Pistoletas savigynai? Verta pažiūrėti…

Posted: 2011-11-14 in Savigyna
Žymos:, , , , , ,

Bill Kipp, dar žinomas kaip “Amazing Eagle“ iš RMCAT bei nuosavų FAST Defense savigynos programų kūrėjas (nuorodas rasite ir mano tinklaraštyje šone), savo FB pasidalino puikia nuoroda, kurioje ABC News žurnalistai atliko eksperimentą, pamodeliuodami Ilinojaus universitete (mano draugas PB, kurį rastumėte ir čia, šiame tinklaraštyje minint, ten BBA gavęs – viskas ir vyko ganėtinai artimoje jo kaimynystėje, sako) vykusį šaudymą, kuomet į auditoriją atėjo persiutęs studentas su pistoletu ir pašaudė.

Eksperimentą organizavo Čikagos policijos departamentas ir šaudymo instruktoriai, o jame dalyvavo studentai, kurie arba neturėjo jokio patyrimo elgtis su pistoletu savigynai, arba turėjo vienokią ar kitokią patirtį: kas šaudęs plastmasinėmis kulkomis oriniu šautuvėliu, kas visais įmanomais ir legaliai civiliams prieinamais šaunamaisiais ginklais, įskaitant ilgavamzdžius, o kas ir anksčiau yra sakosi lankęs kažkokius netgi savigynos kursus (bet aš taip ir nesu tuo tikras, kad kursai buvo naudingi, o ne iš kokio vietinio taekwondo klubo pagal specialią marketinginę programą).

Visa eiga ir pateikiamos išvados yra akivaizdžios:

http://www.youtube.com/watch?v=ZryfuNgdSHY

Kodėl dalinuosi šia nuoroda?

Visų pirma, tai kaip ir atsakas žmonėms, kurie atsainiai numoja ranka į pasiūlymus lankyti savigynos kursus, sakydami, kad jei norės mokytis savigynos, tai nusipirks pistoletą.

Ir nors dalinai su šiuo teiginiu sutinku, turėdamas omeny, kad kovos menas tikrai nėra savigyna, o mokėjimas duoti į snukį kokiame sportiniame garde pagal taisykles nebūtinai bus tiek kovos menu, tiek ir (ar – juolab!) savigyna, tačiau šis vaizdinis eksperimentas, kaip matote, teigia, kad įsigyti pistoletą negana.

Netgi juo šaudyti tire ar šaudykloje – taip pat mažai naudingas įgūdis, nebent iš tikro praktikuojatės bent jau praktinio šaudymo kokiame klube, tada… dar-dar sutikčiau (nemanykite, kad nuneigiu – tiesiog sakau, kad ir tie įgūdžiai yra nepakankami, nes yra specializuoti ir sudaro tik vieną iš savigynos aspektų!).

Kaip matote iš pavyzdžio, prieš tai, kai nušaunami, eksperimento dalyviai darė visą eilę klaidų: bemaž niekas iš tikro nepasinaudojo priedanga (o tas, kuris pasinaudojo, tai buvo joje ir nušautas, nes neišsitraukė pistoleto); dalis jų nesugebėjo net išsitraukti ginklo, o kas išsitraukė, tam įsipainiojo drabužiuose (labai verta pagalvoti apie ginklo savigynai nešiojimą, jau nekalbant apie Tueller_io eksperimentą, apie kurį mūsuose retas kuris nutuokia – vis per tai, kad anglų kalbos nemoka, o dėl sovietinės saviizoliacijos, tai iki šiol gauna pavėluotą, iškraipytą ir perkramtytą informaciją iš plagiatorių rusų); kiti šaudė jau būdami iš esmės “nušauti“ arba nelabai paisydami pašaliečių, ir pan.

Dar kartą sakau, net jei ir nemokate anglų kalbos, vis tiek pažiūrėkite, nes vaizdai kalba patys už save.

Tad mano patarimas: net ir įsigiję pistoletą savigynai, pirma, tai nepamirškite juo praktikuotis (ne šiaip pašaudyti šaudykloje, bet ir apsilankyti kad ir praktinio šaudymo asocijacijos kursuose ar renginiuose), o antra – labai naudinga palankyti ir savigynos kursus, kurie specializuojasi būtent pistoleto naudojime savigynai (tai visiškai ne tas pats, kas mokytis savigynos veiksmų nuo pistoleto – sic!). Tiesa, aš tokių Lietuvoje, prisipažinsiu, va ir nežinau… Bet gal kas komentaruose pasidalins nuoroda?

Na, o kovos menų mėgėjams šis siužetas, manau, irgi bus naudingas. Ne todėl, kad vis tik pistoletas toje situacijoje naudingiau už atbulinį spyrį šuolyje su suktuku, o bendrai dėl vieno aspekto, kuris minimas, nors ir labai neišplečiamas – tai adrenalino poveikis, ir kaip jis įtakoja žmonių gebėjimą judėti.

Netgi aš per šią prizmę visada analizuoju karate kata veiksmų pritaikymus (oyo) ir iššifravimus (bunkai), nes adrenalino sukeltas stresas yra vienas iš kriterijų, veiks veiksmas, ar yra tik “parodomasis“, nors dėl pastarojo teisintųsi kas “čia vien tik principų moko“. Iš principo, tai vien principų negana, nes principe reikia, kad veiktų iš principo, t’s’kant.

Ačiū Bilui už gerą nuorodą!

Reklama

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s