Pasikartojimai kata

Prieš keletą dienų apsižiūrėjau, kad, ko gero, turiu paskutinę tokią pilną laisvą dieną šiais metais, tai nusprendžiau patraukti dar iki parko.

Pakeliui pasisupau ant sūpynių (nes niekas nematė), o parke, kėblindamas jau daryti sanchin-gata ant tilto, arka iškilusio virš prūdo, kuriame nušienavo visus krūmynus, kur dar vasarą slėpėsi perintys paukščiai, pagalvojau, kad reikia pasidalinti mintimi, jog pasikartojimai kata nėra atsitiktiniai.

Aišku, aš kažkur tą jau rašiau. Bet va šiąnakt vieno iš patruliavimų metu, bedarydamas jau shisochin-gata, kuri ne tik neturi nei vieno karatistiško smūgio kumščiu, bet ir visa sudėliota kone iš vienų jei ne po ketvertą ar bent trejetą, tai dvejetą pasikartojimų, sugalvojau mintį išplėsti, nes net pats neradau archyvuose, kad būčiau pats tą plačiau paaiškinęs. Tad dabar pasiima žalios arbatos puodelį visi karate skaitytojai, o kiti eina sudievu.

* * *

Pirma, jei kata kuri kombinacijų pasikartojimą, tai reiškia, kad kata kūrėjui ar kūrėjams atrodė, kad būtent ši kombinacija yra labai svarbi, todėl derėjo ją pabrėžti. Kitas būdas pabrėžti yra kiai, bet ne apie riksmus kata dabar.

Antra, tokios kombinacijos atsikartoja tarsi veidrodine tvarka – kas visai nereiškia, kad kata treniruoja jas atlikti tiek iš vienos pusės, tiek iš kitos. Jei taip norite, tai galite kata visą atlikti pradėdami veidrodine tvarka (pvz., jei žingsnis yra dešine pirmyn ir blokas kaire, tai ženkite kaire ir blokuokite dešine). Tam visai nebūtina dalį kata judesių iššvaistyti atkartojimui į kitą pusę.

Paprastai visos kata padarytos dešniarankiams, ir visos atakos ir gynybos atliekamos taip, kaip dešniarankiui patogiau, tai jokio čia politkorektiškumo vardan kairiarankių, juos prisiminus, nėra. Aišku, judesių sekos atkartojimas į kitą “nepatogią“ pusę pravečia – tikrai galėsite atlikti kombinaciją, jei atsidursite iš kitos pusės arba priešininkas bus ne po ta ranka.

Vis tik tokie pasikartojimai paprastai rodo, kad bunkai, nors judesių seka ta pati, yra kitas – tai visiškai kita kombinacija, tiesiog mosikavimas su menamu priešininku iš šalies atrodo neįgudusiam žiopliui vienodai. Bet reikia nepamiršti, kad kata istoriškai būdavo mokomos taip, kad jei kas ir nužiūrės, tai naudos daug iš tuščių mostagavimų atkartojimo neturės. Kita vertus – visas dabar taiči yra toks tuščias, ir nieko, žmonės “pasportuoja“.

Dar yra ir sportinės kata, kur išvis pauzės su dinamika sumaltos taip, kad gražiai atrodytų, bet prasmės absoliučiai jokios neturi, tik kad gražiai žiūrisi. Tokio kata-fitneso čempionų yra apsčiai, ir kai mane kas vėl ima kaltinti, kad aš nemėgstu kokios nors Rika Usami, tai sakau, kad kaip tik man patinka strangrių kūnų merginos, ką toks kata atlikimas ir duoda, ir atsiduočiau jai nedraugavęs. O jei dar ir sixpack bambos srityje, tai ji – mano čemionė ne tik pagal kata.

Vis tik bėda su pasikartojančiomis kombinacijomis kata ir va šitos sportinės karate pasekmėmis yra tame, kad kai kurie jau pameta, kur kombinacija baigiasi, o kur ji yra ta pati ir viena – tiesiog kombinaciniai blokai atsikartojantys. Na, pvz., Shorin-ryu kryptyje (priviet šotokancams, fudokancams ir kyokushinkaicams Lietuvoje!) turite visi taikyoku-gata, kur gedan-barai plius oi-zuki, ir po to apsisukus 180 laipsnių vėl gedan-barai ir oi-zuki. Mano galva, čia yra viena kombinacija, kur antrasis gedan-barai išties yra pargriovimas, pačiupus už plaukų.

Tokių vienos kombinacijos suskaidymų į atskirus kombinacinius judesių blokus ir prisigalvojimų atskirų bunkai yra ir Goju-ryu. Na, tarkime, paimi saifa-gata, kur po įstrižai atliktų žemutinio ir vidurinio blokų ir spyrio persimeti prie kitų įstrižų blokų ir vėl spyrio pirmyn. Jei neskaidyti į dvejus bunkai, o palikti kaip vieną oyo (skirtumai tarp bunkai ir oyo paaiškinti čia), tai kombinacija yra logiška: įėjimas iš uraken-uchi pozicijos į klinčą įstrižai, rankų ir sprando apvijimas, spyris kaip atemi ir apvijimas sprando koja, žingsnis šonan su parvertimu, pribaigiantis spyris.

Bet, aišku, galite išskaidyti į atskirus smulkius bunkai: ir blokavimai čia bus, ir spyriai keliu bei pėda, ir nužengimai nuo atakos linijos pirmu atveju įstrižai pirmyn kairėn, o antru – statmenai į šalį dešinėn, ir t.t. Kam kiek fantazija tempia.

23_foto_14

Piktas dėdulė Motobu Choki, pravarde Beždžionė, spardo du nedraugiškus hopnykus, norėjusius primygtinai nusivesti jį į pirtelę alučio ir visai ne merginų (iš Kodoryu Karate and Kobudo).

Man kartą taip pas uošvę autobuso belaukiant vien sanchi-gata susidėliojo 9 bunkai, o juk ten tėra vis ta pati, atrodytų, atsikartojanti kombinacija: žingsnis į sanchi-dachi, smūgis gyaku-zuki, blokavimas uchi-uke. Na, ir dar pora kažkokių papildomų mostagavimų “dėl grožio“ – ką jau ten prisigalvosi?

Bet kai fantazija, dėka ilgamečių karate studijų, yra išlavėjusi (kuomet ne tiek fantazijos svarbu, ką japoniškos karate meistrai per parodomąsias demonstracijas savo kata “iššifravimų“ prirodo, o skull sweat ne mažiau už prakaitą, išlietą fiziškai), tai nenuostabu, kad prisigalvoji visko. Ir nenuostabu, kad man sanchin-gata yra viena smagiausių kata tikrai ne dėl savo izometrinio įtempimo pagal neprašikančios gervės kanfū stilių, kurį myli visi jėgos karate adeptai.

Tad mano patarimas: kada mąstysite apie bunkai, tai nežiūrėkite į pasikartojančias kata kombinacijas “ai, čia tas pats, tik kitoje rankoje“ – nes ne tas pats.

Osu!

1 mintis apie “Pasikartojimai kata

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s