Karate – tai imtynės?

Aš jau anksčiau esu ne kartą rašęs, kad visa karate yra ne tiek boksas, kiek imtynės. Tai čia japonams karate yra šokis be kardų – tie šiaip išprotėję tamagočių samurajai, jiems ir pagalys rankoje kardas, ir šluotkotis kardas, ir kai rankos tuščios, tai masturbacija užsiima vis tiek kaip su kardu elgtųsi.

Man patinka, ką šita porelė daro, kurios vieną klipą jau anksčiau publikavau, o dabar dar vienas, kaip okinavietiška karate savo originale išties atrodyti turi:

Čia ne Shorei-ryu (mano Goju-ryu yra tos krypties, o japoniškas Lietuvoje geriausiai žinomas surogatas yra Kyokushinkai), bet Shorin-ryu (Lietuvoje žinomas japoniškas surogatas Shotokan) stilius. Būtent stilius, o ne mokykla kaip tokia.

Bet Goju-ryu atrodo panašiai. Tik dar glaudžiau ir brutaliau.

Širdis džiaugiasi!

Tai ir jūs pasidžiaukite metimais iš Shorin-ryu kata:

Osu!

18 Comments

 1. Tai džiaugiamės, džiaugiamės. 🙂 Nuostabūs vaizdai. Nors tenka pripažinti, kad man vis dar sunku patikėti, jog dauguma veiksmų yra imtynių veiksmai, o ne smūgiai-blokai. Paprasčiausiai pripratau prie smūgių-blokų Karatė įvaizdžio. 🙂

 2. Cit.: “Taip, tu pripratai prie JAPONIŠKOS karate…“

  Dabar, kai gerai pagalvojau ir kai ką prisiminiau, tai beveik viskas Japonijos kovos menuose, net mano mėgstamas Aikido, ir ne tik juose yra susiejama su Kendo.

  1. Logiška – jų kovos menai taip ir vystėsi, kaip pagalbiniai prie karo (!) metodų, kurie ir buvo: jodinėjimas, rikuotė, šaudymas bei fechtavimas (kapojimas). Okinavietiškų gi pradžia buvo visiškai kitokia – civiliniai (!) tvarkos palaikymo metodai.

   1. Cit.: “Okinavietiškų gi pradžia buvo visiškai kitokia – civiliniai (!) tvarkos palaikymo metodai.“

    Tačiau ir Okinavoje buvo (tikriausiai po susidūrimų su samurajais) To-de, kas išvertus reikštų “mirtina ranka“. Garsioji makivara irgi yra Okinavos gyventojų išradimas. 🙂

    1. Tode (jap.) arba tuiti (okin.) yra tiesiog kinų (Han dinastijos laikų hieroglifas) ranka/metodas. Nieko ten nėra “mirtino“.

     1. Eina sau. Vis dar mitų mano galvelėj pilna. 😦

      P.S. Tačiau makivara vis tiek išrasta ne šiaip sau, o turbūt tam, kad samurajus būtų galima primušti, o gal net ir užmušti? 🙂

      1. Okinaviečiai nemušė samurajų, kaip bebūtų keista. 🙂 Mitas tai. Iš esmės Ryukyu karalystė buvo dvigubame vasaliniame pavaldume – Kinijai ir Satsuma klanui Edo periodu. Kas nieko keisto istorijoje – toks buvo Rusios, Maskovijos ir kitų rusėnų žemių pavaldumas, kuomet mokėjo duoklę ir totorių chanui, ir LDK kunigaikščiams, kurie turėjo frančyzę (totor. jarlyk) iš chano tą duoklę rinkti (kas irgi yra gražus mitas apie LDK užkariavimus arba rusų mitas apie totorių jungą).

       Okinaviečiai, kaip vietiniai, buvo atrinkti ir apmokyti kinų teisėsaugos funkcijoms. Samurajai gi katana nešiojosi kaip savigynos ginklą (plg. rapyras Europoje). Nemačiau niekur istorinių duomenų, kad Satsuma klanas būtų tiek savo vietinę teisėsaugą instaliavęs, tiek mokęs vietinius, kaip tai darė kinai (sappushi), kurių pavaldume karalius nuo seno buvo. Kad jį per Satsuma daimyo savotiškai inkorporavo į bendrą Shogunato sistemą, tai kinams netrukdė.

       Pirmasis japonų-kinų karas, kurį laimėjo Japonija, šią situaciją pakeitė: Ryukyu karalystė tapo Okinavos prefektūra, o vietinius pradėjo imti į imperatorišką kariuomenę (iš pradžių neėmė, nors buvo savanorių – pvz., Shorin-ryu meistras ir Itosu Anko mokinys Yabu “Kapralas“ Kentsu) – nuo šito “verktinis“ Uechi Kambun pabėgo į Kiniją (taip atsirado Uechi-ryu karate), o Miyagi Chojun atpylė savo dvejus metus (todėl Goju-ryu kata Sanseru yra ne tokia detali, kaip yra To’on-ryu). 😀

 3. Tada man reikės palaukti atskiro straipsnio apie makivaros atsiradimą, prasmę, paskirtį ir t.t. Nes man tada visiškai neaiškūs tampa makivaros naudojimo motyvai, jei samurajų niekas nemušė.

   1. O aš taip supratau, jog makivara naudojama smūgio stiprumui didinti, kad būtų įmanoma permušti tuos buivolinius samurajų šarvus (samurajų šarvai buvo gaminami iš buivolo odos, tačiau jie pasižymėjo tam tikru kietumu ir tvirtumu, ir smūgis turėjo būti tikrai stiprus, kad duotų reikiamą efektą). Kumščių užgrūdinimas tėra papildomas treniruočių su makivara šalutinis efektas. 🙂

    P.S. Man panašu, kad be atskiro straipsnio makivarai nepavyks apsieiti. Labai jau įdomus įrenginys ta makivara yra.

    1. Neplanavo jie pramušti bogu – šarvai tam ir yra, kad nuo ginklo saugotų, o čia išvis ranka. 😀 Netgi bogu tarpukaryje buvo naudojama karate sparinguose. Jei toks neefektyvus šarvas, tai būtų kažką kito sugalvoję. Kaip ir samurajai.

     Makiwara išties skirta smūgio stiprumui didinti, bet tam, kad dubenį treniruotų – šita prasme stiprinti. Kad krumpliai grūdinosi, tai čia tikrai šalutinis efektas, ir realiai to nėra siekiama, nes turi smūgiuoti taip, kad nesusižalotum, ko nepadarysi, jei bambinsi dėl grūdinimo.

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s