Pasispardymai boksininkams

Mano vaikystės draugas, kuris atvykęs paviešėti visada tempdavosi iškart mane į maniškį nediduką dojo, anąkart sako, kad norėtų savo sūnų, lankantį boksą, priduoti laikinai man (kaip sensėjui, aha), idant aš jį karate spyrių pamokyčiau. Na, sako, taip bendram išsilavinimui ir technikos išplėtimui, kada ne vien į snukį moki užvažiuoti kumščiu, bet ir gali spirti, kai to prireikia.

Aišku, mudu nuolat pasiginčinam iki šiol apie karate “neįgalumą“ ar “netinkamumą muštynėms“. Paprastai manęs nenuginčina (o tai įmanoma?…), nors:

 1. Visą gyvenimą užsispyręs studijavo ką nors kitką, tik ne karate (ir jo treneriai, ko gero, aiškino, kad karate niekam tinkama, tuo pačiu užsispyrusiai mokindami iš karate prigraibytos technikos, kaip dabar jos apstu MMA garduose, bet “karate ir vėl niekam tinkama“), o praktikavo vis kikboksą ar kokį pankrationą;
 2. Kovinių imtynių veiksmus, kaip teisėsaugoje vadina, naudojęs savo tiesioginiame kriminalisto (o jis dirbęs ir undercover bei su organizuotu nusikalstamumu) darbe.

Tad čia šiaip, toks lyrinis nukrypimas, kad turėkite omeny, jog prašymas išsakytas ne šiaip prie eilinio alaus bokalo kaip draugas draugui (mano sūnaus krikštatėvis, tarp kitko, jis irgi).

Vis tik aš taip atsakiau gana skeptiškai (kas man dažnai būdinga, kada imama lyginti vieno kovos meno ar sporto tinkamumą praktiškai kokiame nors konkrečiame kontekste) – sakau, vietoje karate, aš geriau taekwondo spyrių pamokyčiau.

Be abejo, nustebo – prašymas kaip ir rimtas, o aš čia su kažkokiais spirdukais sportininkais lendu (nors pats turiu  taekwondo 1 gup – rudą diržą, kas dabar yra raudonas, po ko eitų juodas, bet per tą laiką reikalavimus per laiptelį pažemino, tai nežinau, ką aš turiu).

Vis tik mano pasiūlymas yra labai logiškas – būtent taekwondo spyriai geriausiai tinka sumiksuoti su bokso technika. Ir ne vien todėl, kad tiek vieni, tiek kiti straksi sparinguodami ar netgi kovodami. Aišku, šiaip visaip būna, bet iš esmės jų principai panašūs, ir  taekwondo iš tiesų toks veikiau boksas kojomis.

Tad suliptų geriausiai. Nepamirškime, kad taekwondo ir netgi hapkido (taip, ir Kyokushinkai!) vienu metu itin adaptavo bokso techniką prie savo “karatistiško“ varikliuko. Tiek prisiadaptavo, kad tas japoniško Shotokan karate korėjietiškas variantas (vadintas tangsoodo, ką mokėsi ir Chuck Norris), tapo iš tiesų dabar tokia taekwondo, kokia yra. Ir taekwondo spyriai gerai papildytų boksą, kaip ir boksas papildytų gerai dabartinį taekwondo, kur rankos dažnam bejėgiškai kadaruoja sparinguojant.

O va karate netiktų. Netgi japoniškas JKA ar WKF stiliaus, kur irgi straksėti nepamiršta.

Karate spyris yra iš tvirtos ir stabilios, o ne straksinčios dinamiškos stovėsenos. Ir nors taip pat sakoma, kad boksininkas smūgiuoja pėdomis, kas būdinga ir karate, tačiau visa dinamika kai ne pavienį judesį (smūgį kumščiu) paimi, tai skiriasi ženkliai. O jei dar paėmus Goju-ryu stiliaus, kur yra trumpi staigūs, žemi ir iš įsišaknijusios (sanchin, shiko, zenkutsu) ar sugrupuotos stovėsenos (sanchin bei nekoashi), tai boksininkas jausis, tarsi jam kas kojas į dubenį su betonu įmūrino ir tuoj mes į upę, kad mafijai problemų nekeltų.

Tad geram karate spyriui tektų laužyti boksininko įpročius, o kam man gadinti vaikio techniką? Su taekwondo spyriais šis poveikis būtų minimalus.

Na, o jei domina kiti menai, kur irgi spardosi, tai nepamirškite, kad visas kikboksas yra labai nevienalytis, o jo pradžia buvusi nuo karate spyrių, kada tuos ėmė sau adaptuoti boksininkai – tai nei spyriai geri gavosi (ne, aš sutinku – įspirti jie tai gali, bet tai jau nebe ta full-contact karate style kick-boxing), nei ten jau karate liko.

Artimiausia pagal principus būtų prancūzų savate, bet, atsiprašau, kiek čia yra specialistų, kurie moka taip spardytis, o ir patys prancūzai pripažįsta, kad po savate iškaba privisę sočiai visokių kikboksininkų ir nevykusių karatistų-vandamų ar netgi taekwondo spirdukų, kurie daro komerciją, bet griauna supratimą apie savate meną, nes ne itin ir supranta, kad koks nors fouette nėra mawashi.

O savate ne veltui vadinta prancūzišku boksu – ten ir strategija artima boksui, taip ir spyriai vystęsi tokia linkme. Spiriant, beje, ten mentalitetas kitoks, ne karate, kur pastarojoje akcentas yra “juda šarnyrai“ arba kojos dalys, generuodamos energiją, kada savate yra “pristatyti pėdą tinkamiausia trajektorija į numatytą tašką“ – tam tikra prasme, čia būtų artimiau hapkido spyrio filosofijai, bet tema ne apie tai.

Apie kinų spyrių techniką aš patyliu: ušu yra iš viso ne boksininkams suvokti, kaip yra skirtimumas tarp sunkiaatlečių ir gimnastų, tad savo sąlyginiu paprastumu netgi karate mažiau “laužytų“ boksininko įpročius.

Bruce-Lee-kicking-edit

Bruce Lee sakęs, kad spyris – tai kontroliuojamas įniršis (foto iš ideachampions.com)

Ir, sakote, taigi yra dar muaythai – čia gi ir boksas rankomis, ir spyriai prie bokso tame pačiame ringe!

Tačiau, dar baisiau nei savate atveju, čia apstu, ypač euro-thai stiliuje, visokių persikvalifikavusių ar ne itin kvalifikuotų karate bei taekwondo kovotojų, kaip ir boksininkų, pasimokiusių spyrių iš karate ar taekwondo. Tradicinis muaythai turi kitokius judėjimo principus: jei šiuolaikinis boksas yra labiau su polinkiu pirmyn, gunktelėjimu ir sąlyginai apkrauta priekine koja, bei flanginė padėtis, tai muaythai yra viskas atvirkščiai – atsilošimas ir labiau apkrauta galinė koja bei frontali kūno padėtis.

Iš esmės, muaythai savo vaizdu artimesnis Kyokushinkai, nors, aišku, pastarasis iš Shotokan (kaip japoniškos karate etalono) ir Goju-kai jėgos ir artimos kovos idėjų mutavo arčiau muaythai (kai tailandiečiams Oyama kariūnų technika visai įspūdžio nepadarė ir muaythai vystymuisi įtakos neturėjo, skirtingai nuo bokso, davusio tokius “tradicinius“ muaythai smūgius, kaip džebas, hukas ar aperkotas).

Tad muaythai iš tiesų mažiau straksima, o veikiau jau šliaužiojama po ringą – boksininkui tai būdinga, jei jis dirba antru numeriu kaip slugger (infighter), o ne boxer (fighter), kas kita opera, nes… o kam tada spyriai reikalingi, jei kova artima ar net glaudi, kone klinčas? Muaythai gi tokioje erdvėje turi nokautuojantį pranašumą prieš taekwondo – keliai ir alkūnės, kada taekwondo, žinia, mėgsta tolimas distancijas.

Aš iš tiesų dar ir nežinau, nes mokyti nebandžiau: gali būti, kad pradėčiau mokyti nuo taekwondo spyrių, bet gali ir paaiškėti, kad vaikis yra artimos kovos mėgėjas, o tai reikštų, kad veikiau reiktų persimesti prie muaythai spyrių. O nuo jų – jau verbavimas į Goju-ryu prasidėtų, sutvarkant ne tik spyrius, bet jau ir stovėseną, ir judėjimą, ir rankas… ir, žiū, jau nebėra boksininko.

Na, tiesiog, tas Goju-ryu turi tą patį, ką rastum muaythai ir bokse, ir kam dar juos kryžminti, kai iškart rastum daugiau (nors tikrai Goju-ryu taekwondo netaps, ko irgi tikiuosi), įskaitant ir grubią imtynių techniką. Tik čia jau aš į lyriką linkstu.

Žodžiu, pas mane, ar ne pas mane, bet, mieli boksininkai, jei norite pramokti spardytis, tai drožkite į taekwondo – ten geriausia jums vieta mokytis spyrių, kurie derės su jūsų rankų technika ir judėjimo principais. O tai nueisite pas, neva, kolegas į muaythai ar, manęs prisiskaitę, į kokį Goju-ryu, tai, žiū, dar ir patiks.

7 mintys apie “Pasispardymai boksininkams

 1. O siaip klausimas: jei pvz islavintu savo boksininko judesius ir technika, gal uztektu ir bokso? ar butina kojas prideti? Siaip teko truputi Kick Boxing Olandijoje lankyti ir siuo metu Goju Ryu pas Sensei Bob lankau. Tai pritariau gerbiamo autoriaus nuomones, kad Goju Ryu zymiai labiau “uzkabina“. Ypatingai savo paprastume ir tuo paciu metu efektyvume. Gal pamokyk vaikinuka is tikruju Goju Ryu su ivairiais bunkai 🙂

  1. Matai, tėvas pasakė sūnui, kad karate yra niekam tinkama, o boksas paprasčiau – tai ir gipsas! 😀

   Bokso šiuo metu jam pilnai pakanka. Tiesiog tėvas, matai, kikboksu užsiėmęs ir žino, kad geras spyris yra pilnavertė kovos technika, todėl mano, kad nepamaišytų sūnui pasimokyti.

   Aš tai aišku, kad visus paskui į Goju-ryu sektą verbuoju. 😉

 2. tetis pasake del spyrio, negaliu gincytis 🙂 Pas mane irgi bus dilema po kokiu 2-3 metu kur savaji sunu ar dukra nuvesti 🙂 ar shaolin ar dziudo (o paaugus irgi pratinsiu prie Goju Ryu 🙂
  Tu kovos menu pasirinkimas yra didelis, ir kartais speju aplinka o ne tevai itakoja ka vaikas pasirinks. Bus pavyzdziui koks sunaus draugas lankantis karate, tai ir sunus tada nores karate 🙂

  1. Jei peštukas, tai į Kyokushin/Shindokan, jei nori išmokti koordinacijos – į Shotokan/Fudokan.

   Aišku, galima ir pas Lapiną į Šaolinį, bet ten sekta, nu. 😀

 3. kol kas sunui tik 5 metai. Tai i karate dar ankstoka 🙂 o del Shaolin, tai tiek zmonai patiko ju ideologija, tiek Sensei Bob rekomendavo Shaolin (mokytoja Vaiva) 🙂

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s