Ukmergės įkaitų drama

Pavadinimas skamba baisiai, tiesa?

Kalbu apie tą įvykį, kuomet ginkluotas tėvas užsidarė bute su vaiku ir atsisakė įsileisti policiją, todėl buvo iškviestas Aras, o jį išgabeno į psichūškę.

Mano komentaras, apie tai išgirdus, kas vyksta ir kad baigėsi taikiai, buvo labai paprastas: ačiū Dievui ir Viktorui Grabauskui – kad turi Aras gerus psichologus derybininkus.

Vyras susikivirčino su žmona, kuri išvyko į darbą Vilniuje. Konfliktas, man panašu, buvo iš serijos apie Pogrebnojų šeimą. Ją suprasti galima – darbas baigsis, grįžti namo pas nenusiraminantį vyrą, kuris patiria stresą ir savo versle, nelabai norisi. Juolab, kad kažką judviem išspręsti dialogo būdu jau nepavyko išvakarėse. O šeimų santykių psichologai per 112 tarsi skubi ir nemokama pagalba neiškviečiami (nors gal reikėtų?).

Skambina į policiją, aha. O Ukmergės pareigūnai vis dar gyvi ginklų savigynai stigmatizavimo pasekmių, ir tie, aišku, atvyksta į vyro namus ir bando patekti į vidų, kad išsiaiškintų – reaguoja į pranešimą, darbą dirba, negali pykt.

Dabar pastatykite savo vyro, kuris turi ginklą savigynai, nes jo versle juda daug grynų pinigų, vietoje – kaip reaguosite, jei į jūsų duris belsis policija, kurią iškvietė, jo supratimu, įsiutusi žmona?

– Eikit jūs nx! – maždaug taip ir pasakė, – neatidarysiu!

To dar betrūko, kad pirma suimtų, o po to aiškintųsi, kas ir kaip. Juolab, vaikui pietus reikia duoti.

Policija informuoja savo komisarą Kiškį (čia ne kalambūras – Ukmergės komisariato vado tikrai tokia pavardė), kuris iškviečia Arą, nes su savo vietinėmis pajėgomis tikrai nieko nepadarys. Juk būna, kad ir kare žūna, o čia už durų – GYYYYYNKLAS, nu!

Aras gauna informaciją sausai: vyras ginkluotas, pareigūnų neįleido, užsidaręs su nepilnamečiu. Kraunasi daiktus, šoka į savo transportą, pasileidžia sirenas ir atskuodžia į patį “įkaitų dramos epicentrą“. Maitvanagiai su kameromis jau čia irgi.

Kol šturmo grupė ruošiasi, dirba derybinkas. Situacija aiškėja. Arui ginklai nėra emociškai gasdinantis veiksnys – tiesiog jiems tai yra papildomas veiksnys, į kurį atsižvelgiama šturmo metu.

grabauskas

Viktoras Grabauskas, antiteroristinės rinktinės Aras vadas (iš swat.lt)

Vyrui reikia psichologinės pagalbos. Net jei jis kažką nerišliai bando kalbėti apie “kaltą aplinką“, ko gero, prisidėjusią prie jo verslo nesėkmių, problema yra ne pačiuožęs stogas ir ne ginklas savigynai, kuris yra tiesiog namuose, o ne rankose ir prie kieno nors smilkinio.

Visoje šitoje operacijoje, spėju, sunkiausia buvo Aro derybininkui įtikinti, kad psichiatrijos klinika nėra didesnė stigma, nei Ukmergės policininkui piliečio turimas ginklas savigynai. Darbo diena baigiasi, žmona grįžta namo, pasirūpins judviejų vaiku. Tėvas, kuris dabar jau visuomenės akyse  tapo nusikaltėliu ir psichu – išvežamas į psichūškę.

Nežinau, ar jam bus pateikti kaltinimai. Man norėtųsi tikėti, kad Kiškio kontora bylos nesius, nes nu juk reikia kažkokios bylos, jei toks šaršalas, ane? Bet aš nesu toks optimistas – jei ant kojų sukeltas Aras ir žiurkiasklaida, tai nemanau, kad Ukmergės komisariatas jaučiasi kiek perlenkę lazdą, kad dabar tuščiai išpūstą burbulą priimtų kaip pasikarščiavimą, o ne dangstytųsi įstatymais ir protokolais, įrodinėdami, kiek tai buvo rimta, kad net va, matai…

Suveikė du veiksniai: įstatymas dėl buitinio smurto užkardymo ir reagavimo, nuo ko nukentėjo ir dizaineris Pogrebnojus, kurį pirma čiupo, o po to aiškinosi – reputacijos atgal nebeatgražinsi; antra, senas mentofskas įsitikinimas (kiek gi galima kone ketvirčiui amžiaus nepriklausomos Lietuvos praėjus!), kad ginklai savigynai civiliokams yra blogis ir pavojus visuomenei – nepanašu, kad tuo ginklu vyras būtų mosikavęs ar grasinęs, bet man panašu, kad žmona paskambinusi 112 to ginklo buvimo faktui sukėlė irgi perdėtą dėmesį.

Na, ir dar, kaip sakiau, džiaugiuosi, kad Aras bent jau turi profesionalus, nes su tokiu teisėsaugos organizavimu ir finansavimu, tai dar džiugu, kad pusės namo granatsvaidžiu neišgriovė ar kad Ukmergės policija nežaidė holivudinių cop_ų. Nes dainelė I shot the sheriff but I didn’t shoot the deputy taptų Ukmergės dabartinės istorijos dalimi.

Kokia išvada ir kaip šitos situacijos galima buvo išvengti?

Nežinau, tiesą sakant. Ginklas turėjo būti seife, bet raktą nuo jo paslėpčiau, kad pareigūnai iškart neištrauktų ginklo ir paskui neprotokoluotų, kad, neva, iš rankų išlupo. Ir pasiduočiau, be abejo – ir be Aro atvykimo. Advokatų darbas čia.

Tik jei jam stogas iš tiesų pačiuožė, tai racionalių sprendimų negalėjo būti dirbtinai eskaluotoje situacijoje. O ir paklykauti eilinį kartą, kad “visokiems psichams ginklus dalina“, vėl “pacifistai“ galės. Ir jei skyrybų siekia ji, o jis priešinasi, tai, manau, šita “drama su Aru“ dar nebus apsiribota. O ir skyrybų procese faktas teismui pateiktas, net neabejoju, bus: va, gerbiama teisėja (skyrybų bylas kažkodėl visada moterys nagrinėja – sutapimai?), matote, jam ir Arą kvietėm, ir psichiatrijos klinikoje gydėsi – neįmanoma su juo gyventi!

Aš ginklą iš jo irgi atimčiau. Nes jei tai yra vieno žmogaus tragedija, kuomet širdis plyšta dėl yrančios šeimos (psichologai teigia, kad vyrai skyrybas išgyvena sunkiau), tai, pagal neseniai matytus tyrimus (žr. tą pačią nuorodą), maždaug 39 proc. skyrybas patiriančių vyrų renkasi susinaikinimo ir savižudybės kelią. Mūsų šalyje, kur savižudybių procentas yra itin aukštas, tiesiog paieška butelio dugne irgi nepadės. Juolab, kad akcizą vardan pensijų didins.

Gal per daug šališkai ir subjektyviai čia istoriją interpretavau, bet juk savigyna, mano supratimu, yra daugiau, nei gebėjimas įspirti mavašį į galvą.

1 mintis apie “Ukmergės įkaitų drama

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s