Uechi ir Shimabukuro

Posted: 2013-05-02 in Karate
Žymos:,

Beieškodamas iliustracijų pasakojimui apie Uechi-ryu, radau kažkokiame apleistame tinklapyje (pamečiau nuorodą, atsiprašau) įdomią nuotrauką.

Štai ji:

isshin su uechi

Shimabukuro Tatsuo (Isshin-ryu) ir Uechi Kanei (Uechi-ryu) – foto Harry G. Smith

Panašu, kad Shimabukuro, Isshin-ryu kūrėjas, čia lankosi dojo (treniruočių salėje) pas Uechi, kuris buvo faktiškas šiuolaikinės Uechi-ryu kūrėjas. Aš rašiau apie “banditišką“ karate Uechi-ryu, tai jau kai kas trina rankas, nes supranta, kad ši foto yra tarsi preambulė būsimam įrašui apie “chuliganišką“ karate Isshin-ryu.

Abi šios okinavietiškos karate mokyklos yra savotiškai kompaktiškos ir turi tą tokį nepakartojamą prieskonį, apjungiantį klasiką su modernumu. Ir tuo pačiu tokia išreikšta specializacija, palyginus su visų didžiųjų stilių (kaip ir Goju-ryu) tuo vadinamu “universalumu“ – gal todėl abiems net daviau panašius epitetus?

Bet įdomūs ir paties nuotraukos autoriaus teiginiai. Išverčiu:

“Ši nuotrauka daryta 1960 metais, pažymėti mano sensei ir meistro Kanei Uechi draugystę. Aš taip pat manau, kad [Shimabukuro]-sensei sudėliojo kata mokymosi seką pagal meistro Uechi pavyzdį, kur mokoma pirmiausiai sanchin-gata (-gata pridėta mano – seiikan past.). Tarp 1956m. ir 1958m. lapkričio [Shimabukuro]-sensei mokino sanchin-gata pirmiausia kreipdamas dėmesį į formą, tinkamą kvėpavimą, naudojant 10 kvėpavimų dešimčiai judesių. Niekad jokios jėgos ar įtempimo. Sanchin-gata vėl buvo mokoma paskutinė. Šįkart ji turėjo sekti dzenbudizmo idėjomis. Kata turėjo būti “teisinga“, ir tai reiškia – tobula.“

Na, aš kažkaip abejoju, ar labai jau šitą mokymo metodą nusižiūrėjo nuo Uechi Kanei. Mat Bobas, iš kurio aš mokinausi Goju-ryu, iš tiesų sanchin-gata taip ir mokina: pirmiausia formai (tinkama struktūra, laikysena), o jau po to ir jėgai (su įtampa ir šiurkščiu, ne vien sinchronizuotu, kvėpavimu). Netgi per treniruotes liepia atlikti po dukart vieną po kitos: pirmiau tik formai, antrąkart – “kaip reikia“.

Turint omenu, kad Shimabukuro Tatsuo yra mokęsis irgi Goju-ryu, tai mokymosi metodas, panašu, yra senesnis. Nebent Uechi-ryu mėgėjai pradės baksnoti, kad ir Goju-ryu (Miyagi) per Nahate (Higashionna) turi tas pačias šaknis, tai, suprask, kuo stebėtis?

Bet Isschin-ryu prašosi atskiro pasakojimo, manau. Gal neiškart, bet bus.

Reklama
Komentarai
  1. Augustas parašė:

    Cit.: “Bet Isschin-ryu prašosi atskiro pasakojimo, manau. Gal neiškart, bet bus.“

    Ačiū už pažadą.

    • seiikan parašė:

      Iš tiesų, tai jau yra 80 proc. teksto, sumesta viename, kurį padalinti reikia į penkias dalis. Tad trūksta tik sukaišioti jau surinktas iliustracijas, padalinimo ir paskutinės dalies, pasakojančios apie pačius Isshin-ryu ypatumus. Jei savaitgalį prisėsiu, tai užbaigsiu (greitai spausdinu, ne bėda).

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s