Sochin-gata: dar viena Goju-ryu kata?

Posted: 2012-01-14 in Karate
Žymos:, , , , , , , , , ,

Rytis Bublevičius savo Karate akademijos facebook puslapyje pasidalino sochin-gata vaizdo klipu – prieš skaitant toliau, siūlau jį pažiūrėti, net jei ir žinote kata sochin ir kaip ji atliekama Shotokan (t.p. ir Fudokan bei kitose tradicinės karate arba okinavietiškose Shorin-ryu mokyklose).

Šiuo klipu jis dalinosi dėl kitų motyvų (tas vaikis tikrai vaizdingai atlieka kata, pripažinkim), tačiau man iškart šovė kita mintis – aš šia tema jau buvau rašęs, minėdamas kata naihanchi (okin.: naifuanchin).  Ir, spėju, kad mano mintį jau supratote – Rytis tik ką man priminė apie dar vieną kata iš “-chin-gata“ serijos!

Jei netingite, dabar pažiūrėkite tą klipą per Goju-ryu (arba go – kieto ir ju – minkšto) požiūrio tašką,  į visus tuos įtemptus lėtus judesius (muchimi), kuriuos keičia staigūs ir atakuojantys (netgi jei “blokas yra ir ataka“) judesiai – smūgiai, kirčiai, blokai, spyriai.

Taip, Goju-ryu atstovai, matyt, šią kata interpretuotų savaip: trumpesnėmis ir aukštesnėmis stovėsenomis, ne šitomis šotokaniškomis ilgomis, būtų sanchin-dachi vietoje kai kurių zenkutsu-dachi, o shiko-dachi arba nekoashi-dachi gal pakeistų čia panaudotas kokutsu-dachi ir kiba-dachi (čia gana ironiškas tas keitimas, jei žinai kontekstą), kaip ir shuto-uke būtų pakeistas į kake-uke.

Bet aš tikrai nematau priežasčių, kodėl ši kata netiktų kaip Go/Ju stiliaus – ji yra akivaizdžiai ne tik pagal pavadinimo šaknį -chin tų pačių kilmės šaknų (kalambūras gavosi). Netgi Goju-ryu karateka čia ras pažįstamų jam elementų iš kitų savo stiliaus kata.

Sochin-gata atlieka Kagawa Masao (Shotokan/JKA)

Ar šita kata yra tipinė Shorin-ryu stiliaus kata? Pagal šitą Shotokan atlikimą – taip, be abejo.

Ar ją galima, kaip ir gekisai arba fukyu kata atlikti tiek Shorin-ryu, tiek ir Goju-ryu (gal derėtų sakyti plačiau – Shorei-ryu) stiliumi? Irgi atsakymas teigiamas – netgi vaikis ją savotiškai atlieka taip, kad Goju-ryu meistras veikiau koreguotų tik pozicijas, o ne patį atlikimą.

Ar ji tikrai dar viena “pamiršta“ kata iš Goju-ryu priešistorės? Mintis man ši labai įdomi pasirodė, bet čia jau reikia kapstytis dar į ankstesnius laikus prieš Goju-ryu kūrėjo Miyagi Chojun Nahate mokytoją Higashionna Kanryo. Kaip suprantate, nei gyvų liudininkų, nei rašytinių šaltinių iš to laikotarpio po ranka nėra.

Bet šaknys sanchin, seiyunchin, shisochin, naifuanchin (naihanchi) ir sochin yra tos pačios – arba mes klipe matome du skirtingus vaizdus!

* * *

Temos tęsinys – Sochin-gata: dar šiek tiek apie pamestąją ir Sochin-gata: perdarom iš Shotokan į Goju-ryu?

Reklama
Komentarai
  1. […] -chin: san-, seiyun-, shiso- (ir iš dalies so-); seisan iš viso buvo vieša (su savomis mokyklų interpretacijomis); sepai, sanseru ir suparimpei […]

  2. […] Jau rašiau apie tai, kad Goju-ryu yra serija kata su šaknimi (nors gramatiškai mums tai – veikiau priesaga) -chin: sanchin, seiyunchin ir shisochin – tetrūksta tik sochin. […]

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s