Isshin-ryu: chuliganiška karate (5/5)

Posted: 2013-05-21 in Karate
Žymos:,

<pradžia čia>

* * *

Isshin-ryu pasaulyje plito visų pirma per JAV – kariškiai, pagrinde iš JAV jūrų pėstininkų Trečiosios divizijos, grįždavę iš tarnybos Okinavoje ir atidarydavę savo mokyklas, o procesas ypač paspartėjęs Vietnamo karo metu, kur Okinava buvusi tarpine stotele į karinius veiksmus arba poilsiui iš jų.

Shimabukuro buvo pasikviestas į JAV 1962, o vėliau ir 1964 metais – tuo metu JAV dar galiojo segregacija, ir į nebaltuosius, ypač iš šalies, kurią teko atominėmis bombomis priversti užbaigti karą, žiūrima buvo ne taip politkorektiškai, kaip yra dabar.

O dar įsivaizduokite Shimabukuro įpročius: į moteris jis žiūrėjo kaip į namų apyvokos daiktus, kurių vieta virtuvėje – tipiškas patriarchalinis mąstymas. Priedo jis niekada neuždarinėdavęs už savęs durų – netgi kai naudojosi tualetu, ir nesvarbu, ar yra greta moterų. Angliškai visiškai nekalbėjęs. Jei būdavę karšta, paprastai vaikščiodavęs visur pusnuogis ir avėdamas japoniškomis basutėmis. Sakyčiau, ir savo gimtinėje atrodytų keistuoliu, o JAV buvo laikomas visišku ekscentriku.

isshin29

Shimabukuro prieš pirmą skrydį į JAV Nahos oro uoste su John Bartusevics (jo foto) ir Paul Heffernan – tvarkingai aprengtas

Net dar gyvam Shimabukuro esant, daugiau Isshin-ryu karate mokyklų (dojo) buvę ne jo Okinavoje, kur pripažinimas vykęs, švelniai kalbant, be formaliai matomos aršios konkurencijos, bet manau, kad kitąkart pabrėžtino šaltumo bei ignoravimo sąlygomis – vis tik mokęs okupacinės kariuomenės dalinius, ir dar tuos, kurie Okinavą paėmė 1945 metais. Tad kaip tik Isshin-ryu labiausiai paplito JAV, į kur grįždavę jo mokiniai po karo tarnybos.

Shimabukuro aplinkinių niurnų nuomonė, manau, jau mažai terūpėjusi – jis ir raudoną diržą sau vėliau užsijuosęs kaip soke ir tikras mokyklos patriarchas (gali būti, kad pripažinimą savo stiliui netgi gavęs Japonijoje), ir jo shihan (vyresnieji mokytojai) ėmę ryšėti ne juodus, o iš dziudo atėjusius baltai-raudonus “šihaniškus“ diržus.

Nors pačioje pradžioje jis tikrai nebuvęs tokiu formalistu: kaip kai kurie prisimena, arba ryšėjai juodą, nes buvai “kažkas“, arba baltą ar nieko, nes nieko dar ir neišmanei. Iš tiesų, treniruotės netgi dažniausiai vykdavę nusirengus iki pusės (sanchin-gata ir dabar tradiciškai ne vien Goju-ryu tik taip atliekama – kad gerai matytųsi struktūra ir kurie raumenys įtempiami arba atpalaiduojami), o prieš viešus pasirodymus Shimabukuro tiesiog padalindavęs įvairių spalvų diržus, tad vieną kartą galėjai ryšėti jau juodu, o kitą – tik rudu. Niekas labai nesigilindavęs į šią rangų “sistemą“, nes meistrui visada matosi geriau.

O ir karategi įvairove šis stilius pasižymėjęs: tiek karategi juodais atlapais (tokiu tapo ITF taekwondo oficiali uniforma – kaip tik apie Vietnamo karo metus), kokiu vilkėdavęs ir pats Shimabukuro, tai kai kas vilkėdavęs dabar hapkido populiarią “šimtasiūlę kvadratėliais“, tai į dojo ateidavęs kai kas, norėdamas išsiskirti, viršutine juoda karategi dalimi prie baltų kelnių, kaip dabar įprasta kobudo…

Laisvas sparingas ir toliau buvo aktyviai propaguojamas: ar su kendo apsaugomis, ar su modifikuotomis bokso pirštinėmis, o Isshin-ryu mokiniai buvo vieni pirmųjų, dalyvavusių Okinavos karate čempionatuose (kur, kas tuomet buvo šokas, nes baltieji kovotojai iš Isshin-ryu mušę vietinius jų gimtąjame “sporte“). Kuomet jau ir JAV kilo kikbokso (dar vadinta point-karate bei full-contact karate) bumas, Isshin-ryu mokiniai, dar Okinavoje įpratinti sparinguoti, ir vėl neliko nuošalyje, aktyviai visur dalyvavo. Na, svarbu, kad legaliai pasimušti duoda, tai ko daugiau “chuliganams“ reik?

isshin28 bartusevics

Isshin-ryu – sportiškas būdas primušti vietinius

Juolab, kad yra ir prisiminimų, kaip Okinavoje retkarčiais penkiasdešimtųjų gale dar vykdavę komunistų protestai (su įvairiais šūkiais, matyt, “Yankee go home“ ir “Visų šalių proletarai, vienykitės!“), trukdavę iki kelių dienų. Tuo metu, kad išvengtų nesusipratimų, kariškių iš bazės neišleisdavę, o tai labai nepatikdavę vietiniams, nes krisdavo apyvartos baruose, o kekšės neturėdavę klientų. Tuo metu ir pas Shimabukuro neidavę mokiniai, tad ir jis likdavęs be uždarbio.

Tad kartą šis neapsikentęs, apsimovęs savo įprastines chaki kelnes ir apsivilkęs baltus marškinius, kas įvykdavę itin retai, pasiėmė du amerikiečius mokinius (Hary Smith ir Brynor) ir išėjęs komunistams malkų pakrauti. Sako, norėjęs ir mokinius išbandyti, kiek tie praktiškai verti muštynėse.

Kad protestuotojus išvaikęs ir tie daugiau į jo rajoną nosies niekada nebekišę, ar reikia sakyti?…

isshin32

Shimabukuro Tatsuo – Isshin-ryu soke, 10-tas dan

Mirė Shimabukuro Tatsuo 1975 metų gegužės 30 dieną 10:30 val., po kelių valandų ligoninėje, kur pakliuvo dėl aukšto kraujo spaudimo ir, matyt, infarkto arba insulto priepuolio. Jam tebuvo tik 66 metai… Labai anksti pagal okinaviečių, kurie yra ilgaamžiai, standartus (jo žmona pragyveno, berods, apie 100 metų).

Ir jei laikysime dėl sanchin-gata, kad Isshin-ryu yra artimas Nahate stiliams, tai šitaip ir vėl, deja, pasitvirtino stereotipas, kad ši kata “žudo“ sveikatą, jei atliekama neteisingai (Miyagi mirė nuo antrojo insulto, priminsiu, nors kamavosi astma), o Goju-ryu Shimabukuro ilgai nestudijavęs, bet kata, aišku, praktikavęs iki gyvenimo galo. Nors Isshin-ryu sanchin-gata yra ganėtinai minkšta, ne tokia pertempta pastangomis, tai abejoju, dėl priežastinio ryšio – lygiai taip pat laipiojimas stulpais žemyn galva galėtų būti kenksmingas.

Po jo mirties Isshin-ryu pabiro į atskiras savarankiškas organizacijas, kas labai ir nestebina. Kiekviena jų turi stilistiškus skirtumus, ir visos dievagojasi, kad mokina tradiciškai, kaip mokė pats Shimabukuro Tatsuo.

Ir jie visi teisūs – Isshin-ryu tobulėjo ir vyko pakitimai visą meistro gyvenimą, o visi vyresnieji mokiniai mokęsi skirtingu laiku ir skirtingą trukmę, tad juos ir mokęs Shimabukuro kiekvieną savaip. Galop, tam jis ir meistras, kad tobulintų savo kūrinį. Ir labai į chuliganiškus šiuolaikinius patobulinimus ar treniruočių metodus žiūrėdamas nepurkštautų – jis gi pats taip keitė savo mokytojų stilių.

Lietuvoje, mano žiniomis, Isshin-ryu karate niekas nemoko. Gal todėl, kad tupėjom už Geležinės Uždangos prie sovietų, ir jokių kontaktų su Vakarais nebuvo, juolab – su aršiausiu Sovdepijos priešu “imperialistine Amerika“. Netgi mano pirmasis kontaktas su amerikiečiais Lietuvoje kovos meno studijose buvo… 1993 metais (o, šiemet gaunasi 30 metų jubiliejus!) pas Vietname kovojusį reindžerį Paul H. Johnson, kuris turėjo taekwondo II dan – tad net ne karate, nors būtent pastarosios žinios ir padėjo man sparčiai progresuoti iki 1 kup (tuomet tik rudo diržo, kuris dabar WTF taekwondo pakeistas į raudoną, o reikalavimai egzamine jau atitinka dabartinį 1-mą dan, juodą diržą, tad ir čia įvykusi kvalifikacijos infliacija).

O ir dabar mūsų tautiečių emigracija vyksta nebe į JAV, o į Angliją, Airiją, Norvegiją (anksčiau – Ispaniją ir Vokietiją), tad toli gražu ne į tas šalis, kur Isshin-ryu turėtų gilias šaknis ir būtų plačiai paplitusi. Ir niekas iš sugrįžusių re-emigrantų Isshin-ryu į čia iki šiol dar neparvežė, ir net nesu tikras, ar koks tautietis šį stilių studijuoja. Kažkaip tradiciškai ir mūsų vietiniai nišiniai, o ne sportiniai, kovos menai yra labai jau rusifikuoti – iš tų pačių savamokslių rusų vis dar entuziastai mokinasi. Bo yngliš nicht šprechen?

isshin12

Shimabukuro Tatsuo pokštauja su mokiniais – patriarchas piramidės viršuje, Agena dojo

Man gi asmeniškai Isshin-ryu stiliaus taktinės idėjos įdomios ir kai kada visai neblogai papildo mylimą Goju-ryu. Na, tarkime, vos tik Bobas per hojo-undo supažindino su chi-ishi, iškart toptelėjo: o, Isshin-ryu!… Kaip ir Isshin-ryu blokai padėjo geriau suprasti Goju-ryu uke-waza.

Isshin-ryu – vieninga širdis. Ir gal juk iš tiesų: viskas vieninga, ir dvasia bus viena bei ta pati?…

Reklama

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s