Karate: strateginio tikslo suvokimas – per boksą 1/2

Manau, kad dera padaryti pertraukėlę istorijų pasakojimuose, nes nors apie Uechi-ryu ir Isshin-ryu Lietuvoje mažai kas težinoma, bet praktikos juk irgi norisi ne vien “karatistams“ (jap. karateka). Todėl šįkart apie strateginius dalykus – kaip tikslas (sportininkai užsirašo: “pergalė“) pasiekiamas karate.

Ir šioje dalyje paaiškinsiu bokso pavyzdžiu, nes mums, vakariečiams, ši sporto rūšis bent jau geriau suprantama (“duok, duok, duok į snukį, duok!“ – ar ne?). Galop, nemokšos anksčiau visus kinų kovos menus angliško ir prancūziško boksų pavyzdžiu vadino “kinų boksu“, kaip ir taekwondo kurį laiką vadinta “korėjietiška karate“.

* * *

Su boksu viskas paprasta ir aišku – ten smūgiuojama, ir pagal tai irgi paprastai aišku, kuris ten laimi.

Kitaip tariant, jei žiūrime iš strateginės pusės, tai bokse pergalė pasiekiama smūgiais, o tai, kaip einama iki strategijos suformuluoto tikslo (pergalės, sportinYkai, pergalės, nu!), yra taktiniai uždaviniai. Nederėtų painioti čia technikos (smūgis: aperkotas, svingas ar hukas) ir taktikos (kaip šita technika padeda pasiekti strateginį tikslą), kaip ir pastarosios su strategija.

Ne apie patį boksą kalbu, o per boksą lyginu karate, todėl tik apibrėžiau sąvokas, kad nelįstumėt į akis su “o man treneris sakė, kad taktika yra…“ Yra, gerai treneris sakė, osss.

Taigi, bokse pergalė užskaitoma (sudėlioju nuo žemiausio iki aukščiausio tikslų):

  1. taškais (score by points)
  2. nokdaunu (knock-down) – KD
  3. techniniu nokautu (technical knock-out) – TKO
  4. nokautu (knock-out) – KO

Dar gali būti pergalė užskaitoma teisėjų sprendimu, kuomet vizualiai matosi lygiosios (t.y. nifiga nesimato, kuris kuriam malkų pakrovė), bet šitą punktą gal išmeskime – ne apie sportą kalba.

Apie karate. Čia ir toliau aš neturiu omeny sportinės karate, kuri yra viena iš meninės gimnastikos su pižamomis, imitacinio straksiaus su pižamomis ar kikbokso su pižamomis forma – palikime bręstančiam, nors kartais ir peraugusiam, jaunimui jų savivertės matavimosi būdus, nes aš kalbu tik apie tą brutalią karate, kuri buvo sukurta Okinavoje ne pižaminiams sportams, o praktiniam nedorėlio neutralizavimui (eufemizmas, reiškiantis sulaikymą, traumavimą arba rimtą sužalojimą) fizinio poveikio priemonėmis.

ancient-olympic-boxing-insert

Pareik ant švenčių! – Antikos boksininkų graviūra (iš yalebooks.wordpress.com)

Tad kokią naudą turi mums bokso strateginių uždavinių klasifikacija? Žiūrime iš karate pozicijų:

  1. Taškais laimėti naudos ne itin daug – kaip iš to anekdoto: “- Jonai, kas gi tave taip?! – O, kad tu matytum, kaip aš jį!…“
  2. KD duoda daugiau naudos – jei nutrenki užpuoliką ir jis dar neatsipaipaliojo, tai lieka fight or flight opcijos: pirmuoju atveju (fight), tikėtina, kad viršysi būtinąją gintį, žaisdamas futbolą su parkritusio priešininko galva, arba šokdamas airišką džigą jam ant krūtinės, ir pats tapsi kaltinamuoju baudžiamojoje byloje (visokie “nindziškų“ ir “specnaziškų“ savigynos kursų rengėjai kažkaip apie tai nesusimąsto, ir dar išrašinėja jums komandiruotę į belangės dušą sodomijai su tatuiruotais vaikinais, tik kad jūs nebūsite tame “enternteinmente“ aktyvioji pusė); antruoju atveju (flight) – pabėgti protingiausia, tik kad ego inkarus prie anaiptol ne Inkaro sportbačių pritaiso…
  3. TKO yra jau parankesnė pozicija – priešininkas tave keikia arba kriokia nesavu balsu, tačiau muštis nelenda. Trauma jam, ir anaiptol ne psichologinė. Va, jei dar už tą traumą atsakyti nereiktų…
  4. KO – dar nemačiau kovotojo, kuris gebėtų kelti grėsmę, kuomet neturi sąmonės. Ne todėl, kad šiaip durnas ar atvėsęs kaip energoūkio ministerė, bet tiesiog jo smegenys pasiėmė (jūsų dėka) trumpą išeiginę – gal mažiau, nei minutei, gal porai. Į aplinką nereaguoja. Guli kaip daržovė… Tuo visa jo Mein Kampf ir baigėsi, ir gerai, kad griūdamas be sąmonės neprisitvojo visiškai – kai atsigaus, paprastai motyvacijos pakartoti atrakcioną neturės.

knockout

Manny “Pac-Man“ Pacquiao guli ramus nokaute (foto iš bleacherreport.com)

Tai va dabar ir užduokite klausimą, kiek jūsų karate, kurią ir kaip treniruojatės, jums atsako į vieną ar kelis iš šių klausimų. Aš nekalbu apie japonišką iš ken-jutsu atėjusį (o kendo nelabai irgi paisomą, kur atakuojama serijomis) principą ikken-hissatsu – t.y. vienu smūgiu (jap. originale – kirčiu, o tai ne tas pats!) įveikti priešininką.

Jau savo laiku Mike Tyson visus bokso varžybų organizatorius užknisdavęs – tik pasiimi valgyti spragėsius, o tas didžkis pyst! – ir jau pirmame raunde jo oponentas guli nokaute, ir nėra daugiau bokso, ir už spragėsius veltui sumokėta. Bet net ir Mikas ne pirmu smūgiu parvoždavo oponentą, ir ne visada jam tai pavykdavę pirmame raunde.

Tad imituoti šitą “mirtiną smūgį“ ne mažiau simboliškoje karate kovoje gal ir smagu (bei labai pakelia savivertę – ypač visokiems mažiukams ir smulkučiams, kurie nuo prigimties yra greiti), tačiau bijau, kad tikrovėje jiems bus kaip iš kito anekdoto, kur lankomas lengvasvoris boksininkas ligoninėje pasakoja, kaip ėmė lupti namuose netyčia jo užkluptą meilužį – sako, žinai, jaučiu, kad antrą minutę pirmavau taškais…

Sunkiasvoriai ir fiziškai stiprūs paprastai irgi renkasi sportuoti kitokią karate – kontaktine jie vadina. Ten dažnai kova panaši į dviejų poruotis linkusių begemotų apsistumdymą, bet jie bent jau teisūs dėl vieno: anuos mažus ir greitus čia išnešinėja už tai po keletos jų mavašių. Aišku, toks įdirbis leidžia užtikrintai jaustis ir muštynėse – ypač, prieš fiziškai silpnesnį priešininką.

Tai va net nesiimsiu diskutuoti, kuo vienas sportas geresnis už kitą sportą. Nes jų “gerumas“, deja, yra labai limituotas.

tameshi

Ikken-hissatsu – taip Pietų Korėjos policininkas ryžtingai kovoja su girtuoklyste (“korėjietiška karate“ iš communities.zeelandnet.nl)

Man įdomiau yra okinavietiška karate (deja, šioji yra irgi nemažai jau sujaponinta, tad nedžiūgaukit, kad visa okinavietiška yra gėris, o visi japoniškoje yra vien tik lochai), ir tas jos senas praktinis požiūris. Brutaliai praktinis.

Trumpai permetus 4 pergalių variantus akivaizdu, kad 1-2 variantai yra neįdomūs, o visas dėmesys yra 3-4, tad iš čia ir:

  • Planas A (pagrindinis) – traumuoti priešininką. Realiau jį pasiųsti į TKO, kur negalės tęsti kovos. Jei paklius į KD – tęsti arba nešti muilą, bet, kaip sakiau, Kodeksas lekia iš paskos. O dėl KO okinaviečių tarpe, kiek net kata iššifravimus (bunkai) nagrinėsim, didelių optimistų dėl ikken-hisatsu nesu matęs (gal todėl dažnai dirbama serijomis, o ne pavieniais?). Na, KO pasiekti, aišku, yra gerai, bet…
  • …tai yra Planas B (alternatyvinis) – nes siekiama iš tiesų TKO (Planas A!), tačiau jei oponentas išsijungia KO, tai negi pyksi? Tokia situacija gali susidaryti, kai spiriate kin-geri – t.y. į kiaušus. Tikitės, kad kad bus KD su iš to sekančiu TKO, bet va tas ėmė ir atsijungė į KO. Būna, ką jau čia… Būna, beje, kad ir KD nebūna. Adrenalinas, žinote, turi savo korekcijas.

Štai todėl ir Planui A visoje okinavietiškoje karate nuo seno svarbu ne vien pažeidžiami taškai (itin skausmingi ar “nokautuojantys“), kame specializuojasi (jų, aišku, neliesdama, todėl praminta pašaipiai bekontaktine karate) aukščiau minėta greitukų karate, bet ir galūnių ar judėjimo imobilizavimas – ne tik kin-geri, bet ir kansetsu-geri yra uždrausti spyriai sporte, pakeičiant pastarąjį į sune-mawashi-geri arba “low mawashi“ – todėl niekas anų ir neatidirbinėja (o kam, jei nepritaikysi ten, dėl ko karate studijuoji – varžybų?).

Senoje okinavietiškoje karate keri-waza (spyrių technika) itin šio tipo spyriuose ir specializavosi. Net tokie dialogai tarp senųjų meistrų (pvz. Motobu Choki) išlikę atsiminimuose, kur apsikeičiama mandagumo frazėmis:

– Gerai makivarą trankai. Mirtinas smūgis.

– Aha, bet tu man koją sulaužytum kaip pagaliuką nei nemirktelėjęs.

Ir abu patenkinti.

kansetsu geri

Netraumuojantis kansetsu-geri variantas iš Oyama Masutatsu knygos apie Kyokushinkai karate

Rankomis, be abejo, būdavo atakuojami pažeidžiami taškai ir nuveikiama kai kas daugiau, nei kad smūgiuojama.

Bet apie tai, be abejo, antroje dalyje.

1 mintis apie “Karate: strateginio tikslo suvokimas – per boksą 1/2

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s