Šiek tiek paklausiau šiandien per Visada Radijas teisingumo ministro diskusiją su jo “geriausiu draugeliu“ Baku iš pareigūnų profsojūzo bei kalinių šventuoju globėju Jonu. Leitmotyvas: “duok babkių, ministeri, o rezultato nesitikėk vis tiek“.

Ministras aiškiai pasakė cut the bullshit. Nors ne, gal ne taip aiškiai, kaip aiškiai aš supratau, nes diskusija užsitęsė (nu nedašunta niekaip aniems!), o man dirbti dar reikėjo.

Bet yra ir kita pusė.

Draugas dirba kaip tik va su šituo kontingentu, kuriuos paleis, ir apie kuriuos rypavimai eteryje buvo. Vienam pokalbiui, iki jis surašo išvadą ir rekomendaciją teismui, paleisti lygtinai (probacijai) ar palikti toliau pūti, reikia apie 5 valandų pagal visas metodikas, kurios dabar įdiegtos. Sako, kad jaučiasi namo parėjęs kaip išsunktas.

Ir dar sako, kad iš tų 3000, kuriuos paleis probacijai, mažai dorų žmonių jis rastų (arba tiesiog jam tas kontingentas, su kuriuo bendrauti kaip tik jam teko, o tenka ne su tais, su kuriais “ir taip viskas aišku“). Ir kad sistemoje pradirbęs jau nemažai (tuoj į pensiją, nors galėjo ir anksčiau, jei į sistemą būtų atėjęs anksčiau, o ne, tarkime, su greitūške būtų vėžinamas daryti pacientėms defibliri… tfu, žodžiu, kai elektrošoku širdį kala, kad ta atsigautų), bet su tais, su kurias šnekėjęs, nenorėtų savo laiptinėje susitikti akis į akį.

sad-faced-man-in-suit-behind-jail-bars

Nėra ten žmonių, jo nuomone.

Faktiškai visi, su kuriais kalbėjęs, laikosi nuostatos, kad pakliuvo ne už tai, kad vogė, plėšikavo ar pan., o kad “durni buvo ir juos pagavo“. Kas blogiausia, sako, kad netgi kai kuriems išankstinis paleidimas padarys meškos paslaugą, nes dar nespėjo kalėjimo išsigąsti, dar stogas nuo nykaus nieko neveikimo nepavažiavo, dar jų “vierchai“ gerai neatkrušo (pardon my French) – šiaip, ne vienam nebrendylai tai pasirodė tik kaip trumpas nuotykis be rimtesnių pasekmių.

Nenoriu pasakyti, kad visi paleidžiami tokie – jis ir dirba kaip tik su padugnių “elitu“. Bet linki mam (o aš jums) likti budriems ir atsargiems.

Beje, profsąjungai nepriklauso, jei ką. Išėjo, nes toji atstovavo visokius prižiūrėtojus, o ne jo tipo pareigūnus, kurie “prie administracijos“ ir va tuo “socialiniu darbu“ užimti (administracija jų savais irgi nelaiko). Išėjus iš profsąjungos, viršininkas netgi pakėlė algą 100-tu litų (nežiūrint to, kad nereikia nario mokesčio mokėti). Tad jis ten itin kažkokių pretenzijų dėl finansų, kaip aniedu ministrui eteryje, neturi. Tarnybinė uniforma susidėvėjo, bet jis ir taip rengiasi pusiau civiliškai, tad svarbu kelnės, o ne antpečiai (ne, ne apie “Kin-dza-dza“ dabar kalba).

Kas dėl probacijos, tai nors ir dera būti budriems, bet tikrai nebus jokio chaoso, kuo gąsdina žiniasklaida. Ir mudu esam už probaciją – nieko doro kalėjimas neišmokina, o jei jau ten pakliuvo koks nedorėlis, kuris dar turėjo kokią dorybę (kaip jie ten dievagojasi “blia būdū!“), tai kalėjimai atims ir tą likutį. Tad nežinau, kas šia probacija iš tiesų taupoma: va ta dora, ar pinigai.

Manau, kad išformavus VST (čia ta paralelinė kariuomenė iš dviejų pulkų, kurių per 20 metų taip niekam ir neprireikė, jau visa pareigūnų karta į pensiją išėjo, o nauji iš neturėjimo ką veikti girti pirtyse vieni kitiems snukius talžo beisbolo kuokomis), pinigų užtektų “ledinei“ probacijai ir ne tik. Funkcijas tiesiog dera perskirstyti, kaip tai jau buvo atlikta kitose sferose.

Bet nebus: Kalėjimų departamentas pavaldus teisingumo ministrui, o va anie riaušininkai – Vidaus reikalų. Nors riaušes mieste vis tiek prevenciškai užkerta patruliai, malšina mobili kuopa iš miesto policijos, o su teroristais tvarkosi “Aras“. Go figure, tskant.

Pistoletą nusipirkti, ar ką?…

Reklama
Komentarai

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s