Kodėl karate smūgis krūtinės lygyje?

Tas jausmas, kai pats nebeatsirenki savo tinklaraščio archyvuose, rašei jau ar dar ne kuriuo nors klausimu, į kurį seniai turi atsakymą – tavęs paklausia, tu sakai, tuoj duosiu nuorodą plačiau pasiskaityti, o va imi ir neberandi ir tada galvoji, o tu rupke, tai gal nerašiau, tik kažkam kažkada ir ne vieną kartą aiškinau praktiškai?

Klausimas iš tų standartinių kategorijos, pradedant nuo smalsumo ir baigiant pašaipiu kokio snukiatrankio paminkštintomis pirštinėmis gerbėjo, nesuvokiančio dėl nuolat patirtų treniruotėse ir varžybose mikronokdaunų net ko pats klausia: kodėl karate smūgis kumščiu visada (sic!) tik krūtinės lygyje (arba chudan-tsuki, kaip sako japonai)?

Tik kad taip tikrai ne visada – pas Bobą treniruotis tsuki (smūgį kumščiu) pradedi nuo smūgio jodan, t.y. į galvą. Jis iškart klausia, kai nustembi po kokio Shotokan ar juolab Kyokushinkai, ko ten trankyti į liemens raumenis nori, kai gali duoti iškart į smakrą ar nosį (tik į dantis nesiūlo, nes tie išbyra ir kartais kurie nors įstringa tarp krumplių, kaip jam nutikę, tai po to ir išsilupinėti reikia, ir dar supūliuoti gali, nes ar maža kokia pasiutlige užpuolikas serga?).

Bet jis čia truputį gudrauja, nes išties dažniausiai atidirbama tik mokantis vidutiniame lygmenyje (taikant maždaug į saulės rezginį ar širdies lygį) – tiek smūgiuojant formoje į orą (kihon), tiek ir atidirbant į makiwara (per hojo-undo). Ir jo treniruotėse išties po to dažnai visus tsuki kaitalioji jodan su chudan ir į gedan (viršus, vidurys, apačia). Nes kitaip juk ir nebūna, kad būna, kada reikia kitaip smogti tsuki gi ne vien tik į chudan.

Tačiau kata (formaliuose kompleksuose) paprastai visi tsuki yra chudan, nors… gi juk irgi ne visada. Paimsite abi kata Gekisai – ten smūgis iškart eina į žabtus, vos tik apsigynei nuo smūgio į nuosavą kepalą. O va po to prie kiai toje pačioje kata – jau į chudan.

Tik tam irgi yra loginis paaiškinimas. Ar netgi keli.

chinkuchi-kakin-oyama

Oyama Masutatsu (Kyokushinkai) užpūtinėja žvakutę smūgiu (iš Nantanreikan)

Pirma, senose kata (o Gekisai yra iš naujesnių, sukurta tik 1940-aisiais) praktiškai visi tsuki, atliekami chudan, reiškė ir visus variantus, galimus pagal praktinę situaciją atlikti ir į jodan ar netgi gedan, nekeičiant netgi kūno masės centro aukščio (prie gedan šis tsuki krenta žemyn iš, tarkime, sanchin-dachi stovėsenos į shiho-dachi).

Antra, jei gerai pažiūrėsite į kombinacijas bunkai (praktiniuose iššifravimuose), tai kone visi tsuki yra ne kaip atakos, o pribaigimo technika – labai tikėtina, kad priešininkas tuomet jau gavo į paširdžius arba tarpkojį ir sulinko, kad jo makaulė atsirado tokiame aukštyje, kad nėra ko pagal savo jodan smogti tsuki, nes bus šiam virš galvos.

Tą net naujokai mato kad ir jau minėtoje Gekisai: įspyrei į papilvę, įmalei alkūne į spindulinį rezginį, davei atgaliu kumščiu į nosį, jei dar nesulikęs, iškart pridėjai kumščiu į tarpkojį – ir tada jau tikrai su visu kiai kali jam chudan-zuki, nes šio galvelė nulinko ir jis pats vaizduoja net ne berželį svyruonėlį, o palūžusią nendrelę šaltame vėjyje.

Arba gali paimti kitą artimiausią kata – kad ir Saifa: bampt kūju per makaušę arba raktikaulį, sučiupai už plaukų arba sprando, palenkei link savęs – įkalei aperkotą jam į knyslę. Kiai, brangusis, kiai darkart.

Ir taip galima kitose kata rasti loginių paaiškinimų, kur “visada“ smogti tenka tsuki į chudan, bet tai nereiškia, kad čia jo raumenis, užpumpuotus štangos stumdymo nuo suoliuko gulint, testuoji.

Tik per nesuvokimą ir nesusipratimą nieko neraukiantiems žiūrovams chudan-zuki tapo kone etaloniniu ir plakatiniu karate smūgiu. Nekalbant apie tai, kad tsuki tiek pat pagrindinė technika karatekai, kiek samurajui yra katana kardas.

Čia vėl, aišku, žodžių žaismas – samurajus išties buvo šaulys, tai lankas jam buvo svarbesnis ginklas, kada tie ilgieji peiliai tiko tik labai jau mano-y-mano artimoje kovoje, o mūšio lauke kariuomenės paprastai veikia grupėmis ir komandomis, tai kuo daugiau chebros tavo šutvėje ir kuo darniau jūs visi veikiate, tuo daugiau šansų pergalei pasiekti prieš negudrų, nors kitąkart ir kvailai drąsų, priešą. Juolab, kad iššaudyti galėjai net nesuprakaituodamas.

Ir pabandykite surasti tsuki smūgį kad ir kata Shisochin. Nėra, tiesa? O ir Saifa – gi tik vienas tsuki kombinacijoje kaip atemi prieš galinę kombinaciją apsisukant, neskaitant anksčiau minėto aperkoto labai jau tokioje klinčinėje šoninėje pozicijoje, o ne frontalioje kaip tsuki atliekamas.

Tad bijau, kad tai gūdžiais laikais, kada karate meistras žinojo tik dvi ar tris kata, tai tsuki išmokti galėjo dėmesio tiek daug ir neskirti, kaip atrodo, nors kieme ir turėjo lentą su apvijomis (makiwara). Tik ir ta lenta ne kumščiams žaloti skirta, kaip glušiai mano, o dubeniui ir pėdoms vystyti bei judesio koordinavimui.

Bet kata, jei tikrai reikia tsuki parodyti konkrečiai į jodan – taip joje ir įdėta. Kai chudan – tai pagal nuožiūrą. Taip ir patys treniruokitės. Ir kitiems pasakykite, kad nebesvaigtų su tuo visada ir tik kaip Oyama Masutatsu leido varžybose.

Osu!

Tiesa, trečia priežastis dar labiau proziška ir žeidžia morališkai visus kietuolius karateka – kumščiu išvis nedera į veidą smūgiuoti. Ne todėl, kad išvis ten nedera smogti net nedorėliui, kadangi tai yra amoralu ir labai nemandagu taip (koja į galvą – čia jau kitas reikalas!), bet kad labai didelė tikimybė, kad susitraumuosite pirštus kumštyje, nes visas veiksmas judesyje, o ne visada gerai pataikai.

Tą dar anglai Londone prieš keletą šimtų metų suprato, todėl paprašė savo juozukų jiems odines pirštines, kimštas arklio karčiais ir uodegomis, pasiūti – ne visada kumščių bintavimas padėdavęs apsisaugoti, tai ir smūgiai kumščiu dažniausiai buvę ne tiesūs (tsuki), bet atgaliu kumščiu (uraken). Štai todėl senojo angliško bokso kovotojai stovi taip keistai atsilošę ir kumščius suka ratais ore, apsukę delnais į viršų. Kai okinaviečiai gi apsibintavo lentas ir stengėsi savo kumščius treniruoti taip geriau šonkaulius palaužyti, kas irgi reiškia smogti ne į galvą.

O tai jau kaip ir antra tema pagal klausimą: kodėl bokse smūgiuoja kabliais, o karate visada (sic!) tiesiais?

3 Comments

  1. aha, gerai kai Goju ryu leidzia smugius i paslepsnius. O kitose karatekose 🙂 butu “more krovi i gora kostei“ po tokio smugio

    1. Kuria prasme? Japoniška karate savo idealioje formoje išvis yra kardo menas be kardo. Ten tik pyst – ir kaput.

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s