tokios Goju-ryu mokyklos, kur akcentas yra ne Go, bet Ju, ir veikiau tiktų pavadinti JuGo-ryu.

Na, tiesiog, jei esate iš kokio Jundokan varianto (So Hombu, Kyokai ar netgi IOGKF – ne tiek ir svarbu), kaip esu ir aš pagal (senėjančiai) Honiball-Miyazato-Miyagi liniją, tai esate ta Goju-ryu, kur būtent Go (kietas) pirmiau, Ju (minkštas) po to, bet visumoje išlaikomas balansas abiejų. Ir todėl dažnai pasišaipom iš IOGKF (tai vis tik techniškai iš principo tas pats Jundokan, tik pagal “atskalūną“ Higaonna Morio), kur bus daugiau Gogo-ryu, nei Goju-ryu.

Ir viena Goju-ryu kryptis išties yra sąlyginai vadintina Jugo-ryu, ir tai yra Higa Seko (kartais dar Seiko, 比嘉 世幸 Higa Sekō, 1898.11.08–1966.04.16) mokykla Shodokan (pagal jo hombu dojo, nors organizacija realiai yra tarptautinė ir vadinasi Goju-ryu Kokusai Karate Kobudo Renmei).

Ir po to pagalvojau, o ar esu rašęs jums apie Higa-sensei?

Esu. Ir labai daug!

Gal netgi derėjo atskiru įrašu viską įdėti, bet jei kam įdomu pasiskaityti (man po kiek laiko ir pačiam pasidarė įdomu darkart perskaityti ir truputį pakoreguoti netikslumus gale dėl mokinių), tai įrašas yra čia: Kas netilpo į tą ketveriukės nuotrauką – taip antra didesnė pusė ir yra iš esmės būtent apie Higa Seko.

Kadangi meistras mirė dar man net negimus, tai tikėtis rasti daugiau filmuotos medžiagos yra maža vilčių, bet, pagalvojau, o kaip atrodytų judesyje jo mokiniai dabar? Ir vienas jų, kurį minėjau tekste, yra Hokama Tetsuhiro – štai čia atlieka seiyunchin-gata, ir visi Jundokan mokiniai, prašau, dabar prisėsti ir valerijono lašų širdukei tuk-tuk pasiruošti, nes… žiūrim:

Aha, reikia truputį gerai suprasti Goju-ryu karate principus, kad suprastum, kas čia buvo. Na, bent vizualiai pamatėte, kad kažkaip kata atliekama lengvai, greitai ir… sakyčiau, išties gerviškai, nes Goju-ryu ir yra stenančios (čia ironija nepašvęstiems) gervės kung-fu.

O dabar kai jau apšilote ir atsigavote po pirmo šoko, tai duosiu jums pažiūrėti tensho-gata, kuri yra visiška Gervė (apie ką rašęs kad ir čia – spausti), bet tooooookio atlikimo, tai Jundokan’e tikrai nesate matę, ir nepamatysite (žiūrėkite nuo 2:52):

Taip, mano pirma reakcija irgi buvo viskis, tango ir fokstrotas, ir kodėl mano akys ašaroja… Ne, bet taip rimtai – kas čia per makaliūzė???

Bet man atsigauti lengviau, nei jums – aš gi apie tensho-gata rašiau, kas nutiko, kai Miyagi Chojun sudėjo į kata visas tas pavienias hakkutsuru (jap. gervė) besisukančių rankų technikas, kurias per kihon mokėsi su savo sempai Juhatsu Kyoda (To’on-ryu kūrėju) pas savo Nahate sensei Higashionna Kanryo.

O va kaip atrodo mano sensei Bob Honiball atliekama Jundokan stiliaus tensho-gata pas Yasuda-sensei (jie pravardžiavo šį Yoda):

Čia verta buvo pažiūrėti tiems, kurie netgi nėra susidūrę su Jundokan karate ir neįsivaizduoja, kaip atrodo “teisingai“ atliekama kata, o Bobas, užtikrinu, yra techniškai tobulas – jo atliekamą karate ir ypač kata žiūrėti yra smagiau nei profesionaliai nufilmuotą soft-porn.

Ir netgi nežinojau, kad jie Okinavoje buvo ir Hokama-sensei dojo, ir visi ten anglai (tas su barzda – švedas, o mergina, berods, iš Kaliningrado gal?) iš Jundokan pasitreniravo (manau, kad ypač dėl bunkai ėjo – čia silpniausia Jundokan vieta, mano galva):

Tai jei Bobas buvo, tai ir aš dabar noriu!

Tik netgi Londone nelabai rasi – čia populiariausia Goju-ryu kryptis yra, be abejo, veikliojo Higaonna Morio – IOGKF. Ir netgi persidėliojus savo laiką, tai dideliu entuziazmu aš ten eiti nedegu, nes man tai nėra aukšto lygio Goju-ryu variantas (aš galiu su Jundokan a-la Bob Honiball palyginti!), kad ir kaip dabar kiti fanatai įsižeistų. Geriau nei nieko, aišku, bet yra ir geriau, kai yra.

Nežinau, kaip bus artimiausioje jau ateityje, aišku – gal vertėtų ateiti vien dėl atestacijos juodam diržui, kuris atidarytų duris ir į Hokama-sensei dojo Okinavoje?

Jundokan stilius truputį toks labiau “spintutėms“ skirtas, o aš esu ne tik aukštas ir ilgomis galūnėmis, bet ir kiek per lengvas dabar jam, kai numečiau riebalinį sluoksnį (ne, dar neturiu six-pack, ačiū, kad klausiate, rupūžės!!!), nors mano mokytojas Bob, būdamas mano ūgio, rodo, kad tokio sudėjimo galima praktikuoti ir tą stilių, kurį sau pritaikė Miyazato Ei’ichi pagal savo Goju-ryu mokytoją Miyagi Chojun (abu tokie kvadratiniai buvo kiek į aukštį, tiek į plotį…), kaip ir Higaonna Morio panašaus yra į juos sudėjimo.

Vis tik Higa Seko pavyzdys nuo lengvučio jo mokytojo Higashionna Kanryo ir po to jau paties Higa-sensei mokinių (Toguchi Seikichi nesiskaito – tas dar ir treniravosi pas Miyagi-sensei kaip vienas iš keturių, ir buvo irgi toks kresnas dėdulius!) suteikia vilčių, kad su Ju gali įveikti Go (nes laikas tiksi ne mūsų naudai – šioje Žemėje gyventi man gal truputį mažiau liko, nei skaitytojams, nors irgi ne faktas, aišku). Ir jei tik, kaip sako Bob Honibal – relax, relax, relax!

Ir taip, pagaliau atėjo mano SIA close protection licencijos kortelė vakar, tad metas rengtis gyvenimo pokyčiams (o tai galvojate, ko aš čia sugrįžau prie šio tinklaraščio?). Gal netgi kartą per savaitę pavyks ką nors parašyti – tik nepažadu, kad tiek daug, kiek šįkart.

Osu!

4 mintys apie “Tas Goju-ryu, kur daugiau Ju

 1. Cit.: “Kažkaip nepelnytai apleidau savo šitą tinklaraštį ir tuos jo dvejus skaitytojus (dabar galvoju, kas antras…).“

  Na, antrasis – tai (įtariu) ponas Andrius, katras irgi yra Tamstos gerbėjas. 🙂

  Cit.: “Bet manau, kad metas grįžti prie šaknų ir mano mylimo Goju-ryu.“

  Smagu, kad grįžai. 🙂

  Cit.: “O dabar kai jau apšilote ir atsigavote po pirmo šoko, tai duosiu jums pažiūrėti tensho-gata, kuri yra visiška Gervė (apie ką rašęs kad ir čia – spausti), bet tooooookio atlikimo, tai Jundokan’e tikrai nesate matę, ir nepamatysite…“

  Tai čia yra dar daugiau visokių triukų, nuo kurių net man akys apraibo:

  Net nesitikėjau, kad Karatė gali būti tokia įvairi, ir netgi viename ir tame pačiame (turiu minty, Goju-ryu) stiliuje gali tilpti tiek daug visokių įdomybių.

  Cit.: “Nežinau, kaip bus artimiausioje jau ateityje, aišku – gal vertėtų ateiti vien dėl atestacijos juodam diržui, kuris atidarytų duris ir į Hokama-sensei dojo Okinavoje?“

  Tai juodam diržui jau seniai laikas. 😀 Tiktai gal tinginystės pagunda pernelyg didelė, kad atlaikytum. Iš čia visi atsikalbinėjimai ir kyla.

  Cit.: “Ir taip, pagaliau atėjo mano SIA close protection licencijos kortelė vakar, tad metas rengtis gyvenimo pokyčiams (o tai galvojate, ko aš čia sugrįžau prie šio tinklaraščio?).“

  Su tuo ir sveikinu. 🙂 Ir lauksime istorijų, kaip pavyko apginti klientą nuo mušeikų ir chuliganų.

  1. Dėl Andriaus nesu tikras – gal seniai pamiršo jau. 🙂

   Dėl dojo: ta pati bėda – reikia keisti darbą, kad galėčiau į treniruotes nuvažiuoti, iki kurių dar ir taip arčiausiai nuo manęs virš valandos. Ir kada jos vyksta – aš dirbu. Tad kai pakeisiu, tada ir bus aišku. Dabar galiu tik tęsti savarankiškai, kaip ir yra.

   Dėl Goju-ryu, tai čia netgi vienoje organizacijoje topiniai meistrai turi savų interpretacijų, kas ir kaip. Pagrindinės kryptys yra tos iš esmės penkios (vienos visiškai nežinau, nes tas bičas nesireklamavo, ir kaip ten jo atrodė, tai neaišku išvis, tai liktų tik keturios): pagal Higa, Miyazato, Toguchi, Yagi. O visa kita – jau jų interpretavimas pagal šių mokinius.

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s