Jakudzos pirštas

Parašiau savo Facebook paskyroje:

“Jakudzos pirštas. Kai supranti, kodėl katana ir arpeggio pjaunasi.“

Bet paaiškėjo, kad skaitytojai nesuprato. Sako, labai mįslingai kalbu. O maniau, kad aiškiai. Čia kaip Nušvitimas iš esmės.

Nes iš esmės kamuojuosi dėl arpeggio, ir supratau, kas trukdo. Tai ir pasidalinau džiaugsmu. Sakau, gal kas patarimų duos. Na, bent jau koks trolis pasiūlytų pirštą kaip yakuza nusipjauti, ar ką.

Tai nagrinėjam papunkčiui, jei įdomu, ką čia sau atradau.

Yakuza – tai japonų organizuoto nusikalstamumo atstovas. Jų banditai turi tradicijas ir papročius bei ritualus, ir dažnai susimovęs banditėlis turi nusikirsti mažojo piršto pirmą sąnarį ir įteikti atsiprašymo labui savo bosui. Iš tų patrumpintų pirštų, kaip iš spalvotų tatuiruočių per visą nugarą pirtyse ar dažnai atvirkštinio apsirengimo stiliaus (kaip Kyokushinkai teisėjai panašiai rengiasi: balti kaklaraiščiai, juodi marškiniai ir balti švarkai) japonai ir atpažįsta jakudzas, kaip mes atpažįstame stalius.

Arpeggio – tai grojimo gitara stilius pirštais, angl. dar vadinamas fingerstyle, kas dabar dėka Tommy Emmanuel yra labai populiaru. Yra braukymas (mediatoriumi, pvz.) ir panašūs flamenco stiliaus grojimai, o yra arpeggio, kuomet dešinės rankos pirštams priskiriamos stygos, kuriomis jie groja užkabinimu. Šiaip klasikinė gitara iš esmės ir yra arpeggio įvairios kombinacijos – kažkoks Ludwig van Beethoven draugelis parašė gitaristams trololo, kur sudėjo į partitūrą apie 200 arpeggio būdų. O va pats Liudvė, nors ir vadino gitarą mažu simfoniniu orkestru, vis tik skamba gitara atliekant ne kažinkaip.

Pirštai klasikinėje gitaroje turi pavadinimus pagal itališkus jų vardus: PIMA – kur P (pulgar) yra nykštys, grojantis bosinėmis 6-4 stygomis; I (indice) yra smilius arba rodomasis, grojantis 3-čia styga, M (medio) yra didysis arba vidurinis, grojantis 2-ra styga, ir A (anular) yra bevardis arba žiedelis, kuriam lieka 1-ma styga. Mažylis C (chico arba angliškai pinky) yra paprastai negrojantis ir tik inkaravimui įremiamas į gitaros dėžės viršų. Kairės rankos pirštai tiesiog sunumeruoti nuo smiliaus (1) iki mažylio (4), kur kairys nykštys yra negrojantis (pasakykite tą Tommy Emmanuel).

Jau darosi aiškiau, ar ne?

Yakuza neturi mažylio piršto, kaip ir arpeggio nenaudojamas šis mažylis.

Viskas būtų puiku, bet aš nesu yakuza.

Antraip man nesipjautų grojimas, nes dar paminėta katana. Kas yra japoniškas pusantrarankis kalavijas (vakariečiai tokio tipo kalavijus vadino bastards – juo gali ir dviem rankom, ir viena mosikuoti), paprastai vadinamas dvirankiu kardu, nes kalavijas yra dviašmenis, o čia lenktas ir tik vienaašmenis, o ir ken-jutsu paprastai mostaguojama įsikibus abiem rankom, išskyrus tokius fechtavimo freak kaip Musashi Miyamoto, kuris vienu metu mosikavosi abiem kardais (antras trumpesnis yra wakizashi ir laikomas “kambariniu“ – samurajai, skirtingai nuo yakuza ir ninja, tampėsi už juostos bent dvejus kaip statuso simbolį).

Kaip ten bebūtų, turėjo jie tų kardų daugiau, ir katana galėjo būti vadinama tachi arba nodachi, jei apsuksi ją ašmenimis žemyn (tada apsuktas wakizashi būtų kodachi, o dvirankis, nešiojamas už nugaros, būtų vadinamas odachi, o kai tik vieną turi už nugaros kelioniniu variantu, kaip ninja maivosi, tai todėl ir vadinama tiesiog tachi be visų ko-, no- ar o-). Nesigilinsim.

Esmė tame, kad visi kardai, kaip ir tokios pačios formos, tik pėdos ilgio peilis tanto, yra sučiumpami pirmiausia mažyliu ir juo sudarančiu žiedu, o ne žiedu iš pirštų tarp smiliaus ir nykščio, kaip nemokšos pačiumpa. Ir rankena visada yra įstrižai delno, o ne jam skersai. Tad nykštys su smiliumi tik prilaiko, ir dažnai smilių išvis pamatysite neužlenktą, o tarsi rodomąjį.

hold

Rankenos suėmimo iliustracija iš Katana Sword Indonesia (šiaip kairys mažylis turi jau būti už rankenos drūtgalio)

Taip imama trumpa lazda jo, ilgio tarp pagalio tanto ir karties bo, kuri iš esmės buvo samurajaus Musō Gonnosuke Katsuyoshi sugalvota atlupti kailį jo oponentui roninui Musashi Miyamoto (kuris pirmąkart gyvenime ir pasikrovė malkų šio revanšo metu). Bendrai paėmus, tai visi smogiamieji ginklai japonų ar okinaviečių (kobudo) iš esmės suimami šiuo metodu.

Ir jei pripranti taip mosikuoti, tai supranti, kad pagrindinės pastangos ir įtampos juk yra mažylyje. O gitara grojant – pastangų čia kaip tik nereikia. Čia reikia, kad priekiniai pirštai dirbtų, o ne mažylis – t.y. visiškai atvirkščiai.

O dabar spėkite, kaip aš pirmiau įpratau?…

Taigi. Papratimas – antra yda.

O yakuza todėl ir nusipjaudavę tą pirščiuką, kad sučiupimas kardo rankenos susilpnėdavęs. Nusibausdavę durneliai. Čia kaip lankininkams Europoje Šimtamečio karo metu nupjauti vidurinį pirštą – šaudyti negali (lanko templę pagrinde šis pirštas ir laiko, o kiti tik prilaiko). Arba kaip smilių snaiperiui – irgi nemoka po to nuleistuko paspausti švelniai. Be dešinio smiliaus dar ir armiją prie sovietų neimdavę – būta “stalių“, kurie taip nuo tarnybos išsisukdavę.

Tai va tame ir įrašo esmė – jei esate bandę katana ir arpeggio, tai suprasite, kad reikėjo turėti yakuza pirštą (t.y. neturėti mažylio – pun intended), kai praktikavai pirmą, kad lengviau eitųsi antras grojimo būdas.

Va ir visa paslaptis. O kol kas mediatorius – mano draugas.

O čia jums truputis Tommy – atkreipkite dėmesį, kur jis deda savo yakuza pirštą:

2 mintys apie “Jakudzos pirštas

  1. Įdomūs faktai. 🙂 Niekad nepagalvodavau, kodėl tie jakudzos turėdavo nusipjauti mažylį pirštelį, vietoj to, kad kaip tikri samurajai, kuriuos anie imituodavo ar vaizduodavo, pasidarytų sepuku. Dabar žinosiu. 🙂 Ačiū.

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s