Uechi-ryu: viena foto – daug pasako (2)

Posted: 2013-04-18 in Karate
Žymos:

Kad jau paerzinau Uechi Kanei foto, užsimindamas apie spyrius, tai, manau, kad dera pradžiuginti dar viena jo foto?

Man patiko štai šita:

uechi9

Uechi Kanei

Vėlgi, kas čia įdomaus, paklausite? Ogi štai kas.

Atkreipkite dėmesį, kaip atliekamas spyris – visiškai neatsilošus. Netgi atvirkščiai – palinkus šiek tiek pirmyn. Ką tai rodo? Kad spyris trumpas ir greitas, iš artimos distancijos. Toks, koks jis ir yra artimą kovą mėgstančiuose stiliuose (linkėjimai iš Goju-ryu!).

Antra, rankų padėtis įdomi. Jos ne pasyviai dengia kūną nuo galimos kontratakos arba įvykusios atakos (kas paprastai būna varžybiniuose sportiniuose karate stiliuose – na, sparinguoji: taškas – tau, taškas – man, taika, meilė, semisenas). Jos yra kontakte (čia foto nesimato, nes priešininkas menamas – kaip kata) su oponentu. Čia galiu spėti, kad “gervės sparnai“ (linkėjimus siunčia Lapino ir Šaolinio kolektyvas!) atliko sučiupimą (galimas panašus į tipinį dziudo naudojamą: kairė ranka už rankovės prie dešinės priešininko alkūnės linkio, dešinė – kita rankovė arba apykaklė iš nugaros pusės, ir pan.) arba prilaiko traukiamą atgal (dvigubas hikite) kūną į save.

Trečias dalykas yra specifinis Uechi-ryu stiliui – kai spyris atliekamas ne įprastai pėdos priekiu (dalimi po atlenktais atgal pėdos pirštais), vadinamu koshi arba tsusoku, o pėdos smaigu – nykščiu tsumasaki tau į akį, futbole vadinamu špicu. Ne, čia ne kylantis tarsi kin-geri spyris, kuomet smogiama pėdos keltimi (jap. haisoku), nes pažiūrėkite – per aukštai tie kiaušai čia kabo (nebent prieš Lietuvos krepšinio rinktinę treniruotis, kai pačiam ūgio trūksta?).

Shinjo-sensei iš Uechi-ryu (buvęs Kanei mokiniu) įsigudrinęs ir lentas laužyti tokiu būdu (žr. 0:30). Bet jis nuo mažens treniravosi spardyti padangas (kaip Bobui pasakojo, dėl ko dabar, sako, nelabai jo pėdoms sveika, pripažįsta, nes nykštys per ilgus metus įvažiavęs į pėdą – tik niekam nesakykit!), todėl tą jis atlikti gali, o jūs verčiau nebandykite!

Tačiau tą treniruojasi atlikti ir visi Uechi-ryu praktikuojantys karateka – daugiau ar mažiau, bet jiems sekasi (panašiai, kaip ir kumščio vienu piršto sąnariu smūgiuoti). Tik aš manau, kad Shu Shiwa Uechi-ryu patriarchą, kai dar ta karate vadinosi Pangai-no’on (puskietė/pusminkštė), šitą spyrį mokino atlikti… su apavu, o ne basam, kaip karate dabar įprasta treniruotis. Na, bet lašas po lašo – ir akmenį pratašo, sakoma. Ne veltui.

Aišku, pasakysite, kad kinų apavas yra minkštas, tad pėdos pirštus ne itin apsaugotų. Taip, jei jums poreikio nėra spardytis, tai tapkė-tiuningz gal ir neužsiimsit. Aš, tarkime, turiu netgi tokius ilgaaulius, kurių priekis pakaustytas (ir nesimato, nes metalas viduje), o buvusioje darbovietėje visai ūkio daliai privaloma panašią avalynę buvo avėti darbo metu, nes darbdavys visai nenorėjo atsakyti, jei kuris ką sunkaus ant pėdos užsimestų (yra buvę).

Bet žinant Shu Shiwa reputaciją, ir kam jis ten priklausė (taip, Triadoms; politkorektiškai – tai politinis pogrindininkas prieš valdančiąją dinastiją, o nelabai korektiškai – “mafijozas“), ir kokiu vertėsi pragyvenimu gatvėje (prekiavo įvairiomis žolelėmis, bet iš jo homeopatas, matyt, buvo toks pats, kaip iš manęs CŽV šnipas), tai manęs visai nenustebintų, kad jų batukai buvo pritaikyti tarsi kojų kastetai ne vien lentutes, bet ir kaulelius palaužyti.

Be abejo, čia tik mano spėjimas, kad tikrai ne pliku kojos nykščiu spardė, bet gana ironiška žinoti, kad Uechi mokiniai basomis pramoko tą patį daryti, ką geriau daryti apsiavus. Na, senų įpročių nepakeisi, net jei geriems batams jienų nėra…

* * *

Pradžia

Trečia dalis

Reklama
Komentarai
 1. Augustas parašė:

  Įdomios tos istorijos nuotrupos. Taip ir norisi dar ką nors sužinoti apie tas Karatė mokyklas. Kada bus trečia dalis?

  • seiikan parašė:

   Ačiū!

   Trečia yra kitądien, nes taip jau gavosi, kad trys istorijos kasdien. 🙂 Bet kitą savaitę bus kasdien visas penkias darbo dienas (kad nepersidirbtumėt! ;)) pasakojimai apie Uechi-ryu ir konkrečiai Uechi Kambun.

 2. Lapinas parašė:

  Nu, nenoriu nusisneketi, bet as matau cia plekstelejioma per delna:) wushuistiska standarta. Kurio net smugiu nelabai pavadinsi. Tikslas nera visiskai toks.

  P.S. Bliamba, man tavo “Passenger“ jau gera menesi smegenuose sukasi:) dazniausiai taip greit smegenai pagauna “barby girl“:)

  • seiikan parašė:

   Gal originale ir buvo plekštelėjimas, bet kai okinaviečiai yra netašyti bernai, tai pasakė: nu koks dar čia bobiškas plekšnojimas, ką? Jei jau kerti – tai SMŪGIS, ir viskas! 🙂

   Medituoti nebandei? Gal Passenger bus pakeistas į Barbie Girl… 😀

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s