Dar kartą apie savigyną…

Autoriaus pastaba: Kitur šio straipsnio versijos yra paskelbtos ir naudojamos be autoriaus sutikimo ir neteisėtai, pažeidžiant autorines teises.

– Žinai, mes, žmogėdros, tai kaip svogūnai…
– Taip pat smirdit?
– Ne, Asile, kad tave kur! Mes – daugiasluoksniai!

(Dialogas kukurūzų lauke iš animacinio filmo “Shrek“)

Prisimiau šitą dialogą ir pagalvojau, kad iš tikro jis labai tinka čia, nes savigyna yra tokia pat daugiasluoksnė – kaip svogūnas. Arba – kopūstas, jei svogūno kvapas yra ne prie širdies…

Aš tikiuosi, kad jūs jau perskaitėte straipsnį Kovos menai = choreografija?…, tad nebekils nesusipratimų terminuose ir apie ką aš čia. Taip pat tikiuosi, kad ir straipsnis Savigyna – dar vienas marketinginis priedas prie kovos meno? yra taip pat daugiau ar mažiau žinomas.

Šį kartą aš tiesiog noriu pažvelgti plačiau, kas gi yra ta savigyna iš viso, ir kodėl žmogus, turintis juodą diržą kovos menuose arba ringo čempiono titulą, iš tikro yra nekvalifikuotas spręsti, ar juolab būti ekspertu, ir šioje srityje!

Skamba keistai, tiesa?

Juk taip norisi tikėti, kad visas kovos menas yra skirtas kaip tik patenkinti tą saugumo poreikį, o prakaitas, kraujas ir visi vargai, siekiant garbingos pergalės “garde“, atsiperka…

Nuvilsiu, bet – ne!

Visa tai gali patenkinti savigarbos ar saviraiškos poreikį, masažuoti jūsų išaugusį ego, bet tai NIEKAIP nesuteiks jums daugiau “ekspertiškumo“ savigynoje!..

Be abejo, galite vis kam nors smagiai užvožti kumščiu arba įvairuoti kokį “mavašy“ į “kepalą“. Tačiau šitas įgūdis yra geras tik tuo atveju, kai jūs tam turite progą ir kai priešininkas “kilnaširdiškai“ suteikia jums tokią galimybę pabandyti jam padaryti. Tačiau kodėl jis tai leistų, jei jūs nesutarėte garbingai varžytis dvikovoje pagal vienokias ar kitokias, gal ir grubesnes, taisykles?

…Išėjo į lauką “pakalbėti vyriškai“ dviese du draugai, kaip ir šį kartą, nekartą gurgšnoję alutį ir dėl kažko susiginčiję. Vienas nukraujavo mirtinai dėl tikrai netyčinio ir neplanuoto dūrio kišeniniu peiliuku į kirkšnį.

…Pasilenkė prie automobilio bagažinės vakare grįžęs po darbo ir atsidūrė reanimacijoje dėl armatūra praskeltos kaukuolės. Gerai, kad po savo namo langais. Mašinos, tiesą sakant, jau ir policija nerado.

…Paklaustas, kiek valandų, staiga nusirito šaligatviu nuo smūgio, ir dar buvo “profilaktiškai“ įspirta į veidą, kad nesikeltų. Sulaužyta nosis, nedarbingumas savaitei, lovos režimas.

…Jis sako, kad ėjo namo ir nusprendė sutrumpinti kelią pro ana va tuos šalia takelio augančius krūmus. Netikėtai iššokę visai grėsmingai neatrodę ir fiziškai nei kiek nepranašesni vaikinukai pavaišino, netarę nei žodžio, beisbolo kuoka per kojas. Jis savanoriškai atidavė gautą tądien darbe “avansą“ mainais, kad gulinčio nebespardytų. Buvo netoli namų, tai vos paršlubčiojo. Už gero pusvalandžio. Darbe nesirodė dvejas savaites…

Galiu tęsti, bet, atsakykite man, kurioje iš šitų situacijų dojo arba ringo įgūdžiai daug pasitarnavo arba pasitarnautų jums?

Atsparumas spardymui?

O gal – kaukuolė stipriau už armatūrą?

O gal kuris nors atvejis leistų jums pasirengti kovai, užimti palankią gynybinę arba puolamąją poziciją, įvertinti priešininką?

Ar savigarba “dėdės“ nenukentėtų, aniems paaugliams nustebusiomis akimis žvelgiant į tokius “kovinius veiksmus“, demonstruojamus viešoje vietoje taip nei iš šio, nei iš to?…

Ar geriau – kas paklausia valandų, kad ir vidury dienos, vertas būti iškart nokautuotas? Dėl viso pikto. Savigynos tikslais. O ko jis, tipo?…

Aukščiau minėtame straipsnyje apie tai, kad terminas “savigyna“ naudojama tik kaip marketinginis priedas prie kovos meno arba kokios kovinio sporto reklamos, jau klausiau, kuris klubas ar instruktorius gali atsakyti į ten pateiktus klausimus. Čia jų nekartosiu.

Ir jūs, kad ir nenoriai, bet sutiksite, kad dažnai savigynos moko ne tik kad žmonės, kurie neturi tam, BŪTENT SAVIGYNAI, jokios kvalifikacijos, bet kad ir jų kvalifikacija yra iš kitos srities, nelabai ir tesusijusios, todėl ir pati savigyna pateikiama tik kaip jų mokomo kovos meno arba kovinio sporto variantas. Toks adaptuotas jūsų poreikiui, apkarpytas, kad atitiktų gal jūsų esamą prastą fizinę ar psichologinę būklę, neatitinkančią jų pačių keliamų reikalavimų “normaliai“ sportuoti ir treniruotis… Arba teigiantis, kad sportinės būklės pagerinimas tikrai padės ateityje “apsiginti“. Kaip ir jų teigimu visi tie “realūs“ ir “kontaktiniai“ sparingai…

Kas čia yra tikro ir realaus – tai faktas, kad jų pasiūlymas realiai jūsų poreikio ir netenkina.

Ir nepadės. Arba jūs norite tikėti tuo, ką jums bando parduoti…

Žinot, man net pats terminas “savigyna“ nepatinka. Netikras jis kažkoks. Dirbtinis. “Save ginti“ – egoistiškai kažkaip skamba, ne visuomeniškai.

O juk mes visi – visuomenės ir bendruomenės dalis! Ir tai, kaip mes elgiamės šioje aplinkoje, kaip mes bendraujame, kaip komunikuojame pateikdami save ir kaip stengiamės išgirsti kitą – visa tai dažnai lemia daugiau mūsų pačių labui ir saugumo poreikio patenkinimui, nei kasdienės alinančios treniruotės “malant kam nors snukį“!

…Jis buvo labai geras berniukas. Gerai mokėsi, norėjo pritapti prie savo bendraamžių, gerai ir su jais sutarė. Jie klausėsi madingos muzikos, madingai ir stilingai rengėsi, nesikeikė net trapusavyje, ir jis buvo mandagus su kaimynais… Ir va kažkokie padugnės skustomis galvomis jį sumušė! Už ką???..

O taip – išsigydęs jis pasirinko karate ir kultūrizmo treniruotes. Dabar tai apsigins, jei ką…

Kažkodėl abejoju, žinote, tuo… Manau, kad jūs – irgi.

Nes ne raumenų prakaito čia reikia. Ir ne gero sugebėjimo spirti kam į galvą.

Čia reikia to, kas vadinama “kaukuolės prakaitu“ – MĄSTYMU!

Manau, kad tas “padugnes“ erzinanti jo šukuosena, “stilingi“ drabužiai, “madinga“ muzika ir iš esmės IŠŠAUKIANTIS elgesys TOJE APLINKOJE buvo tikrąja priežastimi jį prilupti, o ne iki tol neturėtas įgūdžio spirti aukštai ir stipriai trūkumas.

Minėti “padugnės“, kurie yra tų pačių kaimynų vaikai (iš kur gi kitur jie imasi?), visą jo elgesį ir išvaizdą pelnytai palaikė iššūkiu sau ir savo mini-bendruomenės elgesio taisyklių ir jų moralės normų visumai. Net ne iššūkiu, o – agresija iš jo pusės. Taip taip, nesistebėkite. Tiesa, jie gal taip gudriai to neįvardino – jie veikia artimiau instinktams, tačiau tas reikalo esmės nekeičia. Ir jis to nežinojo.

Nors, jei būtų žinojęs, gal irgi, kaip ir jūs dabar skaitydami, būtų pasipiktinęs tolerancijos stoka, jo saviraiškos laisvės suvaržymais ir kitais niekais, į kuriuos, tiesą sakant, padugnėms ir nusispjauti. Į ką jiems nenusispjauti, tai į nepagarbą jų atžvilgiu. Ir kaip jie supranta, kas ir kokiais būdais tą nepagarbą jiems demonstruoja.

O tai, ką jis “komunikavo“ į aplinką ir jų atžvilgiu, kaip tik ir buvo tokia nepagarba.

Kartais nuo to suvokimo ir prasideda reali savigyna. Ar apie tokį šio “svogūno sluoksnį“ jums kalba treneris, liepiantis prieš tai nuoširdžiai padaužyti ana va tą bokso maišą?…

Todėl man labiau patinka, kai terminas “savigyna“ (angl. self-defense) yra pakeičiamas civilizuotuose Vakaruose labiau prigyjančiu kitu terminu: “ginties taktika ir technika“ (angl. defensive tactics and techniques; sutr. DT&T).

Gremėzdiškas? Taip. Bet artimesnis teisiniam būtinosios ginties terminui ir prasmei, nei toji nuvalkiota “savigyna“, kuri dažnai naudojama pateisinti ir visiems agresyviems veiksmams, nukreiptiems ne tiek į savęs gynimą, kiek savo interesų išplėtimą KITO sąskaita.

Tada – taip: “savigyna“ taip pat yra ir tas išmoktas “kovinės savigynos kursuose“ smūgis kumščiu į paklaususio ne vietoje ir nelaiku (jūsų požiūriu) kelio į biblioteką. Arba noras įrodyti oponentui, kad esate vertas daugiau pagarbos, nei jis… ir jo sąskaita, aišku.

Pradėję užduoti šiuos klausimus sau – pradėjote ir kelią tos savigynos, kurios jums reikia, link.

Sėkmės!

2 Comments

Leave your comment here

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s