Uechi-ryu: banditiška karate (1/5)

Uechi-ryu – man viena iš įdomesnių okinavietiškos karate rūšių, išsaugojusi nemažai tos senosios karate, dar tuomet vadintos tode (okin. tuiti – kinų metodu), bruožų.

Aš ją vadinu kompaktiška, nes tokia ji iš pradžių (o ir dabar dar, jei lyginsite su Goju-ryu monstru – okinavietiškos karate Godzyla) ir buvusi: aiškiai išgryninta stiliaus (ryu) kovos strategija, trejetas strateginių sprendimų (kata), atitinkami jų taktiniai variantai, apibrėžti specializacija technikose (taškiniai smūgiai piršto sąnariu nakadaka-ken bei spyriai “špicu“ tsumasaki-geri, tuo pat metu itin didelis kūno atsparumas zoninėms atakoms, nulemiantis gungterėjusią kamae padėtį, ir pan.).

Anksčiau dar Uechi-ryu pavadindavau Goju-ryu sesute, ar jaunesniuoju stiliumi (abi turi Nahate stilistines šaknis) – ne tik, kad vėliau atsirado, bet ir vien dėl šito kompaktiškumo, lyginant su Goju-ryu plačia ir kompleksine sistema. Tačiau labiau pasigilinus į Uechi-ryu šaknis aiškėja, kad gal tai ir ne visai teisinga?

Tiesiog Goju-ryu stiliui pasisekė gyvenime labiau (ir toliau patys suprasite kodėl, jau nekalbant apie stiliaus sukūrėjo Miyagi Chojun autoritetą Okinavoje), o jei žiūrėtumėt pagal karate kartas, tai Miyagi-sensei, sukūręs Goju-ryu, buvo jaunesnioji karate karta, nes Uechi Kambun, kurio garbei Uechi-ryu ir gavo pavadinimą, buvo kiek vyresnis ir iš tos pačios karate meistrų kartos, kaip ir Higashionna Kanryo, Miyagi’o mokytojas, tad Goju-ryu iš tiesų gali būti jaunesnis giminaitis, tik gerokai pasiturintis ir gausesnio palikuonių rato.

Šių meistrų keliai gyvenime persikirto, tik nelabai jie mėgo tai prisiminti, ir manau, kad priežastys taip pat nuspėjamos pasakojime toliau. Kaip ir paaiškinimas, kodėl Uechi-ryu pavadinau “banditiška“ karate.

* * *

Uechi Kambun (上地 完文) gimė 1877 metų penkto mėnesio (gegužės) 5 dieną Izumi kalnų Takinto kaime Motobu pusiasalyje Okinavos saloje (šiaurės vakarinė dalis), tuomet dar Ryukyu karalystėje, kuris buvo formaliai vasalinė Kinijai, o realiai priklausoma nuo japonų Satsuma samurajų klano, ir po dviejų metų kovo 11 dieną galutinai aneksuota Japonijos tapo Okinavos prefektūra.

Priminsiu, kad Japonijoje nuo 1868 metų įvyko Meiji revoliucija, kuomet panaikinta shogun valdžia (bemaž trejus metus trukusi karinė diktatūra), atstatytas imperatoriaus valdymas, visi luomai panaikinti, tad ir samurajai neteko turėtų privilegijų – prasidėjo sparti šalies vesternizacija, kiek pavėluotai atėjusi iš Japonijos ir į Okinavą.

Kam tą sakau? Kad žinotumėt kontekstą, nes pradedama po to ieškoti kažkokių kilmės šaknų ir romantiško riteriško (ar samurajiško) laikmečio, kurio prisiminimai jau tuomet buvo kaip Vinco Krėvės “Dainavos šalies senų žmonių padavimai“.

Uechi Kambun iš esmės gimė jau valstiečių šeimoje (pagal to meto socialines klases, o ne luomus, nes tik ką priminiau – tai nebuvo tie patys mužikėliai, kuriuos skriaudė prie Tokugawa shogun valdymo, taip vadinamame Edo periode). Kai kur sakoma, kad jis, neva, iš samurajų (kurie panaikinti, aha…).

uechi13

Ryukyu karalystės delegacija Edo (dar. Tokyo) mieste – Satsuma galėjo pūstis sostinėje, nes jiems pavaldi buvo ištisa “viena iš kinų karalysčių“

Mano galva, tai kažkas panašaus, kad gal iš plikbajorių: nebuvo labai kilmingi ar įtakingi prie karaliaus dvaro (lyginu su kitais to meto karate meistrais), bet ūkininkauti šeima galėjo jei ne kaip buožės, tai vis tik turėjo specializuotą ūkį – augino baltuosius ridikus (kas pasakė “runkeliai“???). Tad nebuvo tai natūrinis ūkis, kuomet sunkiai galą su galu suduri, viską išsiaugindamas tik pravalgymui, nes specializuotas ūkis reiškia prekių mainus ir gaunamus piniginius ženklus, kuriuos galima kaupti kaip kapitalą.

Dar viena įdomi detalė: Kambun nuo mažens mokinosi kovoti su bo (kartimi). O va kad Motobu giminėlė savo vardo pusiasalyje ten buvo kilminga, tai peršasi kita išvada: Uechi šeima buvo karo atveju pėstininkais (bo iš esmės yra treniruotės įrankis, pakeičiantis ietį – pagrindinį pėstininko ginklą to meto “durtuvų“ kautynėse), ir mokėsi iš Motobu klano instruktorių (Kise Taru ir Toyozato Kamato), buvo šiems pagal vietinę rinktinę ar draugovę pavaldūs (Motobu Choyu puikiai mokėjo senąją sistemą ti, arba jap. te, o tai jau “aristokratiška“ kovos sistema, kurios nemokė netgi jo broliuko Choki, pravarde Saru – Beždžionė; pastarasis gi buvo vienas iš kiečiausių Funakoshi kartos karateka, peštukas ir laisvos kovos praktikas!).

Kambun nuo paauglystės irgi praktikavosi su bo, ir taip pat su kaimo vyrais švenčių metu dalyvavo pasirodymuose (šventiniai manevrai). Valstiečiams pagal luomą, o ne socialinę vėlesnę modernios visuomenės klasę, karo meno nestudijuoja, o purvyne kapstosi – taip visada buvo ir bus. Tad Kambun vienaip ar kitaip su kovos meno pradmenimis kažkiek susipažino jau ne suaugusiu būdamas, o turėjo išsiugdytus kažkokius judėjimo įgūdžius ir būsimoms kovos meno (quanfa arba kempo) studijoms.

Tiesa, vaikystėje, matyt, muštis jam parankiau buvo pagaliais, nei kumščiais.

* * *

Tęsinys

17 Comments

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s