Goju-ryu kihon: 3+1 – Tachi-waza (3/12)

Tachi-waza – 立技 tai stovėsenos.

Iš esmės, tai kalba eina ne apie poziciją pilnai ir joje esančią rankų padėtį, o apie pagrindą – pėdų ir kojų. Rankų padėčiai skirtas yra Kamae skyrelis, ir jos aptariamos toliau atskirai.

Nereikia įsivaizduoti, kad stovėsenoje tik stovima. Ne, joje judama, ir čia kalba mums kiša koją (kalambūras!), nes žodžio šaknis akcentuoja tik statiškumą, kai tuo tarpu kūno masės centro perkėlimas turi įtakos sklandžiam ir lengvam judėjimui, o pėdomis “užimtas“ plotas, kaip ir kūno masės centro aukštis nuo žemės – stovėsenos stabilumui.

Tai, kad Goju-ryu stovėsenose “įsišaknijama“, irgi nereiškia, kad įaugate pėdomis į žemę. Quanfa sakoma: “pėda stoja tvirta, koja žengia lengvai“ – šio principo ir derėtų laikytis. Ne veltui quanfa sistemose kinų kalba “bu4“ 歩 yra ne “stovėsena“, o “žingsnis“ (jap. ho, bu, fu; aru).

Būtent padėčių keitimas ir judėjimas, o ne vien teisinga struktūra stovėsenoje, atidirbamas Tachi-gata. Palyginimui, Goju-ryu “anūkai“ Kyokushinkai šiam reikalui turi jau dvi kata: pirmoji skirta visoms stovėsenoms ir jų tarpusavio ryšiams, kai antroji kata – judėjimui jose.

1. Sanchin-dachi 三戦立 (“trijų mūšių stovėsena“) arba “šleivukų“: pėdos pečių plotyje, viena žengusi žingsnelį pirmyn (priekinės kulnas yra vos už linijos, už kurios yra galinės nykštys), priekinė pasukta į vidų. Šlaunys minimizuoja prieinamumą gauti spyrį į tarpkojį.

Tai pagrindinė kovinė Goju-ryu stovėsena, skirta artimai kovai, kuo Goju-ryu strategija ir pasižymi. Be šios stovėsenos joks Goju-ryu neįsivaizduojamas. Apie šią stovėseną, atėjusią iš Sanchin-gata (alternatyvinis pavadinimas – “Trijų įtempimų“), galima prirašyti romanus. Tai gal ir nerašysiu. Kaip bebūtų, tai yra Goju-ryu stovėsena Nr.1 – galima juokauti, kad visas Goju-ryu prasideda ir baigiasi sanchin…

2. Nekoashi-dachi 猫足立 (“katės pėdos stovėsena“). Goju-ryu ji yra tarpinė tarp kitur, tarkime Kyokushinkai ar Shotokan, įprastų dviejų: kokutsu-dachi (pasvirusios atgal) ir nekoashi-dachi – priekinė blauzda yra statmena grindims, svoris ant galinės kojos, dubuo paduotas atgal, priekinė koja remiasi pėdos priekiu, kulnas vos pakeltas, koja dengia tarpkojį, galinė pėda pasukta pusiau į šalį.

Tai mėgstamiausia mano anksčiau minėto Katuko (Yamaguchi Gogen) stovėsena, todėl nenuostabu, kad ir jo Goju-kai stilius kumite šią naudoja itin dažnai. Goju-ryu ji iš esmės naudojama irgi, bet dažniau kaip tik gynyboje ir trumpam, kuomet atsitraukiama ar pasitraukiama – leidžia sutaupyti traukimuisi vietos, nenutolti ir nenutraukti per daug artimos distancijos, o kartu ir iš šios padėties žaibiškai kontratakuoti (kaip ir priklauso pagal Goju-ryu strategiją): tiek ir spyriu priekine koja, tiek ir žingsniu priekine pirmyn su ataka rankomis.

Panašus principas ir ši stovėsena, tik aukštesnė, tačiau kaip pagrindinė kovinė, naudojama tradiciškai ir muaythai.

3. Shiko-dachi 四股立 (“4 kraštinių stovėsena“). Ironiška, kad antrasis kanji 股 reiškia ir tarpkojį…

Dar šioji stovėsena dėl tokio išžergimo vadinama “raitelio“ (kuomet nenaudojama kiba-dachi), ypač quanfa sistemose (kin. mabu), nes tarsi esate raitomis apžergę žirgą, arba dar ir sumo – ne tiek dėl panašumo į tą sumo naudojamą, kiek dėl didelio stovėsenos ir padėties stabilumo, kuris itin aktualus ir sumo.

Čia pėdos stovi dviejų pečių plotyje, pasuktos į šalis, pritūpę tiek, kad, ištiesus ir nuleidus rankas, kumščiai būtų virš kelių kumščio aukštyje virš jų, o keliai išsukami atgal ir į išorę, dubuo atpalaiduotas ir pastūmėtas atgal (išriestas), krūtinė atlošta. Jei norite atsistoti į ją tiksliai, tai atsistokite veidu į sieną, atremkite pėdų nykščius į ją atitinkamame plotyje vienas nuo kito ir pritūpkite, kiek reikia.

Ši stovėsena yra dar vadinama “stovėsenų motina“, mat iš jos galima “pagimdyti“ kitas: pasisukus 45 laipsnių kampu ir perkėlus svorį 60-70 proc. ant priekinės kojos – zenkutsu-dachi, o vieną pėdą perstūmus prieš save į priekį – nekoashi-dachi.

Bet nereiktų nurašyti šios stovėsenos kaip vien tik treniruotėms skirtos! Ji puikiausiai naudojama, tik, aišku, ne frontaliai, kur antrasis aukščiau minėtas kanji tiesiog rėkia priešininkui, į kur šiam reiktų tučtuojau spirti, kai kas nors taip išsižergusiai prieš jį atsistoja, o pasukus 45 laipsnių kampu (priekinė pėda tiesiai, antroji – statmenai atakos linijai) arba šonu: tiek ir tolimoje distancijoje, kuomet rankose ilgas ginklas (pvz. ietis ar pan. – tuomet ir spyriai į tarpkojį nebaisūs, tačiau stabilumas, kai jo čia reikia, užtikrintas), tiek ir artimoje bei glaudžioje, kuomet priešininkas traukiamas į save, stumiamas ar kitaip išbalansuojamas ir griaunamas, ir tenka pačiam pažeminti kūno centrą (tuomet spyriai į tarpkojį priešininkui nelabai galvoje būna), o ne lenktis, rizikuojant prarasti pusiausvyrą.

Ne veltui Seiyunchin-gata, kuri skirta visumoje daugiausiai būtent artimai kovai ir imtynių veiksmams įsisavinti, shiko-dachi yra vyraujanti stovėsena.


Mabu (raitelio) ir gunbu (lankininko) bazinės stovėsenos quanfa

+1. Zenkutsu-dachi 前屈立 (“pirmyn palinkusi“), arba quanfa dar vadinama “lankinininko“ (gunbu) stovėsena. “Palinkusi“ – tai nereiškia, kad liemuo palinkęs – liemuo statmenas grindims. Tiesiog tai – įtūpstas, kur svoris, aišku, yra ženkliai daugiau (60-70 proc.) ant priekinės pėdos. Pėdos pečių plotyje (jei žiūrėti iš priekio), atstumas tarp jų – iki dviejų pėdų (toks, koks yra ir shiko-dachi).

Iki Goju-ryu mokyklos atsiradimo, Nahate šioji nebuvo iš esmės labai naudojama kaip pagrindinė (todėl ir neįeina į trejetuką), nes tokia padėtis yra daugiau tik tarpinė, kadangi joje stabilumas išilgai yra itin didelis, o va šoninis – gana prastas (pakirtimas iš šono joje pavojingas).

Vienok, zenkutsu-dachi yra puiki stovėsena – agresyvi ir atakuojanti, kuri visiškai atitinka jau Goju-ryu strategiją, nes kaip tik leidžia greitai sumažinti atstumą iki priešininko ir sueiti į artimą kovą, užuot darius link jo kelis žingsnelius.

Shisochin-gata, kuri yra “aukščiau“ anksčiau minėtų Sanchin ir Seiyunchin, zenkutsu-dachi paskirtis, kaip įtūpstas ir agresyvus kūno masės perkėlimas į smūgio ar atakos zoną sustiprinant savo ataką dar ir mase (pvz., savo alkūne laužiant ištiestą priešininko alkūnę iš išorės), yra itin pabrėžiama.

Kuomet įtūpstas ne toks gilus ir stovėsena trumpesnė, ji dar turi variantą, vadinamą “pusine“ zenkutsu-dachi arba han-zenkutsu-dachi.

Tęsinys apie Kamae arba Pradžia

(c) 誠意

11 Comments

 1. Goju-ryu kihon: 3+1 – Tachi-waza (3/12)
  Iš principo sutinku,kad stovėsena nėra statinė kūno padėtis,pozicija tam tikru kovos,bunkai,renzoku ir t.t. metu.Bet būtent viso kūno padėtis t.y.kojos,dubuo,liemuo,galva,pečiai,rankos.Nes norint efektyviai atlikti veiksmą kūnas turėtu dibrti kaip visuma,o ne kojos sau,rankos sau ir t.t.Todėl manyčiau,kad žiūrėti į stovėseną reikėtų kaip į viso kūno padėtį,bet ne kaip vien į kojų ir pėdų padėtį.Ir aš nelabai suprantu tų visų dachi katų.Visos stovėsenos yra mokyklos katose.Paimkite,kad ir pirmąsias katas gekisai.Dirbkit kata,bunkai ir viską palaipsniui mokysitės ir stovėsenas ir blokus,ir smūgius ir t.t. 🙂
  Kitas dalykas goju ryu laikoma kaip artimos kovos sistema:),tai mano galva ir ne tik galva:)(ne ne tai ne tai ką jūs pagalvojot,remiuosi savo praktika),ne vien tik sanchin sovesena,bet ir shiko dachi,neko ashi dachi,heiko dachi visos vienodai yra pagrindinės ir skirtos artimai kovai,kadangi sistema tai artimos kovos.
  Taip pat manau,kad visos stovėsenos,pozicijos vienodai tinka tiek gynybai,tiek puolimui,nes pasikarotsiu su savo komentaru iš kitos temos,kad tas pats veiksmas gali būti ir gynyba ir puolimas(turiu omeny kata,renzoku,bunkai:))viskas priklauso tik nuo situacijos.Tai tiek mano minčių.
  Tikiuosi SEI-I nesupyksit dėl mano komentarų,aš tikrai nepretenduoju į absoliučią tiesą,o tik išsakau savo mintis remdamasis savo goju praktika.Esu atviras diskusijom ir ne tik virtualiai ,bet ir dojo ar prie laus bokalo:)
  Su pgarba Saulius :)IKI

  1. Re: Goju-ryu kihon: 3+1 – Tachi-waza (3/12)
   A) Tachi-gata yra ne kata, bet pratimas, mokantis struktūros ir padėčių keitimo (kūno masės perkėlimo), todėl yra “nepilna“. Fukyu-gata – dinamikos pratimas, todėl ji “netikra“ irgi. Reiks prie progos apie tai savo mintis plačiau sudėti (nors va kam apie tai aiškinti, ką?…). 😉
   Iš esmės, visas kata galima išmesti ir palikti tik sanchin, nes ten juk viskas ir taip yra, tiesa?… 😉
   B) Yra tachi, yra ir shizen-tai. Taktine prasme jos suskirstytos į šias dvi grupes, o ne pagal pečių plotį, kaip kai kurie mano. Tarkime, uchi-hachiji-dachi vinčunyje yra kovinė. Shorin-ryu bazėje ji yra shizen-tai. Goju-ryu artimesnis vinčuniui – šioji turėtų būti naudojama, tačiau vietoje jos verčiau rinktis heiko-dachi, nes “godziukos“ yra šiek tiek šleivukai.
   Kita vertus, todėl ir pasirinkta sanchin, nes tas žingsnelis yra pranašesnis už “plokščią“ vinčunio stovėseną. Šie ginčysis, kad atvirkščiai – riboja manevrą, nes jau esi žengęs. Godziukos atrėš, kad ne tiek ir daug, dar galim žengti į zenkutsu. Ir pan.
   C) Tos pačios stovėsenos gali būti taikomos ir puolant, ir ginantis, tačiau vienos parankesnės tam, o kitos nelabai. Todėl jos ir struktūriškai skiriasi tarpusavyje. Aš stengiausi išvardinti čia jų pobūdį, kas joms būdinga, kam ir kodėl sukurtos, o ne išimtis. Kalba apie kihon eina, o ne aukštas materijas.
   D) O ko man pykti? Aš tik džiaugtis galiu, kad pagaliau kai kas išdrįsta diskutuoti. Nes vien komplimentai irgi negerai – nuo cukraus šikna sulimpa, sakoma… 🙂

 2. oi kaip uzskaitau sita:) butent! Kiniskai “Bu“ – zingsnis, o ne statiska pozicija. Uzsaldytas zingsnis. Pauze:) Plus cia principas, visikai nereiskia, kad kovos metu reikia isesti i idealia gong bu ar mabu ar dar juokingiau pubu:) Ar pasitikti nedorely susisukus i xie bu ir padarius siaubingas gyvates akis:)

  1. O tu ką, nežinojai, kad mirtina technika yra stovėti gervės pozoje ant vienos kojos, plačiai atmetus rankas į šalis? Padeda, kai jau niekas nebepadeda (netgi frontalinė mabu/shiho-dachi) ir esi sumuštas bei traumuotas. Pats mačiau, per “Karate Kid“ rodė (ten dar mokytojas Miyagi, ne tas, bet nu vis tiek…). 😉

 3. Nu zinojau, bet galvojau kad cia dim mak sekretas toks ir tik as vienas zinau. Taupiau, bet va dabar ner prasmes. reiks bloodsport 4 vel ziuret:)

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s