Šuo vs signalizacija

Anądien FB ir G+ vienas gerai rašantis trolis įmetė temą apie savo požiūrį į “kaimiečius“, kurie barbariškai laiko savo prasmirdusius ir baigiančius psichiškai nuprotėti šunėkus voljeruose ar pririštus prie būdos. Ir tai, jo nuomone, mus vis dar bloškia nuo Europos civilizacijos.

Aš iš esmės esu ne už ciūcikus, o už katukus (japoniškai netgi Goju-ryu yra tokia pozicija nekoashi-dachi), tai kaip ir diskutuoti su tokiais teiginiais didesnio akstino nebuvo. Atsirado, kada pradėjo lįsti palaikantys tokį šunų panaudojimą, motyvuojant tai saugumo poreikiu – neva, tam ir yra sargis prie būdos, kad namus saugotų, aha.

Šiaip diskusija užsimezgė visai rimta, nes šunininkai dievagojosi, kad šunelis nesmirda, ir kad tam šuneliui smegenai nesusisuka nuo to, kad tas prirakinamas prie būdos, ir kad tie, suprask, atsirenka, kada ir ant ko loti, ir panašius blėnis, gražiai atsirinkdami gražiausius pavyzdžius, kuriuos sumeta į vieną krūvą kaip būtent jų toks va šuva, ir dar tokie šunes, suprask, vyraujantys, ir nėra ko priekabiauti, o signalizacija, matai, tai dar ir nesikandžioja, nebent kainomis.

Signalizacijos ir civilizacijos šalininkai baisėjosi despotais šeimininkais, atsilikusiais laike ir kultūriniame, jei ne protiniame, vystymesi. Ypač juos juokina argumentas, kad pririštas šuo saugo.

Ką aš apie tai galvoju?

Kad nėra vienintelės tiesos, o reikia žiūrėti į kontekstą, ir taip pat pažiūrėti, kokias saugumo spragas vienu ar kitu sprendimu uždengiate, kokie tie saugumo poreikiai, ir kiek tos pasirinktos priemonės tame padeda.

Šunys vietoje signalizacijos, kaip apsaugos sistema, yra iš esmės dviejų tipų: vieni, kurie yra amsiai, garsiai loja (tad dydis čia nesvarbu – kaip tik portatyvumo elementas suteikia daugiau galimybių tokią lojančią sistemą tampytis su savimi arba įsileisti nakčiai į namus), o kiti, kurie yra veršiai, atlieka atbaidymo funkciją – vagis mato tokią kandžiojimo sistemą ir galvoja, kad galima rinktis paprastesnį taikinį. Kita vertus, galima dydį kompensuoti kiekiu, įsigyjant visą vadą amsinčių ir besitaikančių grybštelėti į kulkšnį šunėkų.

Bet ar vienu, ar kitu atveju, tačiau signalizacija atlieka abi funkcijas: ji tiek ir praneša apie įsibrovimą ar pažeistą perimetrą (amsius), tiek ir atlieka atbaidymo funkciją (veršis), kada matai lipdukus apie tokios sistemos buvimą, kada matomos lempos ar garsiniai aliarmo šaltiniai. Tiesa, reikia nepamiršti dar jos įjungti, kada šuo lyg ir aktyvuotas nuolatos savaime. Bet kaip ir kiekvienas gyvas organizmas, šis irgi turi poilsio ir būdravimo fazes, ir jos nebūtinai sutampa su jūsų poreikiais – jau girdžiu, kaip šunininkai ginčina, kad jau jų šunėkas, tai ir snausdamas budi. Na, tai vargšas tas jūsų šuo, tik ne aš jo šeimininkas, tai kaip ir tebūnie.

Dar, tiesa, galima teigti, kad signalizaciją gali ir piktadarys atjungti, nors nežinau, kodėl piktadarys negali nujungti ir jūsų sargio. Tai jei amsių paspirs koja, tai į veršį, jei jau taip norės tikrai patekti, pažiūrės rimčiau kaip į iššūkį ir papildomą kliūtį, todėl atliks namų darbus: arba neutralizuos (nunuodys) iš anksto, arba nudės vietoje. Beje, yra šalių, kur šeimininkas negali teigti apie būtinąją gintį, jei jo šuo netgi jo namuose apkandžioja įsibrovėlį.

Bijau, kad Lietuvoje turėsite civiline tvarka irgi atsakyti, nes vagis dar nebus nieko pavogęs (ar padaręs įsibraudamas menkiavertę žalą), kai patirs sunkius kūno sužalojimus – baudžiamosios jis gali išvengti, o va jums civilinės atsakomybės taip paprastai išvengti nebūtinai pavyks. Šiaip, atkreipiu dėmesį visokių psichopatiškų “kovinių“ šunų mylėtojams, nors čia jūsų reikalas, nuo kokio padaro glostymo jums sukietėja, kol tie šunys viešumoje niekam netrukdo.

dog

Vienas iš reklaminių vaizdelių, turinčių tiek pat bendro su realybe, kaip su panašiu plakatu “fitnesas – jūsų saugumui“ (gi pabėgsite, ane?) ar “žudikų nindzių-vėžliukų savigynos blic-programa nėščiosioms už 35.59 USD“, čia propaguojančių šunininkystę savigynai (foto iš dogtrainersinminneapolis.wordpress.com)

Bet gal grįžtu – nes kaip tik ir pateiktas argumentas, kad signalizacija yra menkiavertė, nes, matai, nesikandžioja ir taip neapsaugo savo šeimininko. Suprask, įsibrovė aną va kartą prie Santariškių į namą pas verslininką, ir kol jo dabar jau našlė skambino policijai, tai tą ir nužudė, o policija, atvykusi po 10 minučių, tik apdengė bešąlantį kūną… Amen.

Man tai šiaip smalsu, o kuo čia signalizacija tuomet dėta, jei reikėjo skambinti, kada įsibrovė? Gal gi signalizacija pranešė apie įsibrovėlius (taip suprantu, sistema nebuvo sujungta su saugos tarnyba, tik šiaip kaukė, kad dėmesį atkreiptų?), tada jau skambinta ir kviesta kavalerija, tik kavalerija atvyko raudonskūriams skalpus jau susirinkus, kada mokasinų pėdsakai ir ataušo.

Tai tokie šeimininkai galėjo lygiai taip pat ir amsių prie būdos turėti ar namuose – kas iš to, kad perspėtų apie įsibrovėlius? Kaip tai padeda juos sustabdyti, arba kaip tai padeda greičiau reaguoti saugos tarnybai, o gal ir policijai? Na, o jei ir veršis namuose su baisiais baskerviliškais dantimis, tai kas iš to? Jei man reikia nudėti žmogų, tai aš šuns išsigasiu, ar ką? Šuo, pastebėsiu, netgi suteiks daugiau motyvacijos, pagal sistemą “užsivesti, atliekant žudymo aktą mažais žingsneliais“ (ar kaip ten tas velionis prezidentas, ir prie ruso dirbęs Lietuvai, sakė?) – kada apšilai su šunėku, tai žmogėną padėti į pavėsį darosi paprasčiau (paprastai taip elgiasi masiniai žudikai arba prievartautojai, pradėdami nuo smulkių patyčių ar smurto, palaipsniui intensyvindami pojūčius ir kankinimus – nušauti iškart žmogų yra netgi sociopatams ne itin paprasta).

Panašu, kad pasirinktos priemonės būtent šiuo atveju buvo neadekvačiai per mažos esamai grėsmei. Nesiimsiu spėlioti, ar apie tą grėsmę iš viso buvo nutuokta – mūsų verslininkai paprastai investuos į kokius prabangos dalykus ir žaislus, nei kad pasirūpins saugumu (Oligarchas Nr.1 nusivožė per infarkto priepuolį nuo dviračio, ir aplink nebuvo jokio asmens sargybinio, galėjusio padėti sulaukti greitosios pagalbos – gana tipinis nuvorišo lietuvio viarslinyko pavyzdys, kurio 600-tasis mersas turi bagažinėje dujų balioną). Juk pas mus svarbu kokį automobilį vairuoji pats, užuot pasisamdžius vairuotoją ir pasiėmus gal patogesnį, tačiau mažiau “prabangų“ automobilį už tą pačią sumą, tik ką su vairuotoju, ką vienas limuzinas ir “pats sau šoferis“ (fucking DIY morons).

Tad nespekuliuosiu, kaip ten su grėsmės vertinimu ir pasitikėjimu, kad “kiti [policija, suprask] apgins, jei prireiks“ buvę, nei aš perku tokius paspekuliavimus, kad va jei būtų šuo, kuris kanda, tai va gal būtų nenušovę, nesgi ciuciukas nukąstų abi kojas iki linksmakočio, žudikas taptų trikoju su dar nenukąstoje rankoje laikomu daiktu, panašiu į pistoletą (ir kaip tai jį atbaidytų nuo gebėjimo ir norėjimo žudyti, tai aš nesuprantu, bet aš daug ko nesuprantu).

Šiaip, iš tiesų, visai nesvarbu, ką rinksitės – šunį ar signalizaciją. Ne nuo to galo pradedama. Reikia pirmiau įsivertinti grėsmes, identifikuoti saugumo spragas, ir po to jau rinktis atitinkamas priemones ir sprendimo būdus. Kartais šuo geriau. Kartais geriau signalizacija. Kartais geriau besikandžiojantis padaras namuose (nors ir aligatorius), kartais geriau ginklas. Ir ne todėl, kad vienas pranašesnis prieš kitą, bet kad dar yra situacijos analizė reikalinga, kiek ši priemonė adekvati tiek grėsmei, tiek ir, tarkime, įstatymams, kurie riboja jos panaudojimą pagal būtinosios ginties ir būtinojo reikalingumo nuostatas.

Vis tik aš daugiau esu linkęs prie techninių, nei kad biologinių priemonių pasirinkimo. Nes nepaisant to, kad katukai man mielesni (nors jiems aš ir esu alergiškas), tačiau dabartiniai techniniai sprendimai duoda daugiau, nei šuva prie būdos, ir tų šunėkų kažkaip gaila – nuprotės jie belodami ar nudaigos juos koks nedorėlis, kad tie savo darbą dirba ir šiam savąjį atlikti trukdo.

10 minčių apie “Šuo vs signalizacija

 1. siaip jei elektra signalizacijai atjungtu, tai vis tiek saugos tarnyba gautu pranesima apie toki sabotaza ir sureaguotu.

  1. Plius, geros sistemos turi autonominį maitinimo šaltinį, tad vis tiek veiktų, kol atvažiuotų saugos tarnyba. Ir jei sistema yra sudėliota daugiapakopė, ir su filmavimo kameromis bei kitokiais žaisliukais, tai tikrai geriau už šunį, kuris protingas, bet vat nepapasakos pareigūnams niekaip, nors ir protingas. 🙂

 2. Šuo gali suveikti kaip įspėjimo sistema jei kas nors trainiojasi aplinkui (t.y. pakeičia stebėjimo kameras ir kitą biologinę sistemą kuri į tas kameras spokso). Bet signalizacijos tai tikrai ne 🙂

  1. Tai kad yra judesio davikliai… Tiesa, vienam rodžiau, kaip jo zonoje, saugomoje davikliais, aš praeinu. Manė, kad sistema sugedo, tada ranka pamojavau – suveikė. 🙂

   Tad ir čia yra įvairūs technikos lygiai – ką sumoki, tą ir gauni.

   Beje, šuo vaizdo įrašo nepakeičia – net ir labai protingas, o nekalba ir savais žodžiais neatpasakos, ką matęs ir kaip buvę. 😉

 3. as asmeniskai niekada suns neturejau, tad sunku kaip ir tureti pliusus ar minusus del suns. suo kaip suprantu labiau patampa draugas nei sargas. Bet suns prieziura irgi reikalauja pastoviu investiiju ( nei tai butu vienkartine injekcija i signalizacijos sistema).

  1. Irgi tiesa, bet dauguma ir perka šunį kaip surogatinį draugą (?), nei kad apsaugos priemonę. Iš esmės, kompensuoja psichologinį kompleksą, bet alibi pasirenka dėl, neva, saugumo.

 4. Dar reikėtų prie viso to pridėt, kad didžioji dalis atvejų, kai apkandžiojami vaikai ar niekuo dėti praeiviai, įvyksta būtent tada, kai tie prie būdų pririšti, nevedžiojami, pačiuožusiais stogais šunys galiausiai nusitraukia. Va tada kimba į belenką ir belenkaip.

  1. Irgi tiesa, nors yra irgi tokių pačiuožusių šunų savininkų, kuriuos pačius derėtų prie būdos rišti.

   1. Yra šunų savininkų, kuriuos reiktų ne tik prie būdos rišti, bet ir atėmus šunis šeimininkus migdyti, na, arba, lengvesniu atveju, tiesiog kastruoti.

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s