Titnagas, arba kaip perdirbti Rembo (dukart)

Mūsų platumose į Rusijos kinematografą žiūrima dvejopai: vieni žavisi pagal seną įprotį, nes rusai gi turi pas mus puikiai žinomas ir dar prisimenamas filmų tradicijas, o kiti būtent dėl to keikia ir šaiposi, nes rusų filmai nuo seno buvo arba ideologiniai (kaip sakė bolševikų vadeiva Leninas: iš visų menų, kol neįveikėm neraštingumo, mums svarbiausias yra kinas ir cirkas), arba apgailėtinai skurdūs savo raiškos priemonėmis, kompensacijai bandydami apeliuoti į Stanislavskio aktorių meistriškumo sistemą (kad atrodytų įtikinamai, tad lietuviškas kinas žiūrovą pridobdavęs begaliniais peizažais ir mąsliai bukais dialogais be ryšio ir prasmės, kontempliuojant menamą dvasingumą post-sanskritiniu stiliumi).

Suprantama ir dėl pripratusių prie šio rusiško ir mielo kino: sovietmečiu, be iš proto varančių linijiniais šokiais ir spiegiančiu vokalu indų filmų ar Vokietijos Demokratinės Respublikos filmų apie geruosius indėnus ir bloguosius amerikiečius, su nepamainomu indėnu Gojko Mitičiumi iš Jugoslavijos, tai nelabai ką kitko be SSRS produkcijos ir pamatytum – nebent prie sienos TV antenos užgriebdavę Lenkijos televiziją, rodžiusią bemaž visus žinomiausius to meto Vakarų filmus ir serijalus, per ką ir aš išmokau lenkų kalbą (o Bruce Lee pirmąkart irgi pamačiau per jų televiziją – “Big Boss“, nespalvotai dar).

Ir kai kitos kalbos nemoki, o lenkų TV negriebia, tai originale nelabai ką daugiau ir pažiūrėsi – nebent tuometinė “špyga taukuota“ arba dabartinė “auksinė subinė“, kur vis tas pats action hero Tadeušas Blinda (ar yra naiviai manančių, kad tuo metu jo vardas skambėjo “lietuviškiau“?).

Man pasisekė: aš moku rusų, anglų ir lenkų – todėl filmus ir žiūriu šiomis kalbomis originale (ir gal jums bus keista, bet lenkiškų filmų yra be galo daug gerų ir žiūrimų, tačiau tema ne apie juos).

Nuo būtinos įžangos apie rusų kino išankstinį vertinimą gal eikim į temą.

* * *

Tad, kai kalbama apie rusų kiną ir jis lyginamas su Holivudo produkcija (o su kuo daugiau lyginti?), tai kartais iškyla toks klausimas: o tai kas būtų, jei rusai sugalvotų filmą apie Rembo nufilmuoti?

Klausimas būdavęs ilgą laiką retoriniu, kas finale baigdavosi atsainiu rankos numojimu – ai, ką jie ten išmano… Lakios fantazijos gi pašnekovai paprastai prikurdavę visokių linksmų, fantasmagoriškų arba klaikių scenarijų.

Dabar nebereikia spėlioti, kas būtų, jeigu būtų, nes rusai tikrai 2012 metais nufilmavo savo versiją filmui “Rembo. Pirmas kraujas“.

Aš nejuokauju.

Tiesiog filmas, be nukosėtos idėjos ir plagijuoto scenarijaus, vadinasi ”Titnagas“ (Кремень). Jei suprantate rusiškai, galite pažiūrėti visas keturias jo TV serijas on-line režimu nemokamai, kurias man užrodė facebook per laidą, svarsčiusią, ar okinavietiška karate yra kovos menas, Aivaras Engelaitis iš Klaipėdos Goju-ryu. Tik nesupainiokite su tokio paties pavadinimo kitu rusų 2007 metų filmu, plakatas turimas omeny va šis:

kremenj_serial-2012

“Titnagas“ – rusų 2012 metų versija “Rambo. First Blood“ (iš kinobomba.net)

Iškart pasakysiu, kad filmas siužeto vingiais ir scenarijaus sprendimais nedžiugino, vietomis veikėjai ir jų dialogai yra mediniai ir lėkšti, o labai daug iš rusiško kino tame ir nesitikėčiau (nereiškia, kad nebuvo gerų frazių ir išsireiškimų!). Nelabai supratau, ar iš tiesų filmui iš viso buvo reikalinga buvo veikėja moteris, ir vietomis aktorė pati nežinojo, ką veikia ir ką čia jai vaidinti.

Na, bet tai koks Džeimsas Bondas be merginos! Nors čia veikiau yra Borne variantas – bent jau muštynių technika, kurioje jei ir buvo ne švarus Goju-ryu, tai velniškai daug to, kuo pasižymi Goju-ryu, dėl ko, iš tiesų, žiūrėti ir neprailgo.

Aišku, kaip ir Rembo, rusiškasis veikėjas, vardu majoras Šamanovas iš GRU specnaz (Rembo tempė tik iki žaliųjų berečių puskarininkių…), šaukiniu Šamanas (dar nesakiau, kad vietomis yra mistikos ir visokių energetikų bei astralinių masturbacijų, semiantis kosTmoso qi iš dirvožemio – betrūko tik levitacijos), kurį labai gerai įkūnijo aktorius Vladimir Epifancev, turi išskirtinį peilį. Maniau, kad patriotiškai turės vis tik kirvį, kaip rusams priklauso (ne vien Raskolnikovą prisimenant).

Tik peilis šis ne bowie (su pjūklu), o kukri (be pjūklo) – Šamanas mįslingai užsimena, kad gavęs dovanų, bet aplinkybės neaiškios, tačiau pats peilis kūrėjų gerokai fetišizuojamas, nors aš kažkokių didesnių atskleidžiamų ypatumų jo naudojime čia nepastebėjau. Beje, pats turiu kukri peilio formos kaklaraiščio segtuką, kurį man padovanojo kriminalinis tyrėjas iš Nepalo, tai aš nors aplinkybes galiu papasakoti, o čia aiškumo pritrūksta, nes nesu tikras, kad GRU specnaz kukri peilį padarė savo statutiniu ginklu.

Veikėjas gi nieko bendro su gurkais neturi, tad toks ginklo pasireiškimas yra duoklė menui (kiną įskaitant), manau, nes rusai mieliau naudoja finkes (finko peilius – mažai bendro su suomiškais pukko, tarp kitko), o amerikiečiai, jei kalbant apie Rembo, linkę prie iš anglų pasiskolintojo Fairbairn–Sykes kinžalo, išpopuliarinto dar Antrame Pasauliniame kare jų OSS (CIA pirmtakas) apmokiusio Rex Applegate. O man vietomis pasirodė, kad yra aliuzijų ir į filmą “Hunted“ su Tommy Lee Jones ir Benicio Del Toro, tik siužeto linija nuosekliai laikosi ant “Rambo. First Blood“ (filmo, ne knygos, nes ši baigiasi liūdnai, o ir siužete John Rambo nėra toks kietas, kokiu jį ekrane padarė Silvester Stalone).

Nufilmuota irgi gerai, techniškai, tik gal vietomis kūrėjai piktnaudžiaja spec.efektais – lėtas/staigus to paties kadro kaita, kuomet judesys sulėtinamas iki kone sustabdomo, o po to sekanti jo fazė prasukama netgi pagreitintai. Atrado funkciją, dabar atsidžiaugti negali. Man vietomis norėjosi realaus tempo, bet tai ką dabar?…

Lengviau tik atsidūstu, kad mes nebegyvename Raškoje – daugelis siužeto vingių ir konfliktinių situacijų, net įvedus pataisą dramatizavimui ar privalomumui pagal žanro reikalavimus, Lietuvoje jau neįsivaizduojami ir žiūrėtųsi neįtikinamai. Tad aš jus sveikinu – mes gyvename jau civilizuotoje šalyje…

* * *

Bet tai nemanykite, kad kūrėjai sustojo! Gi turi būti “Rembo-2“!

Todėl jau 2013 metais atsirado tęsinys: “Titnagas. Išlaisvinimas“.

Kaip ir originalaus Rembo atveju, veiksmas toks, kad be mūsų jau pažįstamo pagrindinio veikėjo neapsieinama (na, be Švarco filme “Commando“ irgi taip “neapsieinama“, tad siužeto užuomazga kaip ir nelabai unikali) – reikia atšaukti iš pensijos, kad tas padarytų tai, ko nesugebėjo padaryti profesionalų komanda, aha.

Tai be abejo, kad padaro! Gi tam jis ir herojus!

Antroji dalis savo polėkiu atkartoja ir Rembo kūrėjų užmojus: filmas žiauresnis, dabar visi priešai jau nebe sužeidinėjami, o tiesiog žudomi ir krenta tuntais. Vietomis filmas atgamina “Matrix“ ar “Brat/2“ atmosferą, pereidamas į “Wolfenstein“ kompiuterinio žaidimo kategoriją. Herojus apsieina jau ir be įbrėžimų – kažkaip pirmoje dalyje jam prasčiau sekėsi.

Tiesa, čia kukri peilis jau padengtas juoda emale, o dažnai jo neprireikia, nes veikėjas žudo smaigu (iš esmės, tai virbalas, bet tiktų ir vinis – nindzės kūkčioja kamputyje) arba pleškina iš glockų (praktinio šaudymo entuziastai susigėdę poliruoja vamzdžius).

kremen2

O, taip – antroje dalyje pleškins abiem rankom ir dar granatų daug primėtys! (iš seriallonline.net)

Pridedama mistikos, apie kurią svaigsta visokių kovinių hopakų praktikuotojai, kaip ir visokių psicho-trilerių ir siaubukų elementų, atkartojant kažkuo net “Mindhunters“ su Val Kilmer, nors, garantuoju, apie baisias salas ir grobiamus žmones yra daugiau variantų (pvz., Bruce Lee – Enter the Dragon). Ir dar ne viena aliuzija ir citata į filmus, kurių visų sunku suregistruoti, jei nesate paskendę rusų kinuose.

Šįkart jo mergina jau mažiau isterikavota ir bejėgė: ir pati prie “kovinės pasąmonės“ atvėrimų patirčių, sukuriant be kvaišalų aplink save “alternatyvią realybę“ (aha…), patyrusi, ir šiek tiek savigynos moka, ir sunkiuoju kulkosvaidžiu papleškina.

Aišku, jos balsu už kadro skaitomi mistiniai juodi eilėraščiai sukuria papildomo niūraus žavesio filmui. Kaip ir nuo sukrešusio kraujo visiškai sugadinta šukuosena – manau, geriau jau nuogai filmuotis, nei kentėti visą filmą tokias patyčias plaukams, besišaukiantiems gelbstinčio šampūno, kas yra tikras išbandymas kiekvienai aktorei.

* * *

Lauksiu trečios dalies a-la Rembo rusiškai. Kadangi toje Rembo pateko į Afganistaną, tai manau, kad čia bus apie Čečėniją (užuominų yra ir pastarąjame) arba… kaip jis trankė ne modžahedus ar talibus, bet kokią nors JAV 87-ąją oro desanto diviziją, kurios sudėtyje giluminės žvalgybos funkcijas atliko ir mūsų specialiųjų pajėgų eskadronas “Erelis-02“. Nors jei veiksmas vyks šiomis dienomis, tai susikaus gal su “Aitvaru“?

O gal į Iraką maus, kur amerikiečiai bando surasti masinio naikinimo ginklą, apdairiai rusų (ir GRU, kuriame tarnavo filmo herojus) išvežtų iki invazijos, Rusijos užsienio reikalų ministrui Primakovui, buvusiam Sadamo Huseino bendrakursiu, tempiant, neva, taikos ir susitarimo derybas savo “tarpininkavimu“.

Bet kuriuo atveju, reiktų daugiau siužeto, atskleidžiančio, iš kur jis gavo Nepalo gurkų kukri-peilį, ir kaip ten tas jo draugas pusnyje sušalo, nors nebuvo girtas. Tema dar neatskleista.

kremen3

Nebūtų Šamanas – rusų Rembo kažką buria nepalietišku peiliu ir gimtuoju černaziomu (iš dark-os.com)

Todėl – vis tik laukiam tęsinio!

Kartais norisi atsipalaiduoti, žiūrint gerai ekranizuotą smurtą, kuriuo nepiktnaudžiaujama, o akcentuojama meistriškumas smurtą smurtiškai pribaigiant.

Gėris visada laimi, tad negali pykt.

13 minčių apie “Titnagas, arba kaip perdirbti Rembo (dukart)

   1. Bet reiktų pastebėti, jog anotacijos įdomios. Ir filmai bent jau kovų choreografijos požiūriu yra realistiški.

 1. Cit.: “…bet kokią nors JAV 87-ąją oro desanto diviziją, kurios sudėtyje giluminės žvalgybos funkcijas atliko ir mūsų specialiųjų pajėgų eskadronas “Erelis-02“. “

  Tarp kitko, ta JAV oro desanto divizija, kurios sudėtyje buvo ir mūsų “Erelis-02“, yra 82-oji, ar vis tik 87-oji? 🙂

 2. Hmm, šita…kolega. Tai koks ten moralas?:) taip ir nesupratau:)

  Filmas užtemptas, bet pakenčiamas. Pažiūrėsiu ir antra dalį. Kovos scenos viens prie vieno Bornas:) Šiaip visai ne blogos:)

 3. Ju tik dvitera- 82-ji ir 101-ji oro desanto divizijos.Musiskiai tarnavo 82-joje.

 4. Tai rusai viska sukure ir visus visko ismoke:) Cia ne naujiena. siaip filmas nieko. Man tik perdaug pyshkina, labai daug skipint reikia:)

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s