Šaudymas Biržuose

Prieš kelias dienas praeitą šeštadienį Biržuose septyniais šūviais buvo nušautas bėgantis nuo užpuolikų, pareikalavusio gultis ant žemės, paauglys, o jo draugas buvo sužeistas. Įtariamasis Z. Š. (gimęs 1965 m.), gyvenantis Biržuose, jau sulaikytas, o antras įtariamasis iš Biržų kilęs Dainius Miliukas (gimęs 1976 m.), policijos duomenimis gyvenantis Vilniuje, Žirmūnų g., šiuo metu vis dar ieškomas.

Gi aš vakar, bevažinėdamas su reikalais po Vilnių, pasiklausiau per Visada Radijas postringavimų ir atsiliepimų į šį šeštadieninį šaudymą Biržuose, pradedant nuo “visiems biržiečiams atgailaujant muštis į krūtinę“ (kunigas, aha) ir “vai kaip nesaugu gyventi“ (47 proc. “tik“, nors sakyčiau net, jaučiasi saugūs?) iki “mūsų šalyje saugomi tik gėjai ir Stankūnaitė“ (nori būti saugus – tapk gėjumi ar pavardę pasikeisk, nesupratau?) ir “nebrandi asmenybė, empatijos trūkumas“ (ir ką?).

Aš tikiuosi, kad Vilnius tyrėjus į Biržus jau komandiravo, o ne paliko vietinių reikalui? Jei ne, tai mes turime DIDELĘ problemą bręstant. Iš tos reakcijos, kai motinai mentai pasakė: ai, pareis iš šokių (reikia suprasti, pleškinama kasdien? – kita vertus, tą vakarą buvo pleškinamos petardos, tai, tipo, “vėl paaugliai kvailioja“).

Nuo platesnių komentarų kol kas susilaikau, nes turiu paprasčiausiai per mažai informacijos. Bet gal pradėkim nuo atsakymo radimo į labai paprastą ir tik iš pirmo žvilgsnio atrodantį lėkštu klausimą:

o kodėl aukos iškart bėgo?

Būtent šitą ir be iškraipymų ir išvedžiojimų, “o ką joms daugiau daryti“, “o tai ką pats siūlytum daryti“, “aš irgi bėgčiau“ (leiskite suabejoti) ir pan. Klausimas mano ne toks gi.

Nes reakcija natūrali paprastai yra sustingimas (freeze) arba nuolaidžiavimas (submission). Kada bėgama (flight) ji irgi natūrali, bet turi būti geras motyvatorius, kuris pramuša smegenų blokavimą veiksmui (brain fart). Taip laisvai dabar perfrazuojant pulkininką David Grossman.

Šiaip apie jaunuolį, neskaitant kunigo, vos neliudijusio velionio gebėjimą vaikščioti vandeniu, yra tik geri ir labai geri atsiliepimai. Ir dar buvęs jaunių šaudymo čempionu (hm?…). “Prisiprašė“? O tai už ką ir kaip?

Daugiau detalių, manau, kad išlįs – vis tik ne kasdien šaudoma, ir toks įvykis būtent tokiu scenarijumi yra beprecedentis, kiek mano atmintis išneša. Tai, kad ilgainiui detalės susidėlios pagal tipinį scenarijų, dabar reikalo esmės nekeičia, ir tas daugumą civiliokų dabar jau baugina.

Be abejo, suprask, tik išeik į gatvę – taip ir nupila, nespėjus pabėgti. Už ką? – rypauja vieni. Kiti spekuliuoja: o tai gal jau ir buvo už ką… Treti nugirsta ir sako: matai, žmonės kalba, kad buvo už ką nušauti – ir taip nueina gandų grandinėlė, neabejotinai gale darant išvadą, kad tikrai Lietuvoje (jei ne gėjus ir Stankūnaitė, aišku) gyventi pavojinga.

dainius-miliukas-62157055

Dainius Miliukas – jo ieško policija dėl nušauto paauglio Biržuose 2013-08-24.

Raminkitės. Tai, kad tokie atvejai nėra net reti, o tiesiog vienetinis (ir taip, tikiuosi, liks bent dar dešimtmetį), rodo, kad gyvenam iš tiesų saugiai ir ramiai. Daug pavojingiau mieste net per pėsčiųjų perėję eiti.

Visa bėda, kad provincijoje policijos pajėgos yra išsklaidytos ir pagal jų etatinius plėtros užmojus finansavimo kuo toliau, tuo labiau trūks. Ir tai tikrai tik gilins problemas. Nes saugu ne todėl, kad teisėsauga dirba, bet saugu todėl, kad nėra paskatų nusikalstamumui išvešėti, nepriklausomai nuo to, dirba ar ne.

Nes prieš keletą savaičių dar Biržuose buvo sočiai nepasitenkinimo: mentų (nes kaip kitaip vadinsi?) sūnus, kaip sako vietiniai – važinėjęs nuolat pakaušęs, dideliu greičiu taranavo stovintį automobilį, į kurį moteris krovė daiktus. Moteris žuvo. Taranuotojas buvo uždarytas keletui mėnesių į areštinę iki teismo, bet… teismas paleido už pasižadėjimą neišvykti ir registruotis policijoje (pastarasis punktas kelia kreivą šypseną…).

Kodėl neįskundė šio pridurko anksčiau? Nes pirmas budėtojo klausimas yra ne detalės apie galimai vykdomą nusikalstamą veiklą ir nusikalstančius asmenis, bet formalistinis – o kas čia skambina? Vardas, pavardė ir kiti anketiniai duomenys.

Kas provincijoje, kur visi visus pažįsta, skambindamas prisistatys, o paskui turės problemų, nes anie mentai buvę ir kalbi su jų gal buvusiais kolegomis?

Policijos sistema provincijoje prašosi esminės reformos, o jos niekas nedarys. Nes reformas pas mus paprastai daro tik Tėvynės Sąjunga, o tų veikėjas nei vienas, jei gerai pamenu, ministru nebuvęs pastarąjį dešimtmetį. Komisarai irgi ne šiai partijai simpatizavę. Tad?…

Gal tie 47 proc. ir teisūs dėl to, kad nesaugu, tik priežastys ne teisėsaugos ar kriminalinės aplinkos, bet politinės. Tik, aišku, negi politikuosi dabar?

Amžinąjį atilsį šioms nieko dėtoms aukoms. Tikiuosi, kad įtariamieji greitai stos į teismą, o teismui užteks įrodymų ir valios. Ir biržiečiai jūs ar ne, bet pagalvokite ne apie savo bevertį kailį “oi, ir mane nušauti gali“, bet kodėl taip nutinka. Ne iš abejingumo ir baimės?

Ne, nemoralizuoju. Tik provincijoje, matyt, mažiau tikėčiausi mamos-valstybės globos, o labiau pasitikėčiau kokio amerikiečio Kolto ar austrijoko Glock ugnies galia.

Tęsinys bus, be abejo.

* * *

Jau tekstą parašius, Lietuvos Policijos FB puslapis pranešė, kad įtariamasis (žr. foto) tik ką sulaikytas – pasidavė ir prisidavė pats.

Papildyta 2013-08-30: nusikaltėlis sulaikytas, paaiškinti motyvų negali (nes neišeina užprotokoluoti iš fenios veiksmus pagal paniatkes?), advokatas stumia versiją, kad nužudymas netyčinis ar netgi (sic!) per neatsargumą. Mano nuomone, labai sąmoningas ir tyčinis veiksmas, nusipelnantis izoliavimo nuo visuomenės iki gyvos galvos.

10 minčių apie “Šaudymas Biržuose

 1. Cit.: “Bet gal pradėkim nuo atsakymo radimo į labai paprastą ir tik iš pirmo žvilgsnio atrodantį lėkštu klausimą:

  o kodėl aukos iškart bėgo?“

  Tai vat bėda ir yra ta, kad per mažai detalių žinom. Bet į klausimą, kodėl paaugliai, pamatę pistoletą, bėgo, o ne stovėjo stabo ištikti, manau, galima ir taip. Manau, kad jie paprasčiausiai pagalvojo, jog pistoletas yra dujinis (juk dujinis pistoletas išoriškai beveik nesiskiria nuo kovinio), arba jog užpuolikai nesiryš šaudyti. Tikrasis klausimas, manyčiau, visgi yra, kodėl tie užpuolikai nusprendė šaudyti į tuos vargšus paauglius iš kovinio pistoleto, o ne kodėl paaugliai bandė nuo jų pabėgti.

  1. Jei dujinis, tai per atstumą net nelabai bijotum grasinimo – tiesiog manytum, kad saugu. Nušautasis buvęs šaudymo čempionu ir daugmaž suvokia, koks ginklas nukreiptas, manau. Jei dėl nesiryš – tuo labiau nebėgama. Bėgama, kuomet žinai – nušaus, jei nebėgsi, nes visas bendradarbiavimas (gulėt!…) veda link to paties, tik dar nušovimą palengvini, nei kad bėgtum ir turėtum šansą.

   Mano klausimas lieka tas pats: o kodėl bėgo?

   1. Cit.: “Jei dujinis, tai per atstumą net nelabai bijotum grasinimo – tiesiog manytum, kad saugu.“

    O koks gi buvo atstumas tarp užpuolikų ir aukos? Ir dar, jei viskas vyko greitai, tai aukos vargu, ar spėjo pamatyti, koks tai pistoletas – dujinis ar kovinis. Tiesiog pamatė ištraukiamą ginklą, kuris buvo “panašus į pistoletą“, pagalvojo, kad tai dujinis pistoletas, ir spruko, nes dujų paragauti nesinorėjo.

    Cit.: “Mano klausimas lieka tas pats: o kodėl bėgo?“

    Tai mano atsakymas yra tas pats – pagalvojo, kad pistoletas – dujinis, ir nenorėdami, kad šautų į veidą, mėgino pabėgti. Beje, galimas ir Tamstos atsakymas, jog paaugliai, jei tikrai turėjo laiko įsižiūrėti, kad ginklas yra kovinis, pagalvojo: “A, mus vis tiek nušaus, tad bėkime, gal pavyks pasprukti bent vienam.“ Vaikai, ypač paaugliško amžiaus, daug ką priima kaip žaidimą ir, skirtingai nei suaugę žmonės, mirties retai bijo.

    1. Pirminėje informacijoje sakoma, kad grasino iš automobilio. Tad atstumas pakankamas, ne visai čia pat. Plius, logiška tuomet ir bėgti, jei automobilis ne keliu iškart nenusivys, o kol išlips ir ims vytis – laikas tavo naudai.

     Todėl ir klausimas: na, tai kodėl bėgo? Kame toji priežastis?

   2. Tarp kitko, ką galvojate apie mano užduotą klausimą, kodėl nusikaltėlis vis tik šaudė iš kovinio ginklo į bėgančius paauglius.

    1. Kadangi priežasčių nežinom, tai ir spekuliuoja antai psichologas apie “nebrandžią asmenybę“ (kodėl iškart neįvardina: psichopatas). Nes vien dėl paniatkių (pažeisto ego) šaudyti ne psichopatui yra nelogiška – reikia priežasties (klausimas, kodėl bėgo, tuomet išlieka). Jei tas yra psichopatas, o pažymą iš mediko prie mūsų korupcijos ginklui įsigyti susiveikti nėra sunku, tai tada bėgo, nes nuo psichopato.

     Trūksta info.

     1. Cit.: “…tai tada bėgo, nes nuo psichopato.“

      O gal paaugliai bėgo vien dėl paaugliško azarto? Na, tam, kad paskui galėtų pasigirti draugams, jog sėkmingai pabėgo nuo pistoletu ginkluoto peštuko ir mušeikos, kuris, grasindamas net pistoletu, norėjęs juodu primušti ir apiplėšti, bet jie tą ginkluotą vyruką apmovę ir pabėgę.

      Cit.: “Trūksta info.“

      Tai, be abejo, kad trūksta. Tad kol kas nieko rimto pasakyti negalim, kodėl įvyko ši tragedija. 😦

      1. Truputį amžius jau ne tas, kad taip vaikiškai elgtųsi.

       Nežinau, trūksta info, lauksim tolimesnio vystymosi ir pranešimų.

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s